Izvor fotografije: Shutterstock.com
Ikarijska dijeta, koja potiče sa grčkog ostrva Ikaria, poznata je po svojim zdravstvenim benefitima i ulozi u visokom životnom vijeku stanovnika ostrva, kao i niskoj učestalosti hroničnih bolesti.
Ikaria je jedno od pet područja u svijetu koje su prepoznate po najvećem procentu stogodišnjaka koji žive srećne i zdrave živote. Ove regije, poznate kao Plave zone, dijele slične karakteristike, uključujući pretežno biljnu ishranu. Ikarijska dijeta stavlja akcenat na namirnice biljnog porijekla, sa obiljem povrća, mahunarki, voća i integralnih žitarica. Ove namirnice su bogate esencijalnim nutrijentima, vlaknima i antioksidansima, što doprinosi smanjenju rizika od hroničnih bolesti poput srčanih oboljenja, dijabetesa i raka.
5 jednostavnih pravila za praćenje:
1 Jedite više zelenila:
Posjetite pijacu ili još bolje, počnite uzgajati vlastito povrće kod kuće.
2 Kuvajte sa maslinovim uljem:
Maslinovo ulje sadrži zdrave mononezasićene masti i antioksidanse poput vitamina E.
3 Izbjegavajte prerađenu hranu:
Radije birajte lokalnu, svježu i sezonsku hranu.
4 Uživajte u mahunarkama:
Pasulj, uključujući slanutak i bob, kao i sočivo, pružaju niskokalorične proteine bez holesterola i obiluju vitaminima, mineralima i antioksidansima.
Prema članku BBC-a, fraza „jedite pasulj i živite duže“ postala je mantra među zagovornicima Plave zone. Ova fraza je prvi put upotrijebljena od strane National Geographic saradnika i stručnjaka za dugovječnost Dan Buetner-a, koji tvrdi da „konzumacija jedne šolje pasulja dnevno može produžiti život za četiri godine.“
5 Izbjegavajte prejedanje:
Ikarijska dijeta se temelji na umjerenosti. Cilj je završiti svaki obrok osjećajući se zadovoljnim, ali ne i pretrpanim.
Japanci imaju pravilo Hara Hachi Bu; ovo je Konfučijevo učenje koje podučava ljude da jedu dok ne budu 80% siti. Japanska fraza se prevodi kao „jedite dok ne budete osam dijelova (od deset) puni“ ili „stomak 80% pun“.
5 domaćih biljaka i njihove zdravstvene prednosti:
Planinski biljni čaj: Čaj od žalfije sa medom smatra se „dječijim antibiotikom.“ Ikarianci ga i dalje piju kada osjete da dolazi prehlada. Kamilica se koristi za nesanicu, a kraljevski čaj smatra se prirodnim antibiotikom.
Med: Ikarijski timijanov med smatra se ključnim sastojkom u receptu za dugovječnost lokalnog stanovništva.
Nana: Nana ima jedno od najviših antioksidativnih vrijednosti među hranom. Njeno antiinflamatorno dejstvo pomaže u ublažavanju alergija i prehlada, smiruje probavni trakt, poboljšava varenje i može pomoći u liječenju ili prevenciji sindroma iritabilnog crijeva.
Ruzmarin: Ruzmarin stimuliše imunološku funkciju, poboljšava cirkulaciju (posebno prema mozgu) i pomaže varenje. Njegove antiinflamatorne koristi koriste se za prevenciju astmatičnih napada.
Žalfija: Žalfija pomaže u održavanju zdravog nivoa šećera u krvi i očuvanju memorije i kognitivnih funkcija. Kada se kombinuje sa medom u čaju, stvara prirodni antibiotik koji sprječava prehladu i grip.
Jednostavnost je ključ:
Ako postoji jedna lekcija koju možemo naučiti iz ikarijskih recepata, to je da je jednostavnost najvažnija. Ikarijska kuhinja izbjegava složene metode i tehnike, favorizujući lagano kuvanje bez stresa. Ovo se postiže jednostavno korišćenjem visokokvalitetnih, obično sezonskih sastojaka koji su potpuno prirodni i svježe ubrani iz bašte. Zaista je tako jednostavno!
Sveukupno, Ikarijska dijeta je korisna zbog naglaska na cjelovitoj, prirodnoj hrani, zdravim mastima, nemasnim proteinima i uravnoteženom načinu života. Ova kombinacija promoviše dugovječnost, smanjuje rizik od hroničnih bolesti i poboljšava ukupni kvalitet života.
Kada je u pitanju ishrana poput Ikarianca, tri ključna sastojka su: med, maslinovo ulje i vino!
Izvor: Safety4Sea