Izvor fotografije: Shutterstock.com
Projektom baziranim na vještačkoj inteligenciji za optimizaciju predviđanja performansi plovila, završena su testiranja koja su sprovodili Yara Marine Technologies, Molflow i akademici sa Tehnološkog Univerziteta Chalmers, Univerziteta Halmstad i Univerziteta u Göteborg-u, čime su zaključili trogodišnji projekat čiji je cilj bio razvoj poluautonomnog sistema temeljenog na vještačkoj inteligenciji kako bi se omogućila energetski efikasnija putovanja morem.
Pokrenut u avgustu 2020., projekat Via Kaizen istražuje kako vještačka inteligencija i informatičko učenje mogu da omoguće energetski efikasnije planiranje putovanja morem. YARA projekat koji je finansirala švedska Uprava za saobraćaj (Trafikverket), koristio je već postojeće alate kako bi omogućio viši stepen digitalizacije i automatizacije u poslovanju plovila.
To je uključivalo i sistem optimizacije pogona Yara Marine FuelOpt i softvere za upravljanje performansama i izvještavanje o podacima o plovilima Fleet Analytics, kao i Molflow-ov sistem modeliranja plovila Slipstream.
Tokom procesa projektovanja, analizirane su postojeće radne prakse na brodu i potrebe korisnika kako bi se osiguralo da tehnologija olakšava procese i odluke sa najvećim uticajem na energetsku efikasnost.
Dobiveni sistem ispitan je na dva plovila, PCTC brodu za prevoz automobila, kojim upravlja UECC i tankeru Rederiet Stenersen-a.
Opsežni rezultati pokazali su uspješnu optimizaciju energetske efikasnosti na bazi procijenjenog vremena dolaska (ETA), pri čemu je jedan od dva testna broda odlučio da nastavi sa korištenjem tog sistema.
Mikael Laurin, menadžer optimizacije plovila u Yara Marine Technologies, rekao je:
”Upotreba vještačke inteligencije i informatičkog učenja za planiranje i predviđanje energetski efikasnih putovanja, ima značaj za industriju koja želi da smanji emisije uz rješavanje rastućih troškova goriva.
Slično tome, nove tehnologije mogu da pojednostave poslovanje, što zahtijeva upoznavanje i obuku posade, proaktivan dizajn i nove korporativne strategije. Kao rezultat toga, uvidi i informacije dobijene projektom imaju širi značaj za budućnost naše industrije.
Projekat Via Kaizen pokazao je da uključivanje algoritama i informatičkog učenja za poboljšanje snage brodskog pogona, može rezultirati tačnijim predviđanjem i optimizacijom performansi.
Takođe je dokazana potreba za konstruktivnom saradnjom između tehnoloških programera i korisnika, kao i između brodovlasnika i njihovih kupaca.
Joakim Möller, izvršni direktor Moflow-a, izjavio je:
”Projekat Via Kaizen pružio je neprocjenjivu priliku za istraživanje i unapređenje industrijskih razumijevanja uloge koju veliki podaci, rukovanje podacima i razvoj modela mogu imati u podršci strategije borbe za niže emisije štetnih gasova i najveću efikasnost goriva. Nedavni napredak u praćenju i analizi podataka o plovilima, vremenskim informacijama i još mnogo toga može se koristiti za procjenu mjesta na kojem se operacije mogu pojednostaviti.
Budući da pomorska industrija nastoji da iskoristi dobre podatke za informisanje o donošenju odluka, vještačka inteligencija i informatičko učenje mogu imati ključnu ulogu u obradi i pojednostavljenju dostupnih podataka za jasne ishode koji se mogu preduzeti.
Tokom ispitivanja, posada je odigrala ključnu ulogu u određivanju uspjeha energetski efikasnih putovanja. To pokazuje potrebu da se brodskim posadama i upravi pruži svaka prilika za saradnju, razumijevanje i prihvatanje vrijednosti tehnologije kao potpore operacijama na brodu koga pokreće vještačka inteligencija u pomaganju svakodnevnim operacijama na brodu i na kopnu.
Martin Viktorelius sa Univerziteta Halmstad rekao je:
”Sposobnost pomorstva da uspješno dekarbonizuje zavisi od njegove visokokovane radne snage i zahtijeva da ulažemo u stvaranje podrške pomorcima za digitalizaciju i dekarbonizaciju. Čiste tehnologije moraju dati prednost intuitivnim suočavanjima sa prilagođenim korisnicima i razumjeti postojeće operacije kako bi se povećala podrška posadi i prihvatanje rješenja koja pokreće vještačka inteligencija.
Simon Larsson sa Univerziteta Göteborg izjavio je:
”Projekat Via Kaizen dokumentovao je potencijalne izazove u sprovođenju energetski efikasnih putovanja - posebno uticaj obuke posade i korporativnih procesa koji su, ili olakšali, ili ometali upotrebu softvera vještačke inteligencije za poboljšanje efikasnosti. Ti nalazi nisu specifični za projekat i imaju šire posljedice za industriju koja traži napredna rješenja za brzo smanjenje emisija. Iako će obuka posade priuštiti preko potreban most za izgradnju razumijevanja i ubrzavanje podrške rješenjima za efikasnost putovanja na vještačku inteligenciju među pomorcima, takođe je važno osigurati dobre kanale komunikacije sa upravljanjem i korporativnim procesima.
Nakon završetka ovog projekta švedska agencija za inovacije Vinnova, osigurala je dodatna sredstva za dalje istraživanja.
Izvor: rivieramm.com