Skip to main content
search
VijestiCrna GoraIstaknute Vijesti

Intervju: dr Jovanka Minić, specijalista medicine rada u „Poliklinika Diagnostica“

AAA

Šta (ne)znamo o pomorskoj medicini

Prema zvaničnim podacima, „Poliklinika Diagnostica“ iz Podgorice, počela je sa radom još 2008. godine kao mikrobiološka laboratorija, a odmah nakon toga i biohemijsko hematološka laboratorija i internistička ambulanta sa kabinetom za ultrazvuk. Šest godina kasnije, 2014., počela je sa radom služba medicine rada sa pomorskom i sportskom medicinom.

Ovaj važan dio djelatnosti „Poliklinike Diagnostica“ nije promakao crnogorskim pomorcima. Tako je ova zdravstvena ustanova postala i mjesto gdje pomorci iz Crne Gore mogu obaviti sve potrebne vrste pregleda i analiza, kako prije polaska na plovidbu tako i nakon nje.

Može se danas sa sigurnošću reći da je kruna dosadašnjeg rada „Poliklinike Diangostica“ njen visoko stručni kadar, što sa najkvalitetnijom i najpouzdanijom laboratorijskom opremom i najsavremenijom ultrazvučnom dijagnostikom čini ovu zdravstvenu ustanovu vrhunskom. O tome i drugim referencama kojima raspolaže, za pomorstvo.info govori dr Jovanka Minić, specijsalista medicine rada.

……………………………

Koja iskustva u vašoj dosadašnjoj praksi bi izdvojili kao posebne „lekcije“ u radu sa korisnicima usluga „Poliklinike Diagnostica“ i da li zapažate posebnosti pojedinih profesionalnih grupacija, a posebno, kakve su specifičnosti pomoraca?

Pomorci i njihova profesija zahtijevaju prije svega razumijevanje i stručnost kad dođu kod ljekara. Sa pravom to očekuju.

Istina je, da se, na primjer, oni skoro uobičajeno jave na pregled neposredno pred ukrcaj, kako bi rekli, u „pet do dvanaest“, a nekada naši pregledi i procjena njihove sposobnosti zahtjevaju duža ispitivanja. Istina je i to da oni često zavise i od okolnosti pod kojima kreću na ukrcaj, vremena koje dobija da obavi sve administrativne obaveze, kompanija koje ih angažuju.

Ovo bi možda bio samo jedan detalj u kompleksnom i zahtijevnom poslu koji obavljamo sa tom profesionalnom grupacijom, gdje se opravdano očekuje maksimum pažnje, respekta i takta u radu.

Ali, treba reći da, kad su pomorci u pitanju, ne samo mi ljekari, nego i čitavo društvo treba da im posveti znatno više pažnje, govoreći u širem kontekstu.

Kad se koristi termin „Pomorska medicina“, na šta se precizno misli? Šta otkriva dijagnostika, koje su tipične zdravstvene tegobe pomoraca i da li ih je moguće prepoznati bez temeljne analize?

Kad se koristi termin pomorska medicina misli se prije svega na zdravstvenu zaštitu pomoraca. Zdravstvenom zaštitom pomoraca bavi se medicina rada. Medicina rada je ta preventivna grana medicine koja sagledava sve uslove rada, uočava i mjeri štetne uslove na radu, brine o zdravlju zaposlenih ljudi.

U slučaju pomoraca, kao posebne kategorije, to nikad nije lako utvrditi, ali, i oni sami daju važne informacije o tom uslovima, pa se u toj interakciji sa medicinom rada, njenim direktnim i indirektnim saznajima, dolazi do jasne slike uslova u kojima rade. Plovidba je specifična, pomorci takođe. Medicina rada obavlja preventivne preglede  u cilju  utvrđivanja njihovog trenutnog zdravstvenog stanja i ocjenjuje njihovu radnu sposobnost. To je suština.

Vrlo širok spektar usluga koje nudi „Poliklinika Diangostica“, otvara i jedno pitanje od opšteg interesa: Ima li danas Crna Gora dovoljno kvalitetnog ljekarskog kadra, specijalista prije svega, i kako ih zadržati i u domaćim i u privatnim zdravstvenim ustanovama?

Poliklinika Diagnostica ima dovoljno kvalitetnog ljekarskog kadra, prije svega specijalista medicine rada koju su završili posebne edukacije iz oblasti pomorske medicine. U tom smislu se radi o vrlo pouzdanoj zdravstvenoj ustanovi, što svi naši korisnici znaju i na šta uvijek mogu da računaju. Naravno, Poliklinika Diagnostica ima najviše standarde u svakom segmentu rada i drži do njih u svim okolnostima. To pomorci koji dolaze kod nas najbolje znaju.

Kad bi se pozabavili govorom brojeva i statistike, kako izgleda vaš prosječan pacijent, koje su starosne dobi, od čega najčešće boluju, koji su glavni zdravstveni rizici danas?

Pregled pomoraca u našoj Poliklinici  podrazumijeva detaljne laboratorijske pretrage, radiološku dijagnostiku, detaljno ispitivanje kardiovaskularnog sistema za pomorce starije od 45 godina, detaljan oftalmološki, ORL i psihološki pregled, ispitivanje respiratornih funkcija, a po potrebi i ultrazvučna dijagnostika.

Ovim pregledom mogu da se dijagnostifikuju mnoga stanja koja utiču na zdravlje i na radnu sposobnost pomoraca. Cilj ovih preventivnih pregleda je da se uoče bolesti i stanja  koja bi ubrzo po ukrcavanju na brod mogla da se pogoršaju i da zahtijevaju brzu intervenciju ljekara.

Prednost preventivnih pregleda je rano otkrivanje hroničnih bolesti i blagovremeni početak liječenja. Time se znatno produžava radni i životni vijek pomoraca.

Pomorci su po pravilu ljudi koji vole svoj posao, predani su na radu i vole timski rad. To je posao koji zahtijeva disciplinu, poštovanje hijerarhije i pravila profesije. Najčešće bolesti pomoraca sa kojima se susrećemo su iste kao i u ostaloj populaciji, a to su hipertenzija, poremećaj srčanog ritma, oštećenje funkcije jetre, a kod pomoraca u stroju ima pojava oštećenje sluha.

Često se u stručnoj i popularnoj literaturi govori i o zdravlju ljekara, njihovoj izloženosti određenim stresnim situacijama. Postoje li odbrambeni mehanizmi koje ljekar mora da ima, jer rad sa ljudima i njihovim zdravstvenim tegobama traži ličnosti posebnog kova?

Svaki ljekar razvija sopstvene modele zaštite, počevši od studentskih dana do završetka svoje karijere. Ali, empatija za pacijente je uvijek prisutna. Humanizam je drugo ime ljekarske profesije.

Evo na primjer, moj odbrambeni mehanizam je pecanje koje mi pomaže da se opustim od stresnih situacija na poslu, u saobraćaju…Svako bi trebao da ima svoj „ventil“ ako radi u ovako zahtjevnijoj profesiji kakva je ljekarska.  

Govoriti o plemenitosti ljekarske profesije, skoro je stereotip. Često se „dobrim“ ljekarima pripisuje takozvani samarićanski kompleks, a najmanje se govori o njihovoj stručnosti. Kako izgleda ta misija zdravstvenog radnika u okolnostima kad se od njega često očekuje i ono nadrealno?

Ljekari su humanisti, spremni da pomognu bolesnoj osobi da se izliječi. Posao ljekara je i istraživački i zanimljiv. Zadovoljstvo ljekara je nemjerljivo kada se pravilno dijagnostifikuje bolest i odredi prava terapija. Ljekari po prirodi svoga posla moraju da prate nova dostignuća u medicini i upoznaju se sa novim dijagnostičkim procedurama i novim terapeutskim pristupima u liječenju. Specijalista medicine rada, pored toga, mora da prati i uvođenje novih tehnologija koje su potrebne da utvrde rizike i štetnosti po zdravlje zaposlenih. Pomorci, posebno mlađi, često ovakve detaljne preglede vide kao nužnu rutinu. Ali, ta profesija traži „čelično zdravlje“, a temeljni pregledi malo više vremena.

Šta je vaš profesionalni uspon učinilo izazovnim? Šta je bilo (i jeste) inspirativno u mjeri koja vam daje svakodnevnu motivaciju?

Želja za usvajanjem novih znanja i vještina, čemu svaki ljekar mora da teži. Poliklinika Diagnostica je prepoznata kao ustanova koja radi medicinske preglede pomoraca za internacionalne licence pod različitim zastavama. Ima li bolje motivacije za nas ljekare ove zdravstvene ustanove od činjenice da će se naša potvrda zdravstvenog stanja pomorcu omogućiti dobijanje internacionalne licence? To daje i našoj reputaciji jednu posebnost.

U kojoj mjeri ste se profesionalno „pronašli“ radeći u zdravstvenoj ustanovi kakva je „Poliklinika Diagnostica“? 

Timski rad i kolektiv u kome radim, daju mi svakodnevnu podršku ne samo u toku rada već i u privatnom životu. A, sam dolazak na posao nije stresan već se sa radošću svakodnevno susrećem i radim sa kolegama. Ta timska harmonija vidljiva je svakom korisniku naših usluga. Bez nje, nema ni profesionalnog odnosa prema poslu, nema ni one pobjedničke atmosfere koju stvara zajedništvo u struci. Može se reći da je ta harmonija i visoka profesionalnost naš nepisani manifest. Njime se izdižemo daleko iznad rutine i zamki svakodnevnice kojih ima u svakom poslu.

Razgovarao: Nikola Vlahović, pomorstvo.info

Podijeli vijest:

Leave a Reply