Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Inženjerska simfonija na vodi – Offshore Construction Vessels (OCV)

AAA

Izvor fotografije: MartinLueke / Shutterstock.com

Zamislite simfoniju čelika i mašinerije, prostor u kome ogromne dizalice graciozno plešu, a najsavremenija tehnologija kreira savršenu harmoniju između čovjeka i prirode. U pitanju su Offshore Construction Vessels, koja samom svojom veličinom i odvažnošću, predstavljaju oličenje ljudske inovacije i odlučnosti.

Ova ogromna plutajuća čuda bez napora mogu ploviti otvorenim morem i pravi su primjer čovjekove težnje i ambicije u cilju njegovog osvajanja. I, ne samo to, ovi divovi inženjerstva omogućavaju izgradnju visokih vjetroelektrana, moćnih naftnih platformi i složenih podvodnih cjevovoda.

Međutim, šta je, zapravo Offshore Construction Vessels (OCV) i koja je njegova uloga u izvođenju građevinskih radova na moru?

Ovi brodovi dizajnirani su i opremljeni tako da mogu obavljati širok spektar operacija u morima i okeanima, kao i u najsurovijim okruženjima, kao što su, instalacija naftnih i gasnih platformi, podvodnih cjevovoda i postavljanje temelja za vjetroagregate; podvodna konstrukcija –  iskopavanje rovova, ronjenje i zavarivanje; heavy lifting, koji se odnosi na brodove opremljene dizalicama i vitlovima visokih kapaciteta za dizanje radi premještanja teške opreme i struktura; održavanje i popravka na morskim strukturama, uključujući inspekciju, čišćenje i strukturalne popravke.

Prednost korišćenja OCV-a su višetruke, a prije svega ističe se njihova prilagodljivost specifičnim zahtjevima svakog projekta, te i mogućnost obavljanja više zadataka prilikom jedne implementacije, čime se smanjuje potreba za više brodova na vodenom gradilištu.

Naravno, upravljanje ovim gigantskim plovilima ima i svojih izazova, te zahtijeva stručne operatere i članove posade, a sigurnost je uvijek na prvom mjestu s obzirom na opasnu prirodu radova na moru. Osim toga, prouzrokuju i visoke kapitalne troškove.

Top 5 najvećih i najmodernijih OCV-ova u industriji nafte i gasa:

Pioneering Spirit – U vlasništvu kompanije Allseas, Pioneering Spirit je najveći brod na svijetu za građevinske radove na moru. Dug je 382 metra i širok 124 metra, sa kapacitetom dizanja od 48.000 tona.

Sleipnir – U vlasništvu kompanije Heerema Marine Contractors, Sleipnir je najveći semi-submersible brod dizalica na svijetu. Dug je 220 metara i širok 102 metra, sa kapacitetom dizanja od 20.000 tona.

Saipem 7000 – U vlasništvu kompanije Saipem, Saipem 7000 je semi-submersible brod dizalica. Dug je 198 metara I širok 87.4 metra, sa kapacitetom dizanja od 14.000 tona.

Thialf – U vlasništvu kompanije Heerema Marine Contractors, Thialf je semi-submersible brod dizalica. Dug je 201 metar i širok 88 metara, sa kapacitetom dizanja od 14.200 tona.

Seaway Heavy Lifting’s Oleg Strashnov – U vlasništvu kompanije Subsea 7, Oleg Strashnov je semi-submersible brod dizalica. Dug je 183 metra i širok 47 metara, sa kapacitetom dizanja od 5.000 tona.

Izvor: hsesmartsolutions.com

Podijeli vijest:

Leave a Reply