Skip to main content
search
VijestiSvijet

Japanski brodograditelji krenuli u projekat tankera za tekući CO2

By 23/05/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Svjetska polemika među stručnjacima, oko načina izdvajanja CO2 iz industrijskih dimnjaka i njegovom skladištenju u okeanske basene ili geološke formacije, dobila je novi nivo. Naime, u izvještaju stručnjaka sa Oksforda, tvrdi se da je njegovo skladištenje pod zemljom rasipanje mogućnosti. Preciznije, Oksfordovi stručnjaci smatraju da je pametniji potez konverzija CO2 u metanol i tako ga koristiti kao gorivo.

Ipak, jedan od problema sa kojima se hemičari suočavaju je da je molekul ovog gasa toliko stabilan da je teško naći hemikalije koje su u dovoljnoj mjeri reaktivne da mogu da napadnu CO2, a koje bi pri tome bile dovoljno specifične da ignorišu ostale komponente atmosfere, kao što su ugljen-monoksid i kiseonik.

Ipak, dok se traži način za rješavanje ovog pitanja, traje globalna trka za „hvatanjem“ CO2.
Kao odgovor na sve veću potražnju za prevozom CO2 koja je rezultat rasta projekata hvatanja i skladištenja ugljenika (CCS), grupa japanskih brodograditelja najavila je novi projekat razvoja tankera za tečni ugljen dioksid (LCO2) koji plovi okeanima.

Grupu čine Mitsubishi Shipbuilding, podružnica Mitsubishi Heavy Industries (MHI) Group-e, i Nihon Shipyard Co., Ltd.-a, zajedničko preduzeće sa sjedištem u Tokiju između Imabari Shipbuilding Co., Ltd. i Japan Marine United Corporation.

Krenuće u zajedničku studiju za razvoj velikog plovila za prevoz LCO2 okeanom.

Očekuje se da će potražnja za prevozom LCO2 rasti zajedno sa pojavom projekata CCS-a, koji uključuju sigurno skladištenje zarobljenog CO2 pod zemljom. Broj projekata CCS-a u razvoju povećava se uz sve veću potporu nacionalnih vlada, posebno u Aziji koja slijedi politiku EU. Kao rezultat toga, partneri u projektu vjeruju da je uspostavljanje robusne brodograđevinske infrastrukture u Japanu ključna kako bi se zadovoljila potražnja za LCO2 prevoznicima.

Predviđeno je da će se izgradnja LCO2 testnog broda odvijati u brodogradilištu Nihon, a potencijalna isporuka procjenjuje se na 2027. godinu. Projekat će iskoristiti stručnost Mitsubishi Shipbuilding-a i naprednu tehnologiju rukovanja gasom od projektovanja i izgradnje prevoznika tečnog gasa, kao što su plovila tečnog naftnog gasa (LPG) i tečnog prirodnog gasa (LNG).

Sa druge strane, Brodogradilište Nihon doprinijeće bogatom iskustvu brodogradnje u različitim vrstama plovila i naprednim tehnološkim mogućnostima. MHI Group-a proaktivno sprovodi strateške mjere kako bi ojačala svoju poziciju u energetskoj tranziciji. Uz konvencionalne brodograđevinske operacije, Mitsubishi Shipbuilding ima za cilj da iskoristi svoje tehnologije pomorskog inženjeringa ukorijenjene u brodogradnji kako bi doprinjeo napretku pomorske industrije u Japanu i globalno.

Ovaj najnoviji projekat služi kao značajna komponenta tih napora. Kroz saradnju sa više japanskih brodara, kao i domaćim i inostranim energetskim kompanijama, Mitsubishi Shipbuilding aktivno sprovodi razvoj i komercijalizaciju LCO2 prevoznika. Predviđajući predstojeće propise o ograničavanju emisija CO2, brodogradilište Nihon istražuje komercijalizaciju brodova na LNG i amonijak.

Napredujući, Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard obavezali su se da će tržištu pružiti namjenske prevoznike LCO2 kako bi uspostavili sveobuhvatan lanac vrijednosti CCS. U martu je lansirano plovilo za prevoz LCO2 koji se gradi za Sanyu Kisen Co., radeći u partnerstvu sa japanskom Nova-om organizacijom za razvoj energije i industrijske tehnologije (NEDO), zapravo, organizacijom japanske vlade koja radi na poboljšanju istraživanja, razvoja i demonstracije novih energetskih i industrijskih tehnologija. Brod je planiran za isporuku u drugoj polovini 2023. nakon opremanja i morskih ispitivanja.

Izvor: gCaptain

Podijeli vijest:

Leave a Reply