Izvor fotografije:
Izum mikrotalasne pećnice, neizostavnog uređaja u svakoj modernoj kuhinji, rezultat je slučajnosti, eksperimenta sa radarskom opremom i jedne čokoladne bombone sa kikirikijem.
Godine 1945, veteran Prvog svjetskog rata i inženjer Percy Spencer radio je u kompaniji American Appliance Company u Cambridge-u, Massachusets, koja će kasnije postati Raytheon. Iako je napustio školu sa 12 godina, Spencer je samostalno sticao znanje o električnim sistemima dok je služio u mornarici, gdje je učio i hemiju, radio sisteme i matematiku. “Nabavljao sam udžbenike i učio dok sam noću dežurao,” prisjećao se Spencer.
Njegov trud se isplatio kada je nakon vojske počeo da radi kao odbrambeni ugovarač za Raytheon. Tokom Drugog svjetskog rata, kompanija je uložila značajna sredstva u razvoj radarske tehnologije, uključujući kompaktni magnetron – visokofrekventnu vakuumsku cijev koja stvara mikrotalasnu energiju. Spencerov rad na magnetronu doneo mu je priznanje od američke mornarice, ali njegova prava slava došla je zbog slučajne greške.
Jednog dana, dok je radio sa magnetronom, Spencer je primijetio da mu se čokoladna bombona u džepu rastopila. Umjesto da to zanemari, uočio je potencijal ove tehnologije za pripremu hrane. Zatražio je kokice, koje su se odmah ispekle pred magnetronom, potvrđujući njegovu ideju.
Dana 8. oktobra 1945. Spencer i njegov tim podnijeli su zahtjev za patent za ovu tehnologiju, koji je odobren 1950. godine. Raytheon je tada počeo proizvodnju prve komercijalne mikrotalasne pećnice nazvane Radarange, registrovane pod patentom #2,495,429.
Rani modeli mikrotalasnih pećnica bili su ogromni – visoki skoro dva metra i teški 340 kilograma, što ih je činilo pogodnim samo za industrijsku upotrebu. Međutim, 1965. godine Raytheon je kupio kompaniju Amana Refrigeration, što je omogućilo razvoj prvih mikrotalasnih pećnica za domaćinstva, koje su 1967. godine koštale oko 500 dolara.
Strah od radijacije usporio je širu primjenu mikrotalasnih pećnica. Prodaja je naglo porasla tek 1970-ih, nakon što je FDA testirala uređaje i postavila sigurnosne standarde 1971. godine.
Do 1974. godine, u Sjedinjenim Državama je bilo u upotrebi oko pola miliona mikrotalasnih pećnica, a od tada je prodato više od 1,7 milijardi jedinica širom svijeta. Danas se male mikrotalasne pećnice mogu pronaći po cijeni od samo 35 dolara, a dostupne su u različitim veličinama i oblicima.
Da Spencer nije imao čokoladnu bombonu u džepu tog sudbonosnog dana, možda bismo još uvijek čekali na izum ovog nezaobilaznog kuhinjskog uređaja.
Izvor: inc.com