Skip to main content
search
VijestiSvijet

Kako napraviti Brown Derby, koktel od burbona i grejpa sa medom

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Godine 1926. u Holivudu, čovjek po imenu Vilson Mizner otvorio je restoran u obliku ogromnog šešira.

To je bilo doba noviteta u arhitekturi (igloi, sladoledni korneti, hot dogovi itd.), bizarnih spektakala koji su privlačili pažnju u Los Angeles-u, i nastavili su to raditi narednih 100 godina. Obojio ga je u smeđu boju i nazvao ga Brown Derby, “derby” je američki izraz za engleski šešir kuglaš. Na vrhu kupolastog krova restorana stajao je znak u obliku šešira (da, šešir je nosio šešir) na kojem je pisalo “Jedite u šeširu” i očigledno je sve to radilo tako dobro da je brzo postao jedan od najpopularnijih restorana u Holivudu.

Obično bi to bio kraj priče. Koktel Brown Derby bio bi, naravno, glavni koktel poznatog restorana Brown Derby, zar ne? Nažalost, odgovor na to pitanje je ne, i ovo je jedan od dva razloga zašto vjerovatno nikada niste probali ovaj koktel – da je zaista bio glavni koktel Brown Derby-a, piće bi bilo mnogo poznatije. Ne, porijeklo koktela Brown Derby je složenije od toga, zapravo igra telefona koja se zakomplikovala zahvaljujući jednom piscu čestitki, i zaslužuje kratak pregled.

Ova tri sastojka – burbon, grejp i med – pojavljuju se u Savoy Cocktail Book-u iz 1930. godine pod imenom De Rigueur koktel. Veliki dijelovi Savoy-a su potom kopirani od strane magnata za čestitke po imenu George Buzz Jr. u neobičnom malom volumenu iz 1933. godine nazvanom Hollywood Cocktails, gdje on mijenja ime De Rigueur u Brown Derby, snažno sugerišući, bez dokaza ili razloga, da je ovaj koktel bio “omiljeni” koji se tamo služio. To uopšte nije bilo tačno – čini se da je potpisni napitak Brown Derby-a bila verzija Planter’s Punch-a sa brendijem – ali u svakom slučaju, Buzza-ina knjiga nije bila široko čitana i svi su je zaboravili na 70 godina. Tada Dale DeGroff, jedan od ranih pionira našeg koktel renesansnog doba, istražuje za svoju knjigu The New Craft of the Cocktail iz 2002. godine i nailazi na Buzza-inu knjigu, i nema razloga da zamisli da bi neko samo izmislio nešto tako, pa ponovo štampa piće kao Brown Derby. Devet godina kasnije, Jim Meehan prihvata DeGroff-ove pretpostavke i objavljuje Brown Derby u uticajnoj PDT Cocktail Book, u kojem trenutku je to kao da je slučaj zaključen: Brown Derby je burbon, sok od grejpa i med.

Drugi razlog zašto nikada niste probali Brown Derby je taj što je Brown Derby, kako je predstavljen, tek malo na pogrešnoj strani odličnog. Kao ukusi, burbon, grejp i med savršeno funkcionišu zajedno, ali njihova ravnoteža je malo narušena – grejp nema kiselost koja bi koktelu dala onaj pravi udar, tako da morate malo prilagoditi sastojke da bi bio savršen. Uradite to, i dobili ste koktel koji je apsolutni hit, studija zadovoljavajuće napetosti: Slatki talas meda odmah na početku se brzo suši sa hrastom burbona i sočnom gorčinom grejpa, a završetak je produžen dvostrukom spiralom grejpa i slatke topline meda, koji se međusobno prepliću. To je sočno i osvježavajuće viski piće, savršeno za jedan nedjeljni ručak u junu, i dovoljno dobro da se služi u bilo kojem restoranu, bio on u obliku ogromnog šešira ili ne.

Brown Derby

– 2 oz. burbona

– 1 oz. soka od grejpa

– 0.25 oz. soka od limuna

– 0.5 oz. medenog sirupa

– 1 dio kore grejpa veličine pola dolara, sa što manje bijelog dijela

Dodajte sve sastojke, uključujući koru grejpa, u šejker za koktele sa ledom i dobro protresite 8-10 sekundi. Procijedite led u čašu za viski preko svježeg leda ili u kup čašu (po vašem izboru), i ukrasite korom grejpa.

Slično kao kod izvrsnog Gold Rush-a, ovi ukusi preferiraju “slađu” stranu spektra burbona (ne dodaje se šećer burbonu, već neki burboni imaju prirodno slađe ukuse za razliku od začinjenijih). To bi bili burboni poput Buffalo Trace, Four Roses Small Batch, Woodford Reserve ili slični.

Mnogi online recepti za Brown Derby savjetuju razlikovanje između bijelog, roze i crvenog soka od grejpa, koji se kreću od najgorčeg do najslađeg. Možete se upustiti u ovo ako želite. Ako ne dodajete malo soka od limuna, smanjivanje slatkoće soka od grejpa bi zaista bilo važno.

Originalni recept, očigledno, ne poziva na limun, ali Brown Derby ga treba. Čak i slab 1:1 medeni sirup i tona bijelog soka od grejpa i dalje naginju ka slatkom. Grejp jednostavno nema kiselost da učini koktele živahnim. Dodavanje četvrtine unce limuna,lijepo rješava taj problem.

Ne možete samo iscijediti med direktno u šejker za koktele: Prvo, previše je gust da bi se dobro izmjerio, i drugo, kada med dodirne led, stvrdne se kao vosak i ne miješa se ni sa čim. Morate ga unaprijed izmiješati sa vodom u sirup.

Ali koji je odnos? Svijet je podijeljen po ovom pitanju. Vidio sam sve od 1:1 pa sve do 5.5:1 meda prema vodi. Da dodatno zakompliciramo stvari, med je 1.5x teži od vode u istoj količini volumena, tako da je važno da li se vaš odnos odnosi na mjerenje težinom ili volumenom, a manje od polovine recepata pominje koji metod koriste.

Probao sam tri različita odnosa za ovo piće, i moj omiljeni – onaj sa upornim ukusom meda, ali ne i previše dominantnim – je mješavina 2:1 (po volumenu) ili 3:1 (po težini). Dakle, ako koristite mjerne čaše, to bi bilo 3 unce vode na 6 unci meda. Ako koristite vagu, to bi bilo 3 unce (85g) vode na 9 unci (255g) meda.

Ovo piće se tradicionalno služi bez leda, ali nema razloga zašto ne biste mogli da ga poslužite na ledu. Percepcija slatkoće se povećava kako se tečnost zagrijava, tako da ako vam ne smeta da posljednji gutljaj bude malo slađi od prvog, poslužite ga bez leda. Ako želite da zadržite slatkoću pod kontrolom i ne smeta vam malo dodatnog razrijeđivanja u već sočnom piću, poslužite ga na ledu, gdje će led držati piće hladnim ali će se polako topiti.

Izvor: Robb Report

Podijeli vijest:

Leave a Reply