Izvor fotografije: Shutterstock.com
Lako je postati dehidriran, a da to i ne primijetite. Dehidratacija može negativno uticati na zdravlje pomoraca i može uzrokovati ili pogoršati određene bolesti. Takođe, može uticati na sposobnost pomoraca da budu produktivni na poslu.
Različiti problemi su povezani sa dehidratacijom, uključujući umor, glavobolje i smanjenu kognitivnu funkciju, što može uticati na sposobnost pomoraca da obavljaju svoje dužnosti sigurno i efikasno. Dehidratacija se javlja kada tijelu nedostaje dovoljno vode za pravilno funkcionisanje. Ako, se dehidratacija nastavi, može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući srčane bolesti.
Znaci i simptomi dehidratacije
– Povećana žeđ
– Smanjeno mokrenje
– Suva usta
– Glavobolje
– Suva koža
– Vrtoglavica
– Slabost
– Palpitacije
– Nedostatak znojenja
– Usporena reakcija
Preporučeni dnevni unos vode za odrasle muškarce je 2,5 litra, dok bi žene trebale težiti unosu od 2 litra. Većina ove vode treba da dolazi iz napitaka, dok bi preostalih 30-40% trebalo da potiče iz hrane. Takođe, je važno napomenuti da je voda najbolji tip tečnosti za piće. Ove smjernice služe kao osnovna linija, ali individualni zahtjevi mogu varirati u zavisnosti od faktora kao što su starost, tjelesna građa, klima i fizička aktivnost. Tabela boje urina može vam pomoći da procijenite nivo hidratacije. Međutim, budite svjesni da određena hrana, lijekovi i vitaminski dodaci mogu promijeniti boju urina čak i ako ste dobro hidrirani. Pogledajte smjernice na kraju teksta i konsultujte svog ljekara ukoliko ste zabrinuti zbog boje urina, unosa vode ili dehidratacije.
Prema ISWAN-u, sledeći faktori mogu uzrokovati brzi gubitak tečnosti i, posledično, dehidrataciju:
– Visoka temperatura zbog groznice
– Nedostatak pristupa sigurnoj vodi za piće
– Povrede kože kao što su opekotine, kožne bolesti ili infekcije
– Previše vježbanja
– Povraćanje, dijareja i infekcije
– Dijabetes
Britannia Club napominje da pomorci mogu usvojiti nekoliko najboljih praksi kako bi osigurali adekvatnu hidrataciju i predlažu sledeće:
- Redovno pijte vodu tokom dana, čak i ako ne osjećate žeđ. Žeđ je često odloženi pokazatelj dehidratacije.
- Pijuckajte vodu umjesto da pijete velike količine odjednom, kako biste izbjegli brzi prolazak vode kroz organizam.
- Pored vode, uključite napitke sa elektrolitima kako biste nadoknadili soli izgubljene znojenjem.
- Obratite pažnju na boju urina; svijetlo žuta boja ukazuje na dobru hidrataciju, dok tamno žuta ili jantara signalizira dehidrataciju.
- Ograničite konzumaciju alkoholnih i kofeinskih pića, jer mogu doprinijeti dehidrataciji.
- Držite višekratnu bocu vode pri ruci kako biste podstakli redovno konzumiranje vode.
Sveukupno, pomorsko radno okruženje utiče na nivoe hidratacije pomoraca zbog produženih perioda, ekstremnih temperatura i zahtjevnih zadataka. Tokom perioda prilagođavanja, pomorci se suočavaju sa većim rizicima od bolesti povezanih sa toplotom i dehidratacijom. Podizanje svijesti o važnosti hidratacije je ključno za dobrobit i performanse pomoraca.
Izvor: