Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Kina ubrzava izgradnju nove generacije ledolomca

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Kina ubrzava izgradnju ledolomca nove generacije, koji će značajno unaprijediti njene sposobnosti u polarnim istraživanjima i označiti značajan iskorak u njenim istraživačkim sposobnostima u Antarktiku. Prema riječima Wu Ganga, starijeg dizajnera u Institutu za pomorski dizajn i istraživanje Kine, ovaj razvojni korak ističe brzi napredak Kine u polarnim naukama, polju kojem su tradicionalno dominirali narodi poput Rusije, Kanade i Sjedinjenih Američkih Država.

U razgovoru za China Daily, Wu je potvrdio da je kineska vlada uložila značajna sredstva u ovaj projekat, koji je sada u završnoj fazi istraživanja i razvoja. „Novi ledolomac će moći da probije led debljine preko dva metra i biće pokretan zelenim gorivima, čime će tokom operacija ostati bez zagađenja,“ rekao je Wu. Brod je dizajniran za dugotrajne misije u najizazovnijim polarnim sredinama, značajno povećavajući sposobnost Kine da održava cjelogodišnja naučna istraživanja u ovim udaljenim regionima.

Ovo najavljeno poboljšanje dolazi u trenutku kada Kina nastavlja da širi svoju flotu brodova sposobnih za rad u Arktiku nevjerovatnom brzinom. Samo ove godine, Kina je poslala tri ledolomca u Arktik, što naglašava sve veće polarne ambicije zemlje. Među tim brodovima je i Xue Long 2, najnapredniji kineski ledolomac, koji provodi višemjesečnu ekspediciju u Arktičkom okeanu. Uz njega su manji Zhong Shan Da Xue Ji Di, kojim upravlja Univerzitet Sun Yat-sen, i nedavno uključeni Ji Di, koji takođe plove kroz ledene vode sjeverno od Aljaske.

Sa druge strane, napredak Kine u kontrastu sa poteškoćama Sjedinjenih Američkih Država u Arktiku je oštar. Američka obalska straža, nekada dominantna sila u regionu, suočava se sa velikim problemima sa svojom flotom ledolomaca. Polar Star, jedini operativni teški ledolomac SAD-a, još uvijek se nalazi u dry dock-u, dok je Healy, drugi ključni brod, bio primoran da prekine svoju arktičku misiju zbog požara prošlog mjeseca.

S obzirom na to da SAD ne mogu održavati prisustvo u Arktiku tokom preostalog dijela godine, napredak Kine postaje još upečatljiviji. Ova situacija postaje još više zabrinjavajuća nakon što je Rusija nedavno lansirala novi „borbeni ledolomac“.

SAD nisu jedina arktička nacija koja se suočava sa ozbiljnim problemima. Flota ledolomaca Kanade, nekada ponos nacije, postala je simbol borbe zemlje da održi svoja obećanja u brzo mijenjajućem arktičkom pejzažu. Sa zastarjelom flotom i godinama kašnjenja u programu teških ledolomaca, Kanada je značajno zaostala u svojim NATO obavezama, posebno u održavanju vjerodostojne prisutnosti na High North-u. Izgradnja novih brodova je pogođena kašnjenjima i prekoračenjima budžeta, ostavljajući Kanadu sa samo nekoliko novih ledolomaca – što je nedovoljno za patrolu duž 162.000 km arktičke obale.

Brzina kojom Kina gradi svoju flotu ledolomaca je zapažena. Izgradnja brodova Ji Di i nedavno naručenog Tan Suo San Hao završena je za samo dve godine, u oštrom kontrastu sa produženim vremenom realizacije projekta Polar Security Cutter u SAD-u, čiji prvi brod možda neće biti završen do 2030-ih godina.

Ovo nije iznenađujuće s obzirom na to da stručnjaci procjenjuju da Kina ima 200 puta veći kapacitet za izgradnju brodova u poređenju sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Wu Gang je naglasio da će novi ledolomac, kada bude završen, predstavljati značajno unapređenje kapaciteta Kine za polarna istraživanja. „Ovaj brod će nam omogućiti da dostignemo bilo koje mjesto u polarnim regionima i ostanemo koliko god nam bude potrebno,“ rekao je Wu, ističući strateški značaj novog broda.

Izvor: gCaptain

Podijeli vijest:

Leave a Reply