Izvor fotografije:Steve Heap / Shutterstock.com
Predlog Vašingtona da uvede takse na brodove iz kineskih brodogradilišta izazvao je podijeljene reakcije, pa čak i unutar samih Sjedinjenih Američkih Država. Ova mjera, najnoviji korak u oštroj trgovinskoj strategiji Donalda Trampa, motivisana je globalnom zavisnošću brodogradilišne industrije od Kine. Naime, procjenjuje se da se čak 60 odsto svjetskih narudžbi novih brodova odnosi na plovila koja će biti izgrađena u Kini.
Ipak, kako navodi brokerska kuća Xclusiv u svojoj nedavnoj analizi, iako dominacija Kine u svjetskoj brodogradnji jeste razlog za zabrinutost, politika koju najavljuje Vašington mogla bi izazvati ozbiljne poremećaje u pomorskom transportu, a time i u globalnoj trgovini.
S jedne strane, postoji snažna podrška Trampovom prijedlogu od strane američkih proizvođača, koji se nadaju oživljavanju domaće brodogradnje. Međutim, izvoznici izražavaju ozbiljnu sumnju, ukazujući na moguće komplikacije i negativne ekonomske posljedice.
Pad izvoza nafte: Američki naftni institut upozorava da bi ove mjere mogle izazvati pad izvoza sirove nafte iz SAD-a i do 20 odsto, što bi imalo direktan uticaj na energetsku trgovinu.
Troškovi će pasti na krajnje potrošače: Brodarske kompanije već upozoravaju da će troškovi eventualnih taksi biti prebačeni na krajnje korisnike, što znači viša cijena robe u međunarodnoj trgovini.
Narušavanje tržišnih pravila: Flote koje nesu izgrađene u Kini dobiće tržišnu prednost. Vrijednost brodova porijeklom iz drugih brodogradilišta – naročito iz Južne Koreje ili Japana – bi mogla porasti, dok bi kineski brodovi izgubili na tržišnoj vrijednosti.
Nema alternative: Sjedinjene Američke Države trenutno nemaju razvijenu industriju komercijalne brodogradnje. Čak i ako bi došlo do pokušaja strateških partnerstava sa brodogradilištima u Južnoj Koreji ili Japanu, bilo bi potrebno više godina da takve inicijative donesu konkretne rezultate.
Izvor:naftikachronika.gr