Izvor fotografije: hafen-hamburg.de
Pomorski dobavljači u Njemačkoj su zadovoljni finansijskim rezultatima za 2023. godinu. “Očekujemo da će poslovanje ponovo dobro napredovati ove godine. Prošlogodišnje stagniranje priliva narudžbina vjerovatno je bilo samo kratko zatišje nakon veoma jakih prethodnih godina. Brodovlasnici sada ne samo da nastavljaju da investiraju u nove brodove, već prije svega u modernizaciju i preuređenje postojećih flota. Zahtjev IMO-a za klimatsku neutralnost svakako je snažan pokretač ovdje, posebno u globalnom postprodajnom servisu,” rekao je Martin Johannsmann, predsjednik Izvršnog odbora VDMA Marine Equipment and Systems (MES) i generalni direktor SKF Marine GmbH, na godišnjoj konferenciji za novinare VDMA MES sektora. “Kao industrija, razvili smo potrebna tehnološka rješenja na dalekovidan i pravovremen način. Međutim, takođe shvatamo da ogroman broj potrebnih preuređenja može dostići ne samo kapacitetske već i finansijske granice za operatere,” dodao je.
IMO je postavio strateški cilj postizanja klimatske neutralnosti u brodarstvu do 2050. godine. Važni među-ciljevi uključuju smanjenje stakleničkih gasova za 30 do 40 odsto do 2030. i za 70 do 80 odsto do 2040. “U potpunosti podržavamo ove ciljeve,” rekao je Martin Johannsmann. “Sve kompanije u našoj industriji prepoznale su pitanje održivosti u razvoju svojih proizvoda kao apsolutno neophodan korak ka budućnosti i sprovode ga. Međutim, važno je imati stabilno političko okruženje koje postavlja prave smjernice blagovremeno i pouzdano, kako bi, na primjer, dovoljna količina alternativnih goriva mogla biti proizvedena za globalnu trgovačku flotu u doglednoj budućnosti.”
Pomorski transport je već najekološkiji način prevoza. Zbog velikih količina koje se prevoze, emituje 2 do 3 posto globalnih CO2 emisija. “Kao industrija brodograđevinskih dobavljača, imamo veliku odgovornost u razvoju ekološki prihvatljivih proizvoda. Često u saradnji sa drugim kompanijama, razvijamo i dizajniramo efikasne, međusobno povezane sisteme koji omogućavaju najefikasnije ukupno smanjenje stakleničkih gasova,” objasnio je dr Lars Greitsch, član odbora VDMA Marine Equipment and Systems i generalni direktor Mecklenburger Metallguss GmbH. “Osim toga, važno nam je da proizvodimo na klimatski prihvatljiv način, posebno na našoj domaćoj lokaciji, ali i u Evropi. Kao pomorski dobavljač, pioniri smo u mnogim oblastima i postigli smo dobre rezultate u klimatski prihvatljivoj proizvodnji. Međutim, ono što je teško implementirati u srednje velikoj proizvodnoj kompaniji je sve veći napor potreban za obradu rastućih EU propisa, kao što su Direktiva o izvještavanju o korporativnoj održivosti (CSRD) ili njemački Zakon o održivosti lanca snabdijevanja (LkSG). Potrebna obrada i izvještavanje zahtijevaju sve više kadrovskih kapaciteta. Istovremeno, zaposleni moraju postajati sve produktivniji kako bi opstali u međunarodnoj konkurenciji,” kritikovao je Greitsch.
Zaposlenost u brodograđevinskoj i offshore industriji u Njemačkoj porasla je na dobrih 64.500 visoko kvalifikovanih radnika prošle godine. Regrutovanje mladih talenata smatra se ključnim pitanjem za budućnost industrije. “Možemo nastaviti naš trenutni rast samo uz dovoljno mladih talenata. Želimo doprijeti do mladih ljudi pokazujući im da pomorstvo posebno daje važan doprinos da naš svijet postane zeleniji i postigne klimatske ciljeve,” kaže Lars Greitsch. “To uključuje što više kreativne slobode i što manje birokratskih, neproduktivnih zahtjeva.”
Izvor: hafen-hamburg.de