Skip to main content
search
VijestiSvijet

Kome pomorci plaćaju 1.872 dolara prosječne „naknade“ za nezakonito zapošljavanje

By 04/07/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Novi izvještaj Univerziteta Liverpool John Moores (LJMU) i Mission to Seafarers (MtS) naglašava veličinu nezakonitih naknada za zapošljavanje i nameta koji se naplaćuju pomorcima kršeći Konvenciju o radu pomoraca.

Izvještaj Ankete o naknadama i naknadama za zapošljavanje ili posredovanje pomoraca, osvjetljava slučajeve u kojima su pomorci prisiljeni da plaćaju nezakonite naknade i dodatno potvrđujući opseg ovog ozbiljnog problema pružajući bolje razumijevanje koliko je to pitanje rašireno.

Ključni nalazi kažu da skoro 65% ispitanika izjavljuje da je svjesno nezakonitih zahtjeva za zapošljavanjem ili naknadama za zapošljavanje, bilo ličnim iskustvom ili iskustvom kolege. Čak 92 % ispitanika izjavilo je da se te koruptivne prakse moraju okončati.  Takve naknade nisu prihvatljiv dio procesa zapošljavanja.

Kad je riječ o nacionalnosti i zemljama u kojima su nezakonite naknade bile najrasprostranjenije, 29 % slučajeva odnosilo se na indijske državljane (slijede filipinski, a zatim burmanski/mjanmarski državljani), a u 36 % slučajeva potražnja za naknadama ostvarena je u Indiji (slijede Filipini, a zatim Burma/Mjanmar).

Oko 58% ispitanika izjavilo je da je potražnja za nezakonitim naknadama bila od agenata za posadu kojeg je imenovala brodarska kompanija.

Njih 31% je reklo da je to doživjela od pojedinca povezanog sa agentom za posadu, a 11% je reklo da je potražnja došla od zaposlenika pomorske kompanije. Na pitanje o prirodi potražnje, 56 % odgovorilo je da je opisana kao “naknada za uslugu”, 29% kao “agencijske takse/naknade za registraciju”, a 29% kao “mito”.

Iznosi o kojima je riječ varirali su od 50/100 USD do 7.500 USD, a prosjek je bio 1,872 USD. U 10% prijavljenih slučajeva, pogođeni pomorci su još uvijek u dugovima.

Oko 29% ispitanika imalo je iskustva sa nezakonitim uskraćivanjem svojih dokumenata tokom postupka zapošljavanja; obično njihova potvrda o kontinuiranom otpustu/knjiga pomoraca, pasoš ili potvrda o stručnosti.

Izvještaj uključuje anketu u kojoj je učestvovalo preko 200 pomoraca, a koja je sprovedena u različitim rangovima, dobi i nacionalnosti.

Univerzitet Liverpool, John Moores i Mission to Seafarers (MtS), Institut za ljudska prava i poslovanje (IHRB) i Inicijativa za održivi pomorski saobraćaj (SSI), takođe su objavili studiju o pomorcima i naknadama za zapošljavanje.

U svojoj studiji koja se bazira na odgovorima 5.000 pomoraca, skoro 40% doživjelo je barem jedan oblik neetičkog ili nezakonitog djelovanja kojim se krše međunarodni standardi koji se odnose na prava radnika tokom procesa zapošljavanja ili tokom rada na moru. Takvo ponašanje predstavlja jasno kršenje Konvencije o radu pomoraca (MLC), međunarodnog ugovora koji je donijela Međunarodna organizacija rada.

MLC je stupio na snagu 2013. i često se naziva “Poveljom o pravima pomoraca”.

Tu se jasno navodi da pomorci ne bi smjeli snositi nikakvu naknadu (ili naknade) za njihovo postavljanje ili zapošljavanje, osim za njihovu pomorsku knjižicu, zakonsku zdravstvenu knjižicu, svjedočanstvo i pasoš.

Izvor: Safety4Sea

Podijeli vijest:

Leave a Reply