Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Kriza u Crvenom moru: Protok nafte kroz Bab el-Mandeb opao za više od polovine u 2024. godini

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Protok sirove nafte i naftnih proizvoda kroz strateški važan prolaz Bab el-Mandeb smanjio se za više od 50% u prvih osam mjeseci 2024. godine, prema podacima američke U.S. Energy Information Administration, što ukazuje na značajan uticaj napada na globalnu pomorsku trgovinu.

Ovaj ključni prolaz, koji se nalazi na južnom ulazu u Crveno more, postao je fokus međunarodne zabrinutosti usred geopolitičkih tenzija koje remete jedan od najvažnijih svjetskih trgovačkih puteva, koji čini 15% globalnih pomorskih trgovinskih tokova.

Katalizator za ovu dramatičnu promjenu u trgovinskim tokovima može se direktno povezati sa novembrom 2023. godine, kada su počeli napadi na komercijalne brodove koji prolaze kroz Crveno more.

Od tada, ciljevi milicije proširili su se i na brodove povezane sa SAD-om, Velikom Britanijom, kao i na sve brodove povezane sa kompanijama koje imaju istoriju pristajanja u izraelskim lukama.

Kao odgovor na ove napade, mnoge brodarske kompanije odlučile su da koriste duže i skuplje rute oko Rta dobre nade, što je značajno promijenilo globalne tokove naftne trgovine.

Prema podacima Vortex-a, trgovina naftom kroz prolaz Bab el-Mandeb pala je na prosjek od 4,0 miliona barela dnevno u 2024. godini, u poređenju sa 8,7 miliona barela dnevno u 2023. godini. Nasuprot tome, količina nafte preusmjerena oko Rta dobre nade porasla je na 9,2 miliona barela dnevno u istom periodu, što predstavlja porast u odnosu na 6,0 miliona barela dnevno u 2023. godini.

Dok se kriza u prolazu Bab el-Mandeb nastavlja, vrijedi napomenuti da prolaz Hormuz ostaje najvažniji naftni prolaz na svijetu. U 2023. godini kroz ovaj prolaz prolazilo je 20,9 miliona barela dnevno, što čini oko 20% globalne potrošnje nafte, kao i jednu petinu globalne trgovine tečnim prirodnim gasom.

Ova situacija u Crvenom moru podsjeća na krhkost globalnih lanaca snabdijevanja naftom i na dubok uticaj koji sukobi mogu imati na međunarodna energetska tržišta.

S obzirom na nastavak tenzija, pomorska industrija i globalni potrošači energije pažljivo će pratiti znakove rješenja ili daljih eskalacija u ovom ključnom pomorskom području.

Izvor: gCaptain

Podijeli vijest:

Leave a Reply