Skip to main content
search
VijestiJadran

Lekcija iz ekologije-primjer iz Opatije

By 23/05/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

U Opatiji je ovih dana organizovana jednodnevna akcija čišćenja područja oko opatijskog mula (Zert), a iz mora je izvađeno ukupno 3.760 kilograma raznovrsnog otpada, od čega najviše staklenih boca, električnih kablova, pedesetak automobilskih i kamionskih guma, izgubljenog ribolovnog alata, metalnih i plastičnih konstrukcija te ugostiteljskog namještaja.

Ova akcija mogla bi da posluži kao primjer svakom gradu na Jadranu, koji dijeli isti problem ljudske nebrige i zagađenja životne sredine.

Radilo se o akciji „Think Green“, a održana je u partnerstvu sa C.I.O.S. grupom, Metis d.d., Fondom za zaštitu okoline i energetsku efikasnost, INA d.d. i AqUA – Adriatic Underwater Academy, a pod pokroviteljstvom TZ Grada Opatija.

U ovoj, sada već redovnoj (i ovom prilikom „jubiljarnoj“) ekološkoj akciji učestvovalo je 139 ljudi. Inače, prošle je godine održano rekordnih pet ekoloških akcija „Think Green„u kojima je iz mora, rijeka i jezera izvađeno više od 33 tone otpada.

Osim čišćenja na ovaj način djeluje se i edukativno te se podiže ekološka svijest i ukazuje javnosti na probleme zagađenja životne sredine.

Po završetku čišćenja na ovoj ekološkoj akciji djeca su u more ubacivala eko kugle sa efektivnim mikroorganizmima kako bi dodatno obogatili morsku vodu.

Efektivni mikroorganizmi predstavljaju materiju koja sadrži 80 različitih grupa bakterija, u kojoj glavnu ulogu imaju fotosintetske bakterije i bakterije mliječnih kiselina. Uz druge prirodne mikroorganizme sa kojima su u sinergiji, nastoje svako područje dovesti u prirodnu ravnotežu.

Svaka kuglica je veličine teniske loptice od smjese gline i efektivnih mikroorganizama i može da pročisti i dodatno obogati oko metar kvadratni morske površine.

Efektivni mikroorganizmi su u potpunosti prirodan proizvod, nisu laboratorijski uzgojeni, niti genetski modifikovani. Nakon bacanja kuglica u more one padaju na dno te počinju svoj proces oplemenjivanja morskog dna.

U sklopu akcije doktor Mario Franolić (specijalista hitne medicine, doktor podvodne i hiperbarične medicine) održao je predavanje o najčešćim ronilačkim oboljenjima, prevenciji i prvoj pomoći roniocima te predstavio novoobjavljeni “Medicinski priručnik za ronioce”, knjigu koju bi svaki ronilac trebao imati.

Izvor: Gorgonija

Podijeli vijest:

Leave a Reply