Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

LNG će se dobro pokazati pod novim FuelEU regulativama od 2025. godine

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

LNG tankeri i drugi tipovi brodova koji koriste LNG kao gorivo, biće spremni da ispune FuelEU pomorske regulative od prvog dana kada novi režim stupi na snagu u januaru sledeće godine, zahtijevajući smanjenje intenziteta stakleničkih gasova za 2%.

Uzimajući u obzir ispuštanje metana tokom procesa sagorijevanja i zavisno od njihovih pogonskih sistema, neki od ovih brodova bi mogli zadovoljiti sve strožije FuelEU regulative i za deset godina, izjavio je juče Albrecht Grell, generalni direktor specijalista za pomorske emisije, OceanScore, za Seatrade Maritime News.

Ovo je u velikom kontrastu sa mnogim drugim sektorima brodarstva u kojima brodovi nastavljaju da koriste gorivo sa vrlo niskim sadržajem sumpora (VLSFO) ili MGO. Stručnjaci za pomorske emisije iz OceanScore procjenjuju da će pomorstvo sljedeće godine pretrpjeti kazne od skoro 1,5 milijardi dolara zbog FuelEU regulativa za 13.000 brodova preko 5.000 GT koji plove unutar ili prema EU/EEA. Međutim, obaveze brodova će se značajno razlikovati u zavisnosti od tipa goriva i potrošnje.

Hamburška firma predviđa da će putnički brodovi biti najteže pogođeni, sa prosječnom godišnjom kaznom od preko 560.000 dolara. Ro-pax i ro-ro brodovi će takođe pretrpjeti teške kazne – prosječno 520.000 dolara i 340.000 dolara godišnje. Kontejnerski brodovi koji koriste konvencionalna goriva takođe neće izbjeći kazne, sa prosječnim kaznama od preko 230.000 dolara godišnje.

Prema navodima stručnjaka, unutar ovih segmenata postoje značajne varijacije. Neki putnički brodovi i Ro-pax plovila bi mogli biti pogođeni računima od čak 2-2,7 miliona dolara, navode iz kompanije. Sa druge strane, brodovi koji koriste goriva sa nižim ugljeničnim intenzitetom će generisati viškove, umjesto deficita,  pri čemu će biti moguće koristiti ove viškove za kompenzaciju kazni. Ovo bi moglo smanjiti neto FuelEU račun za više od pola, na oko 735 miliona dolara.

Grell je objasnio zašto će LNG i LPG tankeri, kao i drugi brodovi koji koriste LNG kao gorivo, dobro proći pod novim regulativama o emisijama. Referentna vrijednost za emisije od izvora do upotrebe (well-to-wake) koju koriste IMO i EU je 89,3 gCO2e po MJ. MGO obično iznosi 90,8 gCO2e/MJ, a VLSFO 91,7 gCO2e/MJ. Brodovi koji koriste ova goriva će stoga biti kažnjeni.

LNG obično ima vrijednost od 82,1 gCO2e/MJ i, zavisno od sistema sagorijevanja broda, ova vrijednost može pasti čak i do niskih 70. Ovo objašnjava zašto će mnogi od ovih brodova i dalje ispunjavati sve strožije FuelEU ciljeve u narednim godinama, rekao je Grell.

Analiza firme pokazuje da će LNG tankeri činiti 78% ukupnog vjerovatnog tržišnog viška, dok će gas carrier-i doprinositi dodatnih 8%. Kontejnerski brodovi koji koriste LNG kao gorivo takođe će doprinijeti pozitivnom rezultatu, doprinoseći dodatnih 8%.

Mudra upotreba zajedničkih fondova biće ključna za minimizaciju izloženosti kaznama. Početni troškovi FuelEU za većinu brodova koji koriste konvencionalna goriva biće oko jedne trećine troškova povezanih sa EU ETS sledeće godine kada ta regulativa bude imala 70% fazni-in.

Međutim, FuelEU će postati skuplji krajem decenije kada će zahtijevati smanjenje intenziteta stakleničkih gasova za dodatnih 6%, a zatim još 14,5% do 2035. godine. U to vrijeme, mnogi od rekordnog broja LNG tankera koji su trenutno naručeni, još uvijek će biti u ranim godinama svog operativnog vijeka.

Takođe je vjerovatno da će do tada napori LNG sektora za smanjenje ispuštanja metana dati rezultate. Druge tehnologije poput hvatanja ugljen-dioksida će takođe možda postati standardne karakteristike brodova do tada.

Govoreći o neposrednom izazovu, Grell je izjavio: “Ključno je za brodarske kompanije da odrede osnovu za očekivane FuelEU troškove kako bi osigurale pravilno planiranje i budžetiranje procesa, uporedile različite opcije ublažavanja, kao i odlučile šta da rade sa preostalim balansima usklađenosti.”

Izvor: seatrade-maritime.com

Podijeli vijest:

Leave a Reply