Skip to main content
search
VijestiSvijet

Maran Dry Management razvija zajednički program sa RINA-om za dekarbonizaciju flote

AAA

Izvor fotografije: Panwasin seemala / Shutterstock.com

Maran Dry Management Inc., prevoznik suvog rasutog tereta ugledne Angelicoussis Group-e, potpisao je ugovor o zajedničkom razvoju novog programa (JointDevelopment Project), sa klasifikacionim društvom RINA i projektnom agencijom SDARI u Kini, za novi brod za suvi teret koji će tečnim prirodnim gasom (LNG) i vodonikom ispuniti ciljeve IMO 2050. koji će se proizvoditi kada i koliko god je potrebno, na brodu.
RINA najavljuje potpisivanje zajedničkog razvojnog sporazuma sa kompanijom Maran Dry Management d.d. i SDARI za 210.000 DWT suvog teretnog broda na LNG i vodonik.

Projekat se bazira na pogonskom rasporedu i kombinuje brodsko gorivo (LNG) sa parom za proizvodnju vodonika i CO2.  Ovo je prvi put da je ovaj projekat, koji je prethodno primjenjen na tankere, primijenjen i na brod sa suvim teretom.

Maran Dry Management predan je prihvatanju energetske tranzicije i naporno radi na postizanju rješenja za nulte emisije štetnih gasova sa brodova.

rekao je Cap. Babis Kouvakas, generalni direktor kompanije Maran Dry Management d.d.

U saradnji sa RINA i SDARI, novi dizajn pružiće nam vrlo konkurentan dizajn broda za suvi teret, koji će premašiti čak i trenutne ciljeve Međunarodne pomorske organizacije (IMO) za 2050. godinu i na kraju postići gotovo nultu emisiju.
Projekat pokazuje našu predanost i aktivnu ulogu u postizanju ciljeva dekarbonizacije koju je postavio IMO pružajući pionirski koncept, jedinstven na tržištima Newcastlemax-a i brodarstva, postavljajući vodeći primjer koji nadilazi trenutne i predviđene ciljeve smanjenja emisija, istovremeno pokazujući inovativan i održiv put za budućnost pomorskog saobraćaja. Ovaj plan omogućiti će nam da upravljamo brodom sa sve većim postotkom vodonika, smanjujući emisije CO2 tokom vremena, kako bismo ispunili sve strožije kriterijume emisija IMO za 2050. godinu.

Paolo Moretti, izvršni direktor RINA Services, komentarisao je:

Ovaj koncept može se primijeniti na širok raspon vrsta i veličina brodova. Nakon što je već odobrio studiju izvodljivosti za njenu primjenu na MR tankeru, novi dizajn pokazaće kako Newcastlemax, brod za suvi rasuti teret, može imati koristi od upotrebe LNG i vodonika. Smatramo se privilegovanim i sretnim što sarađujemo sa Maran Dry i SDARI, podržavajući njihov pionirski stav o dekarbonizaciji.

G. Wang Gangyi, glavni inženjer SDARI-ja dodao je:

Ovo je uzbudljiv plan koji daje povjerenje brodovlasnicima da mogu postići ciljeve IMO 2050, jer se ne oslanja na dostupnost novih goriva ili dodatni tehnološki razvoj za održavanje najvišeg energetskog nivoa A broda u budućnosti. Takođe nam je drago sarađivati sa kompanijom kao što su Maran Dry Management i RINA i nadamo se da će ovo biti početak dugoročne veze sa zajedničkim pogodnostima.

CO2 se hvata razgradnjom molekula prirodnog tečnog gasa (LNG) prije sagorijevanja u motorima, za razliku od hvatanja CO2 iz izduvnih gasova nakon sagorijevanja. Time se osiguravaju manji tokovi, čime se smanjuje prostor potreban za cjelokupno postrojenje i omogućava postepeno uvođenje rješenja kako bi emisije CO2 išle u korak sa potrebnom stopom smanjenja emisija do 2050.

Brod se može graditi kao običan brod sa duplim gorivom, a dodatna oprema biće instalirana kada propisi budu djelovali kao podrška za ulaganje.
Rješenje koristi postojeća postrojenja za skladištenje LNG i ne zahtijeva infrastrukturu vodonika na kopnu i ne zahtijeva punjenje i skladištenje vodonika na brodu. Takođe ima za cilj da povećava ukupnu efikasnost tokom rada broda.

Kao klasifikaciono društvo, RINA će pregledati proračune i crteže broda koje je dostavio SDARI kako bi osigurala ispunjenje najnovijih zahtjeva zastave i klasifikacionog društva, koristeći iskustvo koje je već stečeno u ovom inovativnom rješenju.

Ovo je praktično rješenje i primjena. Sjajno je što je ovaj projekat dogovoren sa pionirskom kompanijom poput Maran Dry Management, za koju se nadamo da će biti prvi od mnogih brodova koji će usvojiti ovu tehnologiju kako bi se postigao cilj dekarbonizacije.

zaključuje Moretti.

Izvor: elnavi.gr

Podijeli vijest:

Leave a Reply