Izvor fotografije: Shutterstock.com
Lansiranje idejnog dizajna za kontejnerski brod od 24.000 TEU na nuklearni pogon prošle nedelje u Marintec China ponovo je pokrenulo debatu o nuklearnoj energiji u brodarstvu.
Dizajn, koji je predstavilo brodogradilište Jiangnan China State Shipbuilding Corp (CSSC) u Šangaju, baziran je na jednoj od postojećih specifikacija brodograditelja i, prema onima koji rade na projektu, trebale bi samo modifikacije pogonskih sistema na brodu.
Zagovornici ukazuju na brojne prednosti. Reaktori rastopljene soli (MSR), male su jedinice koje rade na visokim temperaturama i niskom pritisku. Ovo, kaže CSSC u izjavi objavljenoj na Weibo, znači da su vrlo sigurni, izbjegavajući rizik od topljenja jezgra.
U slučaju nesreće, jezgro bi se stvrdnulo na temperaturi okoline, rekao je CSSC dok je otkrio da njegov MSR dizajn koristi torijum, a ne uranijum.
Što se tiče gustine energije, brojke su „suze za oči“. U poređenju sa zelenim metanolom, na primjer, mali MSR bi mogao da isporuči dvije stotine hiljada puta više energije.
Mikal Bøe iz Core Power-a istakao je prošle godine da MSR tehnologija zaobilazi mnoge nedostatke alternativnih goriva sa niskim ili nultim udjelom ugljenika koja su trenutno u razvoju. Za takva goriva, rekao je on, biće potrebna potpuno nova globalna infrastruktura za bunkerisanje jer nemaju lanac snabdijevanja koji bi opsluživao međunarodni transport. Stručnjaci tvrde da će se cijena novih bunkerskih postrojenja za buduća goriva kretati prema više milijardi.
U međuvremenu, niska gustoća energije goriva koja se razvijaju zahtijevaće veće rezervoare goriva na brodu, smanjujući prostor za teret.
Sasvim obrnuto vrijedi za male MSR-ove, rekao je Bøe, koji se mogu puniti doživotno ako je potrebno.
Tokom lučkih pristajanja, brodovi ne bi morali da se povežu na sisteme za napajanje sa obale. Ustvari, kao mini elektrane same po sebi, mogle bi prenijeti električnu energiju nulte emisije u lokalne električne mreže na kopnu, a ne bi morale trošiti dodatno vrijeme uzimajući više goriva na brodu, rekao je Bøe.
Iznenađujuće, dizajn brodogradilišta Jiangnan je u načelu odobrilo klasifikaciono društvo DNV. Norveška kao nacija, i DNV kao njeno klasifikaciono tijelo, nisu potrošili mnogo vremena na nuklearnu energiju tokom godina otkako zemlja ima ogromne zalihe hidroelektrične energije i velike rezerve nafte i gasa.
U drugim zemljama čije mornarice upravljaju brodovima na nuklearni pogon različitih tipova, klasifikaciona društva su tokom mnogo godina blisko uključena u izradu regulatornih okvira za sredstva na nuklearni pogon.
Izvor: Seatrade Maritime