Skip to main content
search
VijestiSvijet

Može li usporavanje transokeanskog transporta roba ugroziti američke Federalne rezerve?

By 04/06/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell redovno prati nivo zaposlenosti, plate, potrošačke cijene i brojne druge podatke kako bi vidio kuda bi stopa inflacije u SAD mogla da krene sljedeće godine. A, mogao bi da obrati pažnju i na vodostaj jezera Gatun. To je jezero koje hrani slatkom vodom prolaze u Panamskom kanalu, koja je potrebna za podizanje plovila dok prolaze od Tihog okeana do Atlantika.

Međutim, jaka suša izazvala je pad vodostaja u jezeru daleko ispod normale, što je rezultiralo ograničenjima težine i povećanjem dodatnih naknada za plovila koja prelaze kanal. To takođe uznemirava ekonomiste i stručnjake za lanac snabdijavanja. Baš kao što se svjetska uska grla u isporuci ublažavaju, panamska suša i zabrinjavajući vremenski obrasci prijete oživljavanjem dijela haosa iz 2021. godine, kada je porast troškova transporta i potražnje potrošača rezultirao nestašicom robe, što je pomoglo da američka inflacija dostigne najviši nivo u zadnjih četrdeset godina.

Ako nivo jezera Gatun nastavi da pada kako je predviđeno, reakcija tržišta biće veća od cijene transporta i počeće borba za pronalaženje alternativnih ruta od Azije do SAD, rekli su logistički stručnjaci. Suša takođe može da učini uzaludnom borbu Federalnih rezervi SAD da se stopa inflacije približi cilju od 2 posto, rekao je Jonathan Ostry, profesor ekonomije na Georgetown Univerzitetu i bivši službenik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Američka inflacija postepeno usporava prema željenom „mjeraču“ Federalnih rezervi, ali na 4,7 posto ostaje “na vrlo neugodnom nivou za centralne banke”, rekao je Ostry.

“I posljednje što im treba je da ugađaju nepovoljne vijesti o transportu” kao što su to učinili 2021. godine, što je nazvao “graničnim nesavjesnim liječenjem”. Uprava Panamskog kanala predviđa vodostaj od 31. juna od 78.2 stope (23.86 metara), nadmašivši prethodni najniži nivo svih vremena od 78.3 stope dosegnut u maju 2016. i daleko ispod petogodišnjeg prosjeka od 84.9 stopa za jul. Što je još gore, ciklon El Niño nastaje u zapadnom Tihom okeanu i očekuje se da će poremetiti normalne vremenske obrasce do kraja ove godine.

Iako to može uzrokovati obilnim kišama u nekim regijama, u Panami to obično znači jaku sušu i više od normalnih temperatura.

Erick Córdoba, šef vodoprivrede kanala, u jednom intervjuu je rekao da bi El Niño mogao značiti dužu sušnu sezonu za Panamu 2024. godine, što bi takođe uticalo na nivo vode.

Suša već poskupljuje premještanje robe. Uprava kanala od februara stalno smanjuje nivo gaza, koliko god nisko plovilo može da „sjedi“ u vodi.

Neki prekookeanski prevoznici počeli su da naplaćuju naknade za kontejnere (za svaki pojedinačno) od 1. juna kao odgovor na nacrt ograničenja. Cijene tereta će rasti jače od očekivanog i na drugim rutama ako niski vodostaji prisile pošiljaoce da pronađu alternative – posebno ako su mjeseci najvećeg transporta u avgustu i oktobru, kada trgovci prave zalihe uoči sezone prazničnih kupovina.

Jedina svijetla tačka je da su se troškovi pomorskog prometa i nivoa potražnje naglo smanjili u odnosu na prošlu godinu. Brojna skladišta zatrpana su zalihama a raste i zabrinutost za širu ekonomiju koja koči nove narudžbine.

Ipak, velike količine tereta se kreću, a potražnja je na približno istom nivou kao i 2019., prema Peter Sand-u, koji je glavni analitičar za Xeneta AS sa sjedištem u Oslu, koji prati cijene transporta.

Iako se Panamski kanal borio sa nestašicom vode još prije ekspanzije 2016. koja je omogućila prolazak divovskih kontejnerskih brodova, nazvanih Neo-Panamax brodovi, ovogodišnja suša započela je ranije i predviđa se da će biti teža od prethodnih. Ricaurte Vásquez, administrator uprave Panamskog kanala, u saopštenju je rekao da je maj 2023. najsušniji od 1950. godine i da bi, ako stvari ove godine postanu stvarno ekstremne, kanal mogao biti prisiljen smanjiti broj brodova koje svakodnevno prolazi na između 28 i 32, sa čak 36 sada.

Smanjeni prolaz većih kontejnera sada iznosi 44.5 stope, što je pad od normalnih 50 stopa. To bi moglo rezultirati smanjenjem tereta za 40%, kaže Nathan Strang, šef prekookeanskog prevoza tereta u Flexport Inc. Ako nivo vode dosegne 78.2 stope kao što predviđa uprava kanala, maksimalni prolaz će doći na 43 stope, smanjujući kapacitet tereta još više.

Čak i ako panamska suša ne uništi Božić na način na koji su to učinili lanci snabdijevanja 2021. godine, to bi i dalje moglo da podstakne stopu inflacije.

A, ako se vremenski uslovi nastave pogoršavati, Federalne rezerve, koje će, kako se čini, pauzirati povećanje kamatnih stopa na sljedećem sastanku 13. i 14. juna, možda morati da nastave kampanju za stavljanje rasta cijena pod kontrolu, posebno sa inflacijom koja se pokazala žilavijom nego što su se mnogi nadali.

Roba široke potrošnje smatra se jednim od razloga inflacije.  Naime, „uska grla“ u 2021., koja su uzrokovala šesterostruki skok troškova transporta u odnosu na nivo prije Covida, povećala su inflaciju za više od dva posto u 2022. godini, rekao je Ostry, ekonomista iz Georgetown-a, koji još napominje da troškovi transporta mogu biti glavni uzrok budućih skokova inflacije ako znamo da je potrebno 12 do 18 mjeseci da se ti troškovi kompenzuju privrednom aktivnošću.

Njegovo istraživanje pokazuje da povećanje troškova transporta za 20 posto povećava stopu inflacije za 0,15 procenata godinu dana kasnije. Iako su cijene transporta sada niže nego tokom pandemije, takvo povećanje moglo bi potkopati napore Federalnih rezervi u borbi protiv inflacije i ne treba ih zanemariti, rekao je ovaj ekonomista.

Do sada, nacrt ograničenja u Panamskom kanalu izgleda slično kao 2019. kada se dogodila posljednja ozbiljna suša, ali hoće li se pogoršati, ostati isti ili poboljšati u sljedećih nekoliko mjeseci nije jasno, rekla je Zera Zheng, moderatorka savjetovanja o otpornosti poslovanja u brodarskoj  kompaniji A.P. Moller-Maersk.

Vremenski obrasci širom svijeta su često neutemeljeni, rekao je Zheng. “Jer, ako stavite panamski niski vodostaj u širu sliku, zapravo vidite da je to samo jedan signal i globalno ćete vjerovatno vidjeti da taj problem sve brže dolazi.”

Zheng ukazuje na rijeku Rhine u Evropi, gdje su visoke temperature i oskudne kiše prošle godine uzrokovale kašnjenja i povećale troškove transporta robe. Već ove godine područja jugoistočne Azije doživjela su svoje najtoplije dane ikada zabilježene, a nizak vodostaj rijeke Yangtze, vitalne kopnene teretne rute u Kini, koja takođe ometa pomorski promet, rekla je. Naučnici kažu da klimatske promjene uzrokuju da Panama doživljava ekstremnije vruće i blaže hladno vrijeme. Prema Međuvladinom panelu UN o klimatskim promjenama, periodi ekstremnih vrućina bili su duži za dodatnih 2,6 dana, u prosjeku između 2016. i 2020., u poređenju sa razdobljem od 1985. do 2005. Ipak, naučnici kažu da nije jasno hoće li se suše u Panami pogoršati budući da se nalazi između karipskih vremenskih uslova, koji donose više kiše, i Pacifika, koji je sušniji.

Inače, Panamski kanal jedan je od najbržih i najjeftinijih načina premještanja žitarica i drugih poljoprivrednih proizvoda, kao i robe široke potrošnje iz Kine i drugih azijskih proizvodnih središta, u američke luke. Oko 5% godišnje globalne pomorske trgovine prolazi kroz kanal. Među korisnicima kanala Neo-Panamax u aprilu (2023), kontejnerska plovila činila su 45% prometa, a slijede ih prevoznici tečnog naftnog gasa, suvog rasutog i tečnog prirodnog gasa. Sva uska grla su razlog za zabrinutost zbog širenja izvoza LNG-a u SAD. Zbog rata u Ukrajini, smanjile su se isporuke prirodnog tečnog gasa, koji je obično prolazio kanalom prema Aziji, a smanjile su se jer proizvođači preusmjeravaju zalihe u Evropu kako bi zamijenili ruski gas. Međutim, dugoročno gledano, kanal je važan kako se proizvodnja povećava, rekao je Fred H. Hutchison, glavni izvršni direktor LNG saveznika, trgovinske zajednice američke industrije, koji je pozvao Panamski kanal da započne napore za širenje. Ako brodovi za tečni prirodni gas moraju izbjegavati Panamski kanal zbog uskih grla ili rastućih troškova, alternative bi značile duže rute oko rta Dobre nade na najjužem vrhu Afrike ili kroz Suecki kanal, produžujući putovanje za nekoliko nedjelja.

Posljednje širenje kanala trajalo je decenijama, a sljedeće bi vjerovatno trajalo isto toliko dugo, možda i duže.

U oktobru 2020. uprava Panamskog kanala raspisala je ponude za osmišljavanje i izgradnju novog sistema upravljanja vodama kako bi se poboljšalo snabdijevanje slatkom vodom, koji takođe osigurava pitku vodu za glavni grad zemlje, Panama City.

Vlasti su izdvojile dvije milijarde dolara za projekat i primile upite 250 potencijalnih ponuđača. No, ništa od posla nije započeto, djelimično i zato što je uprava kanala u junu 2021. rekla da će pružiti detaljniji koncept, uz pomoć Inženjerske korporacije američke vojske, kako bi potencijalni ponuđači mogli bolje procijeniti troškove.

U prošlosti je uprava kanala proučavala mogućnost izgradnje brana duž drugih rijeka u Panami kako bi se stvorili dodatni rezervoari vode, cjevovodi u vodi sa drugih lokacija, pa čak i desalinizacija.

Córdoba, šef odjeljenja za vodosnabdijevanje kanala, izjavio je kako bi preporuke korpusa, koje će biti objavljene, trebale biti spremne ovog mjeseca. Uprava kanala mogla bi da odabere jednu ili više opcija, kazao je, i razmatra stvaranje novih rezervoara iz obližnjih rijeka koje teku u okean. Nada se da će novi sistem biti izgrađen i operativan za pet do osam godina, kazao je Córdoba. Suša u Panami takođe bi mogla donijeti preokret na sreću američkih luka na istočnoj i zalivskoj obali. Uvoznici i trgovci na malo stavili su „sve karte“ na pouzdanost od pandemije, a mnogi su preusmjerili teret sa najvećeg kontejnerskog ulaza u SAD u Los Angeles-u i Long Beach-u u Houston-u ili Savannah u Georgia-ji, djelomično iz straha da će radnički nemiri uzrokovati kašnjenja.

Ako kanal postane pretjerano zakrčen, brodovi mogu ići direktno iz Azije na zapadnu obalu SAD ili iz Azije na istočnu obalu kroz Suecki kanal.

U svakom slučaju, povećana potražnja na drugim trgovinskim rutama vjerovatno će povećati cijene.

Brodari će ovo vidjeti kao gadan i neprijatan poremećaj u veoma prometnoj i često korišćenoj arteriji globalne trgovine. Prevoznici imaju dosta kontejnerskih brodova koje mogu postaviti na alternativne trgovačke rute. Zato im je bolje da ih odmah rasporede.

rekao je Xeneta's Sand.

Izvor: gCaptain

Podijeli vijest:

Leave a Reply