Skip to main content
search
VijestiSvijet

MSC Michel Cappellini, kršten u luci Bremerhaven

AAA

Izvor fotografije: MartinLueke / Shutterstock.com

Najveći kontejnerski brod na svijetu, MSC Michel Cappellini, kršten je danas u Bremerhaven-u, saopštila je MSC Mediterranean Shipping Company.

Dužine impresivnih 400 metara i kapaciteta za prevoz do 24.346 kontejnera, MSC Michel Cappellini je krunski dragulj potpuno nove klase Celestino Maresca, nadmašivši prethodnu klasu Gülsün kao sledeća inovativna kategorija ultra-velikih kontejnerskih brodova. Kontejnerski brod pod zastavom Liberije, klasifikovan je prema DNV-u i od DNV-a je dobio oznaku klase Route Specific Container Storwage (RSCS).

Pomorski div usklađen je sa IMO TIER III, što znači da njegovi motori zadovoljavaju ili premašuju stroge granične vrijednosti emisija sumpor oksida koje je postavila Međunarodna pomorska organizacija (IMO), koristeći tehnologije kao što je selektivno katalitičko smanjenje (SCR) kako bi značajno smanjile emisije i podsticale čišće pomorske operacije u određenim područjima kontrole emisija (ECA).

Osim toga, ova kolosalna građevina je opremljena tehnologijom pročišćavanja vazduha, zahvaljujući RSD Shore-om i hibridnim pročišćivačem koji pruža Wärtsilä.

Ogromna veličina i napredna tehnologija plovila ističe aktuelne trendove u kontejnerskom transportu, koji kontinuirano nastoji optimizovati operativnu efikasnost uz smanjivanje uticaja na životnu sredinu.

Brod je izgradio kineski Jiangsu Yangzi Xinfu za Bank of Communications Financial Leasing, a MSC je komercijalni operater broda.

“Ovo je velika čast i ujedno velika obaveza MSC-a prema našim lukama”, izjavio je Robert Howe, generalni direktor Bremenports d.o.o., kompanije za upravljanje lukama u javnom vlasništvu države Bremen.

Grad Bremen i Mediterranean Shipping Company (MSC) potpisali su značajan sporazum za ovu priliku kako bi se olakšalo snabdijevanje električnom energijom na kopnu za plovila MSC-a koja pristaju u lukama Bremen-a.

Sporazum, usmjeren na podsticanje održivosti u pomorskoj industriji, predstavlja značajan korak naprijed u smanjenju emisija štetnih gasova i poboljšanju kvaliteta vazduha u luci. Napajanje na kopnu, poznato i kao“Cold ironing” ili napajanje sa kopna na brod, omogućuje plovilima da ugase svoje dizel motore dok su usidreni u luci i umjesto toga oslanjaju se na električnu energiju iz kopnene elektroenergetske mreže kako bi zadovoljili svoje energetske potrebe.

Time se smanjuje zagađenje vazduha, buka i emisije ugljenika povezane sa tradicionalnim operacijama plovila, što ga čini ključnom komponentom u nastojanjima pomorske industrije da postigne ciljeve dekarbonizacije.

“Ugovorne strane saglasne su da sarađuju u pogledu korištenja energije sa obale, za kontejnerske brodove MSC-a koji pristaju u luci Bremerhaven. Ovo je prvi korak ka transportu sa nultim emisijama i dekarbonizaciji poslovanja MSC kompanije”, navodi se u saopštenju luke.

Izvor: Offshore Energy

Podijeli vijest:

Leave a Reply