Izvor fotografije: sciencedirect.com Eldert L. Advokaat,Douwe J.J. van Hinsbergen
Dok Atlantida, legendarni kontinent za koji se kaže da ga je progutalo more, nastavlja da izmiče svojim tragačima: na dnu okeana otkrivena je još jedna davno izgubljena i manje poznata kopnena masa.
Rascjepkani ostaci Argolanda, 155 miliona godina starog kontinenta, nedavno su locirani širom Indijskog okeana i jugoistočne Azije.
“Pronalaženje Argolanda pokazalo se izazovnim.”, napisali su geolozi u studiji prije štampe objavljenoj 19. oktobra u časopisu Gondwana Research.
“Proveli smo sedam godina sastavljajući slagalicu.”, rekao je Eldert Advokaat, jedan od autora studije, u saopštenju univerziteta.
Vjeruje se da se Argoland odvojio od Australije tokom kasnog Jurskog perioda, kada su brahiosaurusi i stegosaurusi lutali Zemljom. Tokom milenijuma, onda je odlutao prema jugoistočnoj Aziji da bi na kraju nestao.
Istraživači su dugo sumnjali da je kontinent nekada postojao, o čemu svjedoči “praznina” ili basen koji je ostavio za sobom poznat kao Argo Abyssal Plain. Ali nikakvi ostaci takve kopnene mase nikada nisu pronađeni.
“Ako kontinenti mogu zaroniti u plašt i potpuno nestati, ne ostavljajući geološki trag na površini zemlje, onda ne bismo imali mnogo pojma o tome kako je Zemlja mogla da izgleda u geološkoj prošlosti.”, Douwe van Hinsbergen, jedan autor studije, navodi u saopštenju.
Ali konačno, uočene su kamenite mrvice kontinenta. Holandski geolozi su otkrili tragove izgubljene kopnene mase u obliku tektonskih “mega jedinica”, koje su razbacane po dnu okeana i ugrađene u mala ostrva.
Dijelovi kontinenta, koji su se nekada protezali preko 3.000 milja, bili su “skriveni ispod zelene džungle velikih dijelova Indonezije i Myanmar-a”, rekli su istraživači.
Koristeći ove ostatke, geolozi su bili u mogućnosti da precizno mapiraju sporo uništavanje Argolanda, koje su potom ponovo digitalno kreirali.
Izvor: phys.org