Skip to main content
search
KarijeraVijesti

Navigacija dnevnim refleksijama: Kompas za dobrobit i razvoj pomoraca

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Za one koji plove morima i upravljaju zahtjevnim okruženjem brodarskog posla, pronalaženje trenutaka mira i refleksije može značajno unaprijediti ne samo profesionalnu produktivnost već i lično ispunjenje i odnose, tvrdi Chris Hall, generalni direktor American P&I Club u Hong Kong-u. Dijeli svoje iskustvo sa praksom koju je primjenjivao poslednjih šest mjeseci, fokusirajući se na zahvalnost, prioritizaciju, samosvijest i služenje drugima.

Metoda strukturiranog samopropitivanja doktora Rangan Chatterjeej-a kroz šest refleksivnih pitanja – tri za jutro i tri za veče – nudi praktičan pristup postizanju ove ravnoteže. Bilo da odlučite zapisivati ove refleksije u tradicionalni rokovnik ili digitalnu aplikaciju, čin bilježenja ovih misli može pružiti stabilno sidro u promjenljivom i često izolovanom životu pomorca. Iako nisam pomorac, koristio sam ovu metodu proteklih nekoliko mjeseci i uzbuđen sam da podijelim svoja razmišljanja s vama.

Jutarnje refleksije: Planiranje dana unaprijed

  1. „Koja je najvažnija stvar koju treba da postignem danas?“

Svrha: Ovo pitanje pomaže vam da se fokusirate na jednu ključnu stvar koja zahtijeva vašu pažnju, bilo da je to kritična operativna provjera ili ponovno povezivanje sa porodicom. Nije riječ samo o radnoj efikasnosti; radi se o prioritetizaciji onoga što je zaista važno, uključujući vašu dobrobit i ljudske veze.

Smatram korisnim da se fokusiram na onu jednu stvar koju stvarno trebam uraditi danas. Primjećujem da je mnogo vjerovatnije da ću tu stvar i uraditi nakon što je na ovaj način istaknem. Ako ne uspijem da uradim tu jednu stvar, obično je završim sljedećeg dana. Tokom proteklih mjeseci osjećam da sam postao efikasniji i bolji u postavljanju prioriteta kao rezultat toga.

  1. „Na čemu sam danas zahvalan?“

Svrha: Održavanje osjećaja zahvalnosti na moru može transformisati vaš pogled na svijet, čineći izazove lakše podnošljivim i usamljenije dane svjetlijim. Zahvalnost ima moć da poveća otpornost, čineći vas sposobnijim da se nosite sa nepredvidljivošću pomorskog života.

Po mom mišljenju, zahvalnost je prava supermoć koja nam omogućava da prevaziđemo našu prirodnu ljudsku „pristrasnost prema negativnom“ i da preoblikujemo svoj život na pozitivan način. Kad god se fokusiram na zahvalnost, osjećam se srećnije i zadovoljnije. U ovom kontekstu, obično se fokusiram na jednu stvar u nadolazećem danu na kojoj sam zahvalan, ali ponekad pišem i o nečemu dobrom u svom životu generalno.

  1. „Koji kvalitet želim da pokažem svijetu danas?“

Svrha: Kao pomorac, kvalitete koje odlučite da ispoljite mogu značajno uticati na vaše interakcije sa članovima posade i kako se nosite sa dnevnim izazovima. Odabir kvaliteta poput strpljenja, liderstva ili ljubaznosti može napraviti veliku razliku u skučenom prostoru broda.

Zaista mi se sviđa ovaj predlog, jer je nešto o čemu ranije nisam razmišljao. Ovaj predlog mi omogućava da razmotrim koja bi mi osobina mogla koristiti i pomoći onima oko mene u predstojećem danu. Često sam birao “prisutnost” za ovaj unos, vjerovatno zato što znam da sam bolja osoba kada sam zaista prisutan u trenutku i prisutan za druge ljude. Ostale omiljene osobine uključuju strpljenje, smirenost, izdržljivost i marljivost.

Večernje refleksije: Navigacija ličnim rastom

  1. „Koja je to jedna stvar koja je danas išla dobro?“

Svrha: Reflektovanje o tome šta je išlo dobro pomaže preusmjeriti fokus sa dnevnih stresova na uspjehe, podstičući osjećaj postignuća i pozitivnosti, što je ključno kada ste duže vrijeme udaljeni od kuće.

Iz mog iskustva, ovaj predlog je često način da ponovo izrazim zahvalnost, ovog puta za nešto što se dogodilo tokom dana. Zanimljivo je zabilježiti “pobjede” ili samo prijatne razmjene sa drugima. Takođe služi kao mini-dnevnik dobrih stvari tokom vremena, što je zabavno pregledati povremeno.

  1. „Šta bih uradio/la drugačije danas?“

Svrha: Ova refleksivna praksa podstiče mindset kontinuiranog poboljšanja, što je ključno u promjenljivim uslovima pomorskog rada. Pomaže vam da se prilagodite i učite, osiguravajući bolju pripremljenost za buduće plovidbe.

Interesantno je vidjeti koliko često poželim da sam manje jeo ili izabrao zdraviju hranu; ili otišao ranije na spavanje, ili bio prisutniji ili strpljiviji sa ljudima oko sebe. Tako što obratim pažnju na ove stvari uveče, pripremam sebe da sutradan uradim bolje. Ne uspijevam uvijek u tome, ali bilo je dana kada nisam mogao zamisliti ništa što bih uradio drugačije, i tada ponovo osjećam mali talas zahvalnosti.

  1. „Šta sam danas uradio/la za nekoga drugog?“

Svrha: U bliskoj zajednici broda, djela ljubaznosti imaju pojačan uticaj. Ovo pitanje pomaže u negovanju podržavajućeg i kohezivnog okruženja, što je esencijalno za dobrobit svih na brodu.

Smatram sebe dobrim čovjekom, ali bilo je dana kada nisam mogao smisliti ništa što bih mogao napisati ovdje, što znači da sam prošao cijeli dan, a da nisam stvarno pomogao nikome. Ne volim kada to shvatim, pa sam tokom proteklih mjeseci postao svjesniji pomoći ljudima, i na velike i na male načine. Vremenom, ovaj zadatak me je učinio boljim čovjekom.

Dosljednost: Vrijednost konzistentnosti

Za pomorce, svakodnevno bavljenje ovim pitanjima može služiti kao lični kompas, vodeći vas kroz kompleksnosti života na moru i van njega.

Praksa bilježenja ovih refleksija pomaže u izgradnji stabilne rutine usred nepredvidivih pomorskih uslova. Tokom vremena, ovaj dnevnik postaje ne samo zapis dnevnih aktivnosti već i mapa vašeg ličnog puta rasta.

Zabavno je pogledati unazad i vidjeti pozitivne promjene u proteklih nekoliko mjeseci. Mogu samo zamisliti koliki bi rast mogao nastupiti tokom godina praktikovanja ovoga.

Posvećivanjem ovoj refleksivnoj praksi, možete unaprijediti svoje profesionalno izvođenje, produbiti svoje odnose i razviti otporniji, prilagodljiviji mindset. Radi se o više od samo navigacije morima – radi se o navigaciji kroz život sa namjerom i uvidom. Zašto ne početi danas i usmjeriti kurs ka ispunjenijem i uravnoteženijem životu?

Izvor: Safety4Sea

Podijeli vijest:

Leave a Reply