Izvor fotografije: Steve Heap / Shutterstock.com
Najveći azijski brodograditelji zatrpani su narudžbama zapadnih brodovlasnika, a cijene za nove brodove dostižu visine koje su posljednji put viđene 2008. godine, navodi se u podacima kompanije Clarksons. Međutim, uprkos ovom bumu u naručivanju – ili možda baš zbog njega – velika većina svjetskih brodovlasnika odlučuje da ne učestvuje u naručivanju.
Podaci Clarkson-a pokazuju da se prosječna cijena novih brodova kreće oko 90 miliona dolara, skoro dvostruko više od prosjeka od 50 miliona dolara po brodu u posljednjih deset godina. Brodogradilišta su u povoljnoj poziciji za pregovore o cijenama zahvaljujući “visokom obimu narudžbina, stabilnim budućim poslovima i inflatornim pritiscima,” navode iz Clarkson-a. Prosječna cijena je viša i zbog vrste brodova koji se naručuju: korejska, a sve više i kineska brodogradilišta, primaju desetine narudžbina za LNG tankere godišnje, a ovi brodovi imaju veliku vrijednost, kao i visoke profitne marže. Takođe, pomorske kompanije naručuju serije kontejnerskih dual-fuel brodova, što je ponuđeno kao moguća opcija.
Zbog visokih cijena novih brodova, veliki brodovlasnici sa pristupom kapitalu lakše ostvaruju nove narudžbine, a prema Clarksons-u, upravo ove najveće kompanije oblikuju tržište. Preko polovine ukupnog kapaciteta u narudžbama drži 50 najvećih brodovlasnika po tonaži. Lider u pomorskom transportu, MSC, ima narudžbine za 100 kontejnerskih brodova sa kapacitetom od 1,2 miliona TEU. U sektoru LNG brodova, QatarEnergy i njegovi partnerski brodovlasnici naručuju preko 100 LNG tankera.
Izvor: The Maritime Executive