Izvor fotografije: Shutterstock.com
Zone za kontrolu emisija u Sjevernoj Evropi i duž obale Sjeverne Amerike doprinijele su ukupnom poboljšanju kvaliteta vazduha. Na osnovu toga, nevladina organizacija International Council on Clean Transportation (ICCT), koja postoji skoro 20 godina, objavljuje nova istraživanja u kojima poziva na povezivanje ovih zona radi stvaranja mnogo šire North Atlantic Emission Control Area.
ICCT je objavio izvještaj na 52 stranice u saradnji sa Univerzitetom u Portu. U skladu sa svojim ranijim radom, organizacija planira da ovo istraživanje podnese Komitetu za zaštitu morskog okruženja IMO, sa ciljem da se uspostavi nova, veća zona za kontrolu emisija. Ovaj predlog dolazi nakon nedavnog dogovora u IMO-u o uspostavljanju novih zona za Mediteran i obalu Norveške.
„Uprkos značajnim poboljšanjima u kvalitetu vazduha zahvaljujući kontrolnim mjerama na kopnu širom predloženog AtlECA regiona, doprinos emisija iz brodarstva ostaje uglavnom zanemaren,“ navodi se u izvještaju. Naglašavaju da trećina svjetske trgovine prolazi između Sjeverne Amerike, Evrope i drugih kontinenata preko ovog dijela Atlantika, jednog od najprometnijih brodskih koridora na svijetu.
Nevladina organizacija predlaže zonu koja bi se protezala na jug do Portugala i Gibraltara, povezujući se sa nedavno odobrenom ECA zonom za Mediteran. Predloženi Atlantski region bi povezao postojeće zone u Baltičkom i Sjevernom moru, prolazeći preko Farskih Ostrva, Islanda i Grenlanda, a zatim se spajajući sa zonom za kanadski Arktik i atlantsku obalu SAD i Kanade.
Izvještaj ističe da bi nova zona obuhvatila područje u kojem živi više od 193 miliona ljudi, uključujući posebno osjetljiva područja poput Grenlanda, sa velikom autohtonom populacijom i ograničenim resursima i infrastrukturom.
Navode da bi ograničenja emisija u okviru nove zone mogla smanjiti koncentracije sumpor-dioksida za 77 do 86 procenata, dok bi se čestice smanjile za 31 do 59 procenata, a azot-dioksid za tri procenta.
ICCT predviđa konkretne koristi, uključujući smanjenje između 2.900 i 4.300 preuranjenih smrti u periodu između 2030. i 2050. godine. Ekonomska vrijednost ovih koristi mogla bi iznositi između 19 i 29 milijardi eura u istom periodu.
„Usvajanje ove zone za kontrolu emisija je prilika za značajno smanjenje štetnih emisija i poboljšanje zdravlja javnosti za one koji žive u obalnim zajednicama. Naše istraživanje pokazuje da Atlantska zona za kontrolu emisija može spriječiti hiljade preuranjenih smrti, dok istovremeno donosi dugoročne ekonomske i ekološke koristi,“ izjavila je Liudmila Osipova, viša istraživačica ICCT-a i voditeljka ovog projekta.
Izvor: The Maritime Executive