Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

NYK predvodi povratak Japana u reciklažu brodova

AAA

Izvor fotografije: NYK

Nippon Yusen Kaisha (NYK) preduzela je korake kako bi vratila reciklažu brodova u ovu ostrvsku zemlju Istočne Azije.

Kompanija je potpisala memorandum o razumijevanju sa domaćom kompanijom Oono Development, sa ciljem komercijalizacije posla koji bi omogućio demontažu brodova i velikih off-shore struktura u Japanu, uz njihovu reciklažu kao čelični otpad i druge materijale.

Kako japanska industrija čelika prelazi na električne peći, fokus na demontažu brodova mogao bi ublažiti dugogodišnji problem nečistoća u čeličnom otpadu, otvarajući novo poglavlje u proizvodnji čelika.

Brodovi su napravljeni od velikih količina visokokvalitetnog čelika, a više od 90% srednjih i velikih plovila reciklira se kao građevinski materijal, reciklirani materijali ili se koristi u proizvodima.

NYK je istakao da otpad sa niskim sadržajem nečistoća, koji je teško ukloniti iz rastopljenog čelika, postaje sve vrijedniji kao visokokvalitetan izvor gvožđa. Međutim, da bi se ostvarila održiva reciklaža, neophodan je proces demontaže brodova koji uzima u obzir bezbjedne, ekološki prihvatljive i efikasne metode.

U 2023. godini, nevladina organizacija Shipbreaking Platform izračunala je da je japanska industrija čelika izgubila priliku da reciklira oko 1,5 miliona tona čeličnog otpada od japanskih brodova koji su dostigli kraj svog životnog vijeka.

„Iako se ova brojka trenutno ne čini relevantnom, stručne prognoze ukazuju na to da će se broj brodova koji moraju biti reciklirani učetvorostručiti u narednih deset godina. To znači da će Japan morati da prizna da reciklaža visokokvalitetnog čeličnog otpada sa japanskih brodova predstavlja obećavajuće rješenje za doprinos ciljevima Japana u vezi sa neutralnošću ugljenika“, saopštila je koalicija koja se zalaže za čistu i bezbjednu reciklažu brodova za Splash, dodajući da „nisu upoznati sa bilo kakvim trenutnim aktivnostima u Japanu vezanim za demontažu brodova.“.

Plan je da se brodovi demontiraju u jedinom reciklažnom dry dock-u u Japanu, koji može da primi velike brodove, a u vlasništvu je kompanije Oono Development iz Chita City-ja. Oono Development, sa sjedištem u Ehimen-u, bavi se različitim poslovima vezanim za zaštitu životne sredine, uključujući rušenje i odlaganje otpada. Dry dock ove kompanije jedan je od najvećih u Japanu i može istovremeno demontirati dva velika broda, naveo je NYK.

Reciklažom brodova do sada su uglavnom dominirale zemlje poput Bangladeša, Pakistana, Indije i Turske, otkako je Kina zatvorila tržište za reciklažu stranih brodova 2019. godine. Druge zemlje, poput Egipta, Brazila i Bahreina, takođe su nedavno krenule da ulaze u ovaj sektor, za koji se predviđa da će do 2028. godine zabilježiti značajan porast potražnje.

„Koliko smo upoznati, od 1990. godine skoro da nije bilo slučajeva reciklaže brodova u Japanu“, rekli su iz NYK-a za Splash.

Izvor: Splash247

Podijeli vijest:

Leave a Reply