Skip to main content
search
VijestiJadran

Otpad u moru kao globalni problem

By 23/05/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

U okviru projekta MARLESS, u četvrtak 18. maja 2023. u prostorijama Lazareta u Dubrovniku, Regionalna agencija DUNEA organizovala je jednodnevnu međunarodnu konferenciju pod nazivom “Kreni u novi dan sa promjenom” a osmišljena je kao mjesto posjete za sve građane, gdje se kroz stručni dio konferencije i četiri panel diskusije moglo saznati mnogo toga o problemu otpada u moru. Konferenciju je posjetilo oko 100 učesnika i preko 20 stručnjaka koji su govorili o temi očuvanja biologije mora, inovativnim rješenjima za sakupljanje i preradu smeća iz mora, značaju cirkularne ekonomije, biodiverzitetu i povratku prirode u ljudske živote.

Kroz panel raspravu u kojoj su učestvovali Pero Tutman sa Instituta za okeanografiju i ribarstvo Split, Marijana Pećarević, Prorektorka za međunarodnu saradnju i nauku Univerziteta u Dubrovniku, Martina Monticelli, predstavnica Udruženja CETACEA, te Ivo Mujo, zamjenik načelnika Upravnog odjeljenja za preduzetništvo, turizam i more Dubrovačko-neretvanskog okruga, akcenat je stavljen na povezanost ribarstva kao strateške privredne grane i otpada u moru.

Prisutni su bili upoznati sa inicijativom ribara koji obavljaju ribolov povlačnim mrežama da im se omogući preuzimanje pasivno sakupljenog otpada sa brodova na iskrcajnim mjestima. Na ovu temu je još ranije organizovan i okrugli sto 9. maja 2023. godine u Zadru sa ciljem jačanja horizontalne saradnje između nadležnih organa i uspostavljanje sistema prikupljanja pasivno prikupljenog otpada na nacionalnom nivou.

Ribari pokazuju sve veću svijest o važnosti očuvanja zdrave morske sredine te želju za aktivnim učestvovanjem u doprinošenju rješavanja problematike otpada u moru.

Uz ovaj panel, održan je i drugi panel pod nazivom „Otpad u moru kao globalni problem bez administrativnih granica “, koji je okupio predstavnike susjednih zemalja (i Crne Gore, prim.red.) oko zajedničkog cilja očuvanja zdrave morske sredine. Razgovaralo se o koracima i mjerama za smanjenje otpada u moru, te je zaključeno da se samo zajedničkom saradnjom i razmjenom iskustava, praksi i informacija mogu pokrenuti akcije na dobrobit svih.

Drugi panel otvorio je diskusiju na temu ”Jadransko more kao pokretač razvoja – sa fokusom na pitanja otpada u moru “.

Govorilo se o inovativnim rješenjima za sakupljanje i preradu otpada iz mora, a panelisti su bili izuzetno inspirisani razmjenom iskustava. O značaju očuvanja staništa i biodiverziteta govorilo se na posljednjem panelu konferencije „Uticaj otpada u moru na biodiverzitet”.

Izvor: ribarstvo.mps.hr

Podijeli vijest:

Leave a Reply