Izvor fotografije: Shutterstock.com
Panamski kanal, kroz koji prolazi oko 3% ukupne svjetske trgovine, održava dnevni tranzitni prosjek između 35 i 36 brodova. Prema riječima administratora kanala Ricaurte Vásquez-a 1. juna, ova mjera će rezultirati u smanjenju između 3 i 4 broda dnevno.
U obavještenju upućeno, svim brodarskim agentima, vlasnicima i operaterima, od 25. jula 2023., na svojoj internet stranici, Autoridad del Canal de Panamá (ACP), Uprava za Panamski kanal – naznačila je da će smanjeni tranziti biti „normalno raspoređeni“ „10 brodova u lokovima Neopanamax (ekspanzije otvorene 2016. godine), i 22 broda u lokovima Panamax“, koje rade od 1914. godine.
ACP je pojasnila da se taj dnevni tranzitni kapacitet “može dodatno prilagoditi prema potrebi, zavisno od nivoa jezera Gatun, vremenskim prognozama i kombinaciji plovila”. Vásquez je već u junu prošle godine upozorio da će se “kao ekstremna mjera donijeti odluka o ograničavanju broja dnevnih tranzita brodova na najmanje 28 plovila“.
ACP je “snažno preporučio svim korisnicima da iskoriste” sistem tranzitnih rezervacija “kako bi smanjili mogućnost dugih kašnjenja” zbog smanjenja dnevnih tranzita.
Posljednjih mjeseci Panamski kanal je implementirao zapanjujuće smanjenje gaza koji je, prema obavještenju objavljenom 14. juna, pao na 43 stope (13,11 metara), od maksimuma od 50 stopa (15,24 metra).
U jeku teške suše koju je Panama doživjela 2019. godine, maksimalni gaz u lokovima Neopanamax privremeno je smanjen na 44 stope (13,4 metra), što je značilo pad prihoda.
Mjere koje je donijela ACP posljedica su produženja sušne sezone kroz koju prolazi Panama, situacije koja je uzrokovala probleme sa snabdijevanjem vodom i prisilila vlasti da proglase “vanredno stanje životne sredine”.
Izvor: qcostarica.com