Skip to main content
search
VijestiSvijet

Paolo d’ Amico predsjednik INTERTANKO-a o uslovima za dekarbonizaciju pomorske industrije

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Kako postepeno ulazimo u postpandemijsko doba, koji su vaši prioriteti kao predsjednika INTERTANKO-a?

Kao predsjedavajući, prioriteti članova INTERTANKO-a takođe su moji prioriteti. INTERTANKO daje prednost dekarbonizaciji, čineći industriju privlačnom za pomorce, sprovođenje ruskih sankcija, izvještavanje o ESG-u te razvoj i uvođenje SIRE 2.0.

Što se tiče trenutne situacije u Ukrajini, a posebno uvođenja sankcija Rusiji, INTERTANKO u potpunosti sarađuje sa regulatorima grupe G7 u pogledu zahtjeva u pogledu ograničenja cijena nafte kako bi zaštitio interese svojih članica.

Nadalje, kako bismo pomogli članovima u snalaženju u sankcijama, izdali smo niz klauzula, izradili upitnike o postupanju sa dužnom pažnjom i predlog procesa koji svi mogu koristiti. INTERTANKO je takođe prednjačio u razvoju okvira ESG izvještavanja za tankersku industriju i sada prelazi u sledeću fazu uspostavljanja detaljnijih industrijskih standarda za ESG.

To je postignuto angažmanom INTERTANKO-a sa regulatorima jer su obavezni zahtjevi za ESG i nefinansijsko izvještavanje počeli stupati na snagu, posebno ovdje u Evropi, sa pojavom Direktive o izvještavanju o korporativnoj održivosti (CSRD).

Od početka projekta OCIMF-a SIRE 2.0, članovi INTERTANKO-a uključeni su u njegov razvoj i dali su neprocjenjiv doprinos.

Da se razumijemo, SIRE 2.0 mijenja igru i fokusira se na ljudski element posade tankera i performanse operatera.

Takođe ćemo članovima pružiti Vodič za pomorce za SIRE 2.0 i organizovati sesije podizanja svijesti kako bi članovi podijelili svoja iskustva tokom prelazne faze.

Budući da je dekarbonizacija pomorskog saobraćaja nesumnjivo povezana sa tehnološkim razvojem, koje će inicijative Okrugli sto promovisati za pripremu pomoraca za sljedeći dan u industriji?

Dekarbonizacija je ozbiljan globalni izazov. Stoga svaki član INTERTANKO-a razvija strategije koje odgovaraju njihovoj trgovini. Uopšteno govoreći, INTERTANKO vjeruje da će okeanski pomorski saobraćaj imati ograničen pristup gorivima sa niskim i nultim sadržajem ugljenika sljedećih 10 ili više godina.

Dakle, u ovom prvom razdoblju opšta strategija bila je poboljšati efikasnost brodova boljim dizajnom, povećanom upotrebom uređaja za uštedu energije i poboljšanom trgovinskom logistikom.

Novi brodovi moći će da pređu sa fosilnih na obnovljiva goriva ako budu dostupni na tržištu u dovoljnoj količini;

U tom kontekstu je ključno pravilno osposobljavanje pomoraca i razmjena informacija o održivim rješenjima. Osim toga, pomorske kompanije razvijaće strategije obuke zavisno od izbora budućih izvora energije.

Okrugli sto obično prihvata sve ove aspekte. Poslednjih godina pomorci su se suočili sa značajnim izazovima, od kojih je jedan da, uprkos nepokolebljivim naporima, njihove vlade širom svijeta nisu adekvatno prepoznale. 

Imajući to na umu, mislite li da će se mladi nerado pridružiti pomorskoj struci, povećavajući globalni nedostatak pomoraca?

Zadržavanje je bio problem za industriju nakon pandemije, ali ako pazite na svoju posadu i odani ste im, oni će vas zauzvrat nagraditi svojom odanošću.

U budućnosti moramo osigurati da mladim pomorcima ponudimo život koji odgovara ulozi koju trebamo ispuniti, ali i ispunjavati njihova očekivanja. Dakle, moramo se dobro odnositi prema njima, poštovati njihove mogućnosti, isplaćivati im atraktivne plate i omogućiti im pristup stvarima koje se očekuju u njihovom ličnom životu.

Internet se, na primjer, više ne može smatrati luksuzom, već nužnošću za sve. Zatim im moramo ponuditi karijere, a ne samo petomjesečni period zaposlenja. Da bismo razumjeli šta karijeru na moru čini atraktivnom, pitamo pomorce za njihovo mišljenje u opsežnom upitniku. Nakon što dobijemo te nalaze, tada možemo da pokušamo sa rješavanjem svih drugih pitanja.

Konačno, ne možemo zanemariti 50% stanovništva – moramo povećati broj žena na moru.

Članovi međunarodne pomorske zajednice kritikovali su mjerne podatke i sprovođenje CII-ja. Kakvo je vaše mišljenje? Mislite li da će CII stvoriti dvoslojno tržište? Koje ste povratne informacije do sada dobili od čarteraša?

Uloženi su napori kako bi se glavni članovi IMO-a uvjerili da će koncept ocjenjivanja CII biti neadekvatan za otpremu. U svakom slučaju, Uredba o CII-ju sada je na snazi i nastavlja se rad na smanjenju njezinih izazova. Ne vidim rizik za dvoslojno tržište jer se svaki brod suočava sa istim izazovima rejtinga. Ovlaštenje CII-ja ne smatra da bi isti brod kojim upravlja isto društvo pod različitim trgovinskim uslovima dobio različita ovlaštenja koja možda ne odražavaju njegovu stvarnu ugrađenu i operativnu efikasnost. Zato INTERTANKO poziva regulatore da se odmaknu od ocjene “intenziteta ugljenika” broda i usmjere na smanjenje neto emisija štetnih gasova.

Nadalje, osim CII-ja kao kratkoročne mjere, pomorskoj industriji takođe su potrebne vlade da povećaju dostupnost obnovljive energije za proizvodnju alternativnih goriva kako bi pomorska industrija mogla postići dugoročne ciljeve IMO-a u pogledu smanjenja emisija štetnih gasova.

Takođe radimo na ugovornim pitanjima sa kojima se suočavaju članovi INTERTANKO-a kada pokušavamo da uključimo klauzulu CII u svoje čarter stranke.

U duhu pomaganja usvajanju tržišta, INTERTANKO je odlučio da ne uvodi sopstvenu klauzulu i umjesto toga stavlja svoju podršku iza klauzule CII koju je sastavila koleginica iz RT Udruženja BIMCO.

Ipak, vjerujemo da je potrebno više jasnoće, svijesti i saradnje od zakupaca – od kojih su neki otvoreno kritički raspoloženi prema jedinoj industrijskoj klauzuli koja pokušava da uspostavi okvir o novouvedenom odnosu Owner-Time Charterer u kontekstu CII propisa. Neslaganje oko propisa CII-ja ne treba miješati sa kritikama zbog jedine industrijske klauzule koja ih pokušava shvatiti. 

Kako sankcije EU-a utiču na tržište tankera?

Sankcije su stvorile potrebu za informacijama i dokumentacijom u nekoliko novih područja. INTERTANKO je razvio i pružio najbolje prakse za utvrđivanje osnovnih kriterijuma kvaliteta za flotu tankera, uključujući dva modela klauzula čarter stranaka prilagođenih tankerima.

Prisutni smo i na sastancima EU na visokom nivou te redovno sarađujemo sa predstavnicima HM Treasury i Evropske komisije (GU FISMA i GU MOVE). Iako je oznaka područja visokog rizika u Indijskom okeanu uklonjena 1. januara 2023., regionalni sukobi, pojačane vojne aktivnosti i povećane političke napetosti i dalje predstavljaju prijetnju komercijalnim plovilima koja djeluju u tom geografskom području.

Koje mjere INTERTANKO preporučuje svojim članovima kako bi se izbjegao rizik od oružanog piratstva?

Oznaka visokorizičnog područja poslužila je svrsi upozoravajući na dodatne mjere opreza koje se zahtijevaju u toj regiji; Stoga je morao biti uklonjen. S obzirom na to, prijetnja pomorcima u mnogim područjima širom svijeta i dalje postoji, posebno u Adenskom zalivu, Omanu i Gvineji.

Osim toga, posledice rata u Jemenu i tenzije između država na Bliskom istoku rezultirali su napadom brodova i ubijanjem pomoraca. Korištenje bespilotnih letilica za napad na brodove u Omanskom zalivu kako bi se politički poentirao, mora prestati!

Dakle, radeći sa vojskom i drugima, stvorili smo vodič za pomorce koji će im pomoći da ostanu sigurni. Nažalost, rizik od otmice u Gvinejskom zalivu je opet visok.

INTERTANKO i njegove partnerske organizacije blisko sarađuju sa Nigerijom i drugim regionalnim vladama na rješavanju ovog neprihvatljivog kriminalnog ponašanja.

Samo saradnjom sa našim vojnim i civilnim partnerima možemo osigurati da svjetska trgovina može slobodno teći i da pomorci mogu obavljati svoj rutinski posao bez prijetnje njihovim životima.

Izvor: INTERTANKO press

Podijeli vijest:

Leave a Reply