Skip to main content
search
VijestiSvijet

Poruka iz Grčke sa Osmog privrednog forum u Delfima: „Naše pomorstvo je naša istorija“

By 29/04/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

U okviru Osmog privrednog foruma Delphi, Unija grčkih brodovlasnika (UGS), preko svoje predsjednice, gđice. Melina Travlou zajedno sa ostalim članovima njene kancelarije i Upravnog odbora, otvorili su raspravu o pomorskom saobraćaju. Iz ove dinamične diskusije poslate su poruke od krucijalne važnosti, ne samo za Grčku nego i za čitav svijet.

Predstavnici UGS-a odgovorili su na sve izazove sa kojima se suočava pomorski saobraćaj u evropskim i globalnim poslovima, naglašavajući stratešku važnost pomorskog saobraćaja sa plovilima u grčkom vlasništvu i njihovu predanost ciljevima dekarbonizacije.

Predstavnici UGS-a posebno su naglasili da pomorski saobraćaj ne treba više propisa, već boljih, te da ne postoji jedinstveno rješenje koje odgovara svim pomorskim sektorima. U programu EU za očuvanje zdrave sredine, mora se uzeti u obzir nezamjenljiva, strateška uloga pomorskog saobraćaja EU, te je ključno da sigurnost bude vodeće načelo za sve ekološke propise.

Takođe je primijećeno da je grčki pomorski saobraćaj u vrlo dobroj poziciji da odgovora i prilagođava se ESG eri kao predvodnik u sprovođenju inovativnog, tehnološkog razvoja.

Melina Travlou, predsjednica Unije grčkih brodovlasnika, koja institucionalno predstavlja vodeći sektor nacionalne ekonomije, grčko brodarstvo izjavilo je na uvodnom zasjedanju:

Grčki pomorski saobraćaj predstavlja super-oružje Evrope. To je nacionalni, ekonomski partner. Hrani nas milijardama eura pomorske devize, poslodavac stotine hiljada direktnih i indirektnih poslova i stabilan je investitor u druge sektore naše nacionalne privrede. To je nacionalna prijestonica, poistovjećena sa nacionalnim ponosom. Narodno dobročinstvo i društvena solidarnost prema domovini, prema Grčkoj i svim građanima Grčke, dosledna je, nenametljiva ali svugdje prisutna.
Naše pomorstvo je naša istorija. Novi svjetski poredak ima novi izazov, novu filozofiju. To je situacija u kojoj posao i blagostanje koegzistiraju, gdje je centar čovjek, gdje se "ja" povlači u "mi" i ponovo zauzima svoje mjesto. Održivi razvoj zahtijeva održivu osobu. Vratimo "dobrobit" u središte razvoja i novih podataka. Zaštita ljudske vrijednosti i suživota izazov je, ali i jedino rješenje. Naša budućnost, budućnost čovjeka, je samo sam čovjek. To smo mi!

Gdin. A. Laimos, potpredsjednik UGS-a, tokom Fireside Chat-a, između ostalog, izjavio je:

Unakrsno zakonodavstvo EU često ne uzima u obzir jedinstvene karakteristike brodarske industrije te socijalni i ekonomski učinak koji one imaju. Postoje strukturni nedostaci u revidiranom sistemu EU za trgovanje emisijskim jedinicama, koji uključuje pomorski saobraćaj.
Važno je pokušati oblikovati nove propise kako bi se mogli ostvariti ciljevi bez pretjeranog opterećenja krajnjeg potrošača.
Grčki pomorski saobraćaj je u vrlo dobroj poziciji da odgovori i prilagodi se novom dobu, kao što je to činio i u drugim zakonodavnim kretanjima u prošlosti. Grčki pomorski saobraćaj i dalje je vjeran svojoj dugogodišnjoj predanosti zaštite životne sredine.
Naš sistem distribucije robe, donosi značajne koristi svijetu. Najvažniji je njegov doprinos svjetskoj trgovini, a time i globalizaciji, koja je jedan od glavnih doprinosa mirnijem svijetu, u kojem različita društva mogu koegzistirati na obostranu korist. To je zato što svjetska trgovina, od kojih se 90% prevozi morem, povezuje ljude, zemlje i njihove ekonomije.
Karakteristično je da je pomorski saobraćaj bio jedina industrija koja je nastavila svoju djelatnost, uprkos ogromnim izazovima, tokom pandemije COVID-19, koja je imala veliku cijenu za pomorce i njihove porodice, što međunarodna zajednica često zanemaruje.

D. I. Fafalios, sekretar Unije grčkih brodovlasnika, tokom rasprave pod nazivom “Ucrtavanje kursa u održivu i efikasnu industriju” naglasio je:

Grčka pomorska zajednica predana je cilju dekarbonizacije pomorskog saobraćaja, podržavajući globalna pravila zasnovana na održivim i odgovarajućim rješenjima i usvojena u IMO-u. Potrebna je globalna regulativa kako bi se izbjeglo narušavanje tržišne konkurencije. Pomorska industrija u potpunosti će prihvatiti nove dostupne tehnologije, ali mora postojati i ravnoteža između efikasnosti i dekarbonizacije.
Od ključne je važnosti da bezbjednost bude vodeće načelo za sve propise o zdravoj sredini. Alternativna goriva i tehnologije, koji još nisu dostupni, trebali bi biti sigurni, prikladni za plovidbu i dostupni širom svijeta u dovoljnim količinama. U svakom slučaju, ne može postojati zaštita životne sredine bez zaštite pomorske bezbjednosti, bezbjednosti posade, bezbjednosti brodova, bezbjednosti goriva.

Xylas, blagajnik UGS-a, istaknuo je, između ostalog, u kontekstu rasprave “Rastući pritisak i hitnost za promjene”:

Predanost i koordinacija svih uključenih strana ključna je za dekarbonizaciju pomorskog saobraćaja. Saradnja je potrebna među svima kako bi se pronašla izvodljiva i odgovarajuća rješenja. Trebaju nam bolji propisi, a ne više propisa.
Širenje privatnih inicijativa ozbiljno šteti efikasnosti nezamjenjive međunarodne aktivnosti. Špedicija ima mnogo specijalizovanog znanja o tome što je primjenjivo i prikladno za potrebe i način na koji svaki sektor prevoza funkcioniše. Ne postoji univerzalno rješenje koje odgovara svim sektorima. Uloga ljudskih resursa je ključna, a bezbjednost pomoraca prioritet. Obuka posade i osoblja brodarskih kompanija i lučke infrastrukture mora ići u korak sa tehnološkim razvojem.

I. K. Lyras, član Upravnog odbora UGS-a, koji je bio učesnik u raspravi pod nazivom “Overlook And Franco-Hellenic Perspectives On The Maritime Industries”, osvrnuo se na sljedeće:

Pomorska industrija, koja je već energetski najefikasniji način prevoza robe, u potpunosti je predana svom cilju dekarbonizacije, uprkos tome što je sektor koji je u potpunosti zavisan o fosilnim gorivima. Njegova dekarbonizacija prvenstveno zahtijeva proizvodnju u dovoljnim količinama alternativnih održivih goriva i tehnologija, koje još nisu dostupne, kao i saradnju i predanost znatnog broja drugih učesnika, kao što su proizvođači, dobavljači goriva, brodogradilišta i proizvođači motora. Prevoznici koji prevoze 86% svjetske pomorske trgovine energijom, sirovinama, žitaricama i drugim poljoprivrednim proizvodima, suočavaju se sa dodatnim izazovima zbog svoje globalne aktivnosti i načina rada, u kojem operater plovila komercijalno (zakupac) ima strukturnu ulogu.
Institucije i tvorci politika EU trebaju brže i efikasnije da prepoznaju stratešku ulogu pomorskog saobraćaja EU, kojim se garantuje bezbjednost snabdijevanja izvorima energije iz EU i drugim osnovnim potrepštinama iz različitih regija svijeta. To će se postići ako se uredba donese pristupom država, uzimajući u obzir potrebu da evropski pomorski saobraćaj ostane održiv i globalno konkurentan.

Izvor: UGS.gr

Podijeli vijest:

Leave a Reply