Izvor fotografije:
Leo Hambro iz Tidal Transit-a ima nekoliko savjeta za novu vladu u Londonu.
Pomorska industrija Velike Britanije nalazi se na raskrsnici: spremna je za značajan rast, djelimično podstaknut rastućim sektorom vjetroelektrana na moru, ali nedostatak vještina pomoraca prijeti da zaustavi napredak i ograniči stopu širenja sektora.
Zato će rješavanje smanjenja broja pomorskih profesionalaca biti ključno za jačanje dugoročnog potencijala industrije, otključavanje ekonomskih mogućnosti koje sektor pruža i osiguranje konkurentnosti Velike Britanije na globalnom pomorskom tržištu. Uvidi iz Komisije za pomorske vještine (MSC) prikazuju zabrinjavajuću sliku: prosječna starost pomorskog profesionalca je oko 45 godina, dok je skoro 40% radne snage starije od 50 godina, a svega 14% mlađe od 30 godina.
Ova starosna neravnoteža predstavlja dvostruki problem. Prvo, predstojeća penzija velikog dijela radne snage dovešće do značajnog pada dostupne radne snage; drugo, nedostatak mlađe generacije koja ulazi u ovu oblast sugeriše opadajuće interesovanje za pomorske karijere.
Istovremeno, tehnološki napredak transformiše pomorske operacije. Stručnost u tradicionalnim oblastima kao što su inženjering i logistika ostaje ključna, ali sada sa povećanim fokusom na zelene vještine u oblastima obnovljive energije, čistih tehnologija i alternativnih goriva. Pored toga, pooštravanje ograničenja za radnike iz inostranstva dodatno ograničava bazen dostupnih talenata, što dovodi do kašnjenja u projektima, povećanog opterećenja za postojeće pomorce i potencijalnih padova u kvalitetu usluge.
Budućnost pomorskog sektora Velike Britanije u velikoj mjeri zavisi od strateških ulaganja u sljedeću generaciju profesionalaca. Potrebno je mnogo vremena da današnji školarci postanu kapetani brodova sutrašnjice, djelimično zato što u mnogim slučajevima mladi pomorci ne mogu ići na more prije 18. godine zbog regulacije radnog vremena. Pored toga, povećan naglasak i podsticaji za daljnje obrazovanje znače da sve manje mladih ljudi odlazi na more u ranim fazama svojih života. Iz tog razloga, mlade ljude treba angažovati u školi i na fakultetu što ranije i pružiti im priliku da steknu sertifikate u učionici prije nego što izađu na more. Na taj način, mladi pomorci će biti dobro pripremljeni da uđu u profesiju kada postanu punoljetni.
Pored izgradnje snažnog domaćeg kadra mladih pomoraca, ključno je da Velika Britanija otvori svoje granice za radnike iz inostranstva kako bi zadovoljila rastuću potražnju za iskusnom radnom snagom. Zbog složenih i zastarjelih viznih procesa, mnogo je lakše britanskim pomorcima raditi u inostranstvu nego dovesti radnike u Veliku Britaniju. Zapošljavanje ne-britanskih profesionalaca uključuje dugotrajan proces koji mora biti pojednostavljen i ubrzan ako želimo privući najbolji talenat iz ogromnog globalnog bazena talenata.
Izgradnja raznolikosti, jednakosti i inkluzije u pomorskom sektoru je podjednako važna. Nedavna studija Komisije za pomorske vještine otkrila je da se samo 3.5% ispitanika izjasnilo kao “non-white”, dok je samo 12% žena. Promovisanje inkluzivnosti i stvaranje prijatnog okruženja za sve demografske grupe može značajno proširiti bazen dostupnih talenata, što je ključno za suočavanje sa složenim izazovima sa kojima se danas suočava industrija.
Pomorska industrija Velike Britanije ima potencijal da iskoristi talas brzog rasta, ali samo ako se odlučno uhvati u koštac sa nedostatkom vještina. Implementacija mentorskih programa, aktivnosti u učionicama, inicijativa za raznolikost i inkluzivnih praksi zapošljavanja može pomoći u stvaranju nove, raznolike i spremne generacije pomoraca, dok dovođenje talenata iz inostranstva može pomoći u ublažavanju pritisaka starije radne snage. Samo kroz ove koordinisane napore, britanska pomorska industrija može ploviti ka otpornijoj budućnosti i ojačati svoju poziciju kao svjetski lider na međunarodnoj sceni.
Izvor: Splash247