Skip to main content
search
VijestiSvijet

Prijeti li Panamskom kanalu dugoročna suša?

By 07/06/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Uprava Panamskog kanala (AKP) pažljivo prati razvoj klimatskih uslova koje bi mogle uticati na dostupnost vode u regionu, a istovremeno i pomorski saobraćaj na kritičnim plovnim putevima.
Stručnjaci predviđaju skori dolazak El Niño fenomena koji bi mogao izazvati rani početak kišne sezone 2024. godine, pojačavajući tekuću nestašicu vode u slivu Panamskog kanala koja je već prisilila AKP da snizi maksimalni gaz plovila koja prolaze kroz proširene prolaze Neopanamax-a na plovnom putu.

Kao preventivnu mjeru, AKP je sproveo niz strategija za uštedu vode usmjerenih na obnovu nivoa Gatun-ovog jezera kako bi se osiguralo snabdijevanje vodom u dovoljnoj mjeri, kako za ljudsku populaciju tako i za nesmetane brodske tranzite duž međuokeanske rute.

Međutim, službenici Panamskog kanala priznaju da se tim mjerama možda neće moći u potpunosti ublažiti ekonomske posljedice zbog nestašice vode.

Nestašica slatke vode stvarna je i nešto na što upozoravamo već dugi niz godina.

rekao je Ricaurte Vásquez Morales, administrator uprave Panamskog kanala.

Ukazao je na nedavno intenziviranje sušnih razdoblja, a posljednja jaka suša u regiji dogodila se 2019-2020. Vásquez Morales napominje da izgleda kao da se ciklusi suše koji su se prije ponavljali jednom u pet godina, sada se događaju svake tri godine.

Najnoviji podaci pokazuju da je čitava protekla decenija bila obilježena velikim sušnim periodima, uključujući drugu i petu najsušniju godinu u posljednje 72 godine. Mjesec maj 2023. bio je najsušniji od 1950. godine, a situacija je pogoršana radom prolaza Neopanamax.

U tim prolazima izrađivali smo ukrštanja, odnosno, kombinovali vodu sa jedne strane komore na drugu. Osim toga, zakazali smo tranzite kako bismo u najvećoj mjeri mogli ponovno koristiti istu dostupnost vode unutar svake od komora za tranzit više brodova. Preispitujemo smjer tranzita i vrijeme sjevernih i južnih brodova kako bismo maksimalno iskoristili vodu.

objasnio je Vásquez Morales.

Od 2020. godine Uprava Panamskog kanala takođe se koncentrisala na svoj vodni program, sa ciljem identifikovanja i razvoja dugoročnih rješenja za problem vode. Međutim, ako se uslovi suše dodatno pogoršaju, Uprava Panamskog kanala možda će morati da ograniči broj dnevnih tranzita.

Trenutno prevozimo između 35 i 36 brodova dnevno; morali bismo se spustiti na 32 i 28 tranzita dnevno.

rekao je Vásquez Morales.

Iako promet kanala još nije u potpunosti pogođen, već je zabilježeno smanjenje broja brodova koji dolaze preko Panamskog kanala. Vásquez Morales objašnjava da se smanjenje tranzita podudara sa godišnjim dobom kada stiže tradicionalno manje plovila. U toku su dalje analize kako bi se utvrdilo je li riječ o sezonskom trendu ili pokazatelju pomaka u brodskim trgovačkim rutama.

Izvor: gCaptain

Podijeli vijest:

Leave a Reply