Skip to main content
search
VijestiSvijet

Problem Posidonije

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Suzy Chisholm iz Swiss Ocean Tech objašnjava kako sve strožiji propisi EU prijete ograničavanju pristupa sidrenju za velike jahte u Mediteranu.

Sa druge strane, degradacija pojasa morskih trava (“livada”) Posidonije dostigla je alarmantan nivo, što je pokrenulo intervenciju lokalnih, nacionalnih i međunarodnih tijela, kao i organizacija za očuvanje mora.

Posidonija, morska trava jedinstvena za Mediteran koja se nalazi unutar 40 metara od obale, igra ključnu ekološku ulogu, ali procijenjena regresija iznosila je 34% u posljednjih 50 godina.

Ove “livade” smanjuju intenzitet talasa za 20% na susjednim obalama i služe kao staništa i leglo za više od 400 biljnih i 1000 životinjskih vrsta. Takođe, znatno doprinose snabdijevanju Sredozemnog mora kiseonikom i djeluju kao efikasan „usisivač“, hvatajući deset puta više CO2 od kopnenih šuma.

Ipak, ove neprocjenjive podvodne “livade” su ugrožene. Šteta na njima može potrajati decenijama, čak i vijekovima, da bi se izliječila.

U protekle dvije decenije kao značajni izvori ove štete identifikovana su sidrena plovila, posebno veće jahte (veće od 24 metra).

Regulatori uzimaju u obzir i ukoliko industrija superjahti ne preuzme aktivniju ulogu u riješavanju ovog problema, pristup mnogim kultnim oblastima za sidrenje može biti izgubljen.

Francuska vlada, posebno préfecture Maritime de Méditerranée, pokrenula je 2019. pravni okvir usmjeren na zaštitu Posidonije.

Ta je inicijativa rezultirala redovnim ažuriranjima propisa i pravila o sidrenju na francuskoj obali. Lokalna policija, u skladu sa novom politikom nadzora sidrišta, zadužena je za identifikovanje i kažnjavanje počinitelja.

Kazne za takva kaznena djela počinju od 15.000 eura, što eskalira do potencijalnog zatvaranja za ponovljena kršenja.

Međutim, sprovođenje nije jedini cilj. Kao što Ornella Valls, Adjoint au Chef du Pôle Environnement à la Préfecture Maritime de Méditerranée, pojašnjava: “Nije naš jedini interes da samo sprovodimo kazne ili regulišemo saobraćaj.

Pozdravljamo sve misli ili ideje o tome kako najbolje služiti interesima industrije i pronaći kompromis između različitih ekonomskih potreba.”

“Snažno se fokusiramo na uzimanje u obzir specifikacija jahti i potreba te traženje pametnih rješenja za sidrenje”, kaže Valls.

Prefektura je predložila postavljanje plutača i muringa kao praktično riješenje.

Službeni navigacioni alati, kao što su NAV&Co i aplikacija DONIA, pružaju ažurirane informacije o staništima Posidonije i trenutnim propisima.

Rješavanje krize u Posidoniji zahtijeva kolektivno djelovanje, a različite zemlje koje se graniče sa Francuskom iskazuju interes za sprovođenje sličnih mjera zaštite. Kao što Valls zaključuje: “Na kraju se sve svodi na to da svako od nas odigra svoju ulogu kako bi zaštitio i očuvao životni stil i ekosistem koji volimo.”

Onus sada pada na kapetane, prave heroje ove priče, da vode računa o svojim praksama sidrenja.

Sigurne i korisne lokacije sidrenja ključne su za industriju, ali i morsko dno na koje se oslanja. Pronalaženje rješenja specifičnih za superjahte biće izazov, a operateri imaju ključnu ulogu.

Izvor: Superyacht News

Podijeli vijest:

Leave a Reply