Izvor fotografije: Kongsberg media
Kongsberg Maritime je uspješno demonstrirao niz daljinskih i autonomnih tehnologija na teretnom brodu koji funkcioniše uz obalu Norveške. Probno krstarenje proglašeno je jednim od najsloženijih autonomnih putovanja na moru do sada.
Eidsvaag Pioner jedno je od dva plovila koja su opremljena za daljinsko upravljanje i autonomne demonstracije prevoza za projekat AUTOSHIP koji je dio Horizont 2020. istraživačkog programa EU.
U vlasništvu pomorske kompanije Eidsvaag, Eidsvaag Pioner posluje duž norveške obale i u područjima fjordova, gdje prevozi hranu za ribe do okeanskih ribnjaka.
Demonstracije su trajale preko 13 sati i uključivale su brod koji je završio putovanje izvan obale Kristiansund-a na sjeverozapadnoj obali Norveške.
Brod je isplovio iz luke Averøy i krenuo do prvog okeanskog uzgajilišta ribe na svijetu i ponovo se vratio u luku, što je ukupno putovanje od oko 160 nautičkih milja.
Došlo je do odlične saradnje svih partnera u projektu AUTOSHIP, a svi su bili impresionirani kako je Eidsvaag Pioner upravljan daljinskim upravljačem tokom autonomne plovidbe i pristajanja.
Pokazao se i niz ključnih razvojnih tehnologija koje će voditi put prema rutinskom daljinskom i autonomnom radu u godinama koje slijede.
Čitavu ovu demonstraciju je pokrenula, upravljala i nadgledala posada Centra za daljinsku operaciju Kongsberg (ROC) na kopnu u Ålesund-u.
To je uključivalo kombinaciju daljinskih i autonomnih operacija tokom različitih faza putovanja. Zbog sigurnosti i trenutnih propisa, članovi posade takođe su bili na brodu tokom probnih krstarenja.
Prvi dio demonstracije uključivao je automatsko odvezivanje sa obale u Averøy-u. Autonomna tehnologija tada je preuzela kontrolu za plovidbu i manevrisanje iz luke i dalje prema otvorenom moru.
Ovdje je brod plovio rutom između nekoliko ostrva i izbjegavao pomorski saobraćaj, prije dolaska na prvo okeansko uzgajalište ribe, Ocean Farm 1, u vlasništvu Salmar-a.
Zatim su izvedeni različiti manevri pomoću sistema za dinamičko pozicioniranje (DP). Brod se zatim vratio u luku, ponovo ploveći otvorenim morem i zagušenim morskim putevima prije nego što je automatski ponovno pristao.
Cijelu operaciju nadgledali su i povremeno njome daljinski upravljali kapetan i inženjer sa obale. Tokom demonstracije uveden je niz etabliranih i novih „Kongsberg tehnologija“, a uključivale su automatsko isplovljavanje i automatsko pristajanje, sistem svjesnosti o situaciji, autonomni navigacioni sistem, inteligentni sistem mašina, sajber bezbjednost, centar za daljinske operacije i dinamičko pozicioniranje.
Komunikacioni sistemi (u cloud-u) i napredne simulacije takođe su uključeni u ispitivanje i osiguravanje sigurnog i optimalnog rada plovila.
AUTOSHIP je četverogodišnji projekat koji je dobio sredstva iz programa Evropske unije za istraživanje i inovacije Horizon 2020. u okviru Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava N°815012.
Demonstracije u Sjevernom moru bile su saradnja velikog tima ljudi iz Kongsberg-a i brodovlasnika Eidsvaag AS-a, uključujući stručnost vodeće norveške istraživačke organizacije SINTEF i Univerziteta Strathclyde u Velikoj Britaniji.
Projekat AUTOSHIP sprovodi svoje demonstracije u važnim područjima u Evropi gdje je potrebna rana upotreba daljinskog upravljanja i autonomije kako bi se ubrzao prelaz sa drumskog na „zeleniji“ i sigurniji pomorski saobraćaj.
Cilj projekta je da testira i dalje razvija ključnu tehnologiju povezanu sa potpuno autonomnim navigacionim sistemima, inteligentne mašine, samodijagnostiku, prognostiku i planiranje rada, kao i komunikacionu tehnologiju koja omogućava visok novi sajber bezbjednosti i integriše plovila u nadograđenu e-infrastrukturu.
Sljedeće demonstracije AUTOSHIP-a, održavaju se 1. juna i uključuju teretni tegljač koji plovi dijelom mreže unutrašnjih plovnih puteva u Wintam-u u Belgiji.
Izvor: Kongsberg