Skip to main content
search
VijestiZabava

Putevima svjetske slave najboljih vina

By 15/05/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Concours Mondial de Bruxelles već dugo je najveće evropsko takmičenje u degustaciji vina. Stvorio ga je Louis Havaux 1994. godine, i odmah je sa uspjehom nametnuo svoj zaštitni znak i stekao ugled i poštovanje kod konkurencije.
Od 2006. godine Concours Mondial de Bruxelles postao je „putujući“, jer je gostovao u mnogim proizvodnim regijama i nastanio se u Lisbon-u, Bordeaux-u, Palermo-u, Luxembourg-u, Guimarães-u, Bratislava-i, Aigle-u, Beijing-u i Brno-u.

Trideseto po redu takmičenje u Hrvatskoj (Poreč, 12. maj 2023), nije prošlo bez emocija za Baudouin Havaux-a, predsjednika Concours Mondial de Bruxelles:

Srećni smo i ponosni što smo došli i organizovali naš trideseti Concours Mondial de Bruxelles u Istri. Konkurencija želi da otkrije tržišne trendove, a Hrvatska je rastuća vinska destinacija sa istorijom. Više nego ikad, vino je sastavni dio turizma, a takmičenje će svoje degustatore upoznati sa snagama ove vinske regije koja spaja veličanstvene krajeve, finu gastronomiju i kvalitetna vina.

Nijedno izdanje Concours Mondial de Bruxelles nije kao bilo koje drugo. Otvaranje više od 10.000 boca iz cijelog svijeta u tri dana ostaje jedinstven događaj. Concours Mondial de Bruxelles pozicioniran je na međunarodnom nivou, kao referentno enološko takmičenje. Njegova nezavisnost, strogost i proces degustacije umiruju potrošače koji sa povjerenjem mogu da kupe vina koja osvajaju medalje. Stručnjaci biraju nagrađivana vina sa integritetom zbog svog kvaliteta, izražavanja i ravnoteže. Ove godine (12. maj, prim.red) u Poreču je prisutno 320 renomiranih degustatora.

Istra, vodeća hrvatska vinska regija prošarana prelijepim brežuljcima, terasastim vinogradima, maslinjacima i srednjovjekovnim selima na brežuljcima. Okružen je Jadranom s dvije strane i Julijskim Alpima na sjeveru. Stanovnici Istre imaju istorijske veze sa proizvodnjom grožđa i vina. Istra, tačnije grad Poreč, domaćin je glavne degustacije posvećene crnim i bijelim vinima. Predsjednik Vinistre Luka Rossi istaknuo je da su među 320 učesnika, bar deset posto sommelieri, dvanaest posto trgovci i distributeri vina, osamnaest posto enolozi, dok su šezdeset posto specijalizovani novinari koji će svoje utiske napisati u relevantnim svjetskim medijima.

Sad već sa svjetskom slavom prestižnog takmičenja najboljih vina, Concours Mondial de Bruxelles, pažljivo bira gdje će svake godine biti održan ovaj jedinstveni događaj.

Za sledeću, 2024. godinu, izabran je grad Guanajuato u Meksiku kao domaćin 31. Concours Mondial de Bruxelles, jednog od najprestižnijih vinskih takmičenja na svijetu. Glavna sjednica manifestacije, posvećena crnim i bijelim vinima, održaće se u modernom i industrijskom gradu León-u 7., 8. i 9. maja iste godine.

Ovo je prvi put da će Concours Mondial de Bruxelles, biti „izvezen“ na američki kontinent.

Guanajuato je postao glavni igrač u meksičkoj vinskoj industriji, djelimično zahvaljujući svojoj bogatoj istoriji i idealnoj klimi za uzgoj grožđa. Kao mjesto meksičke nacionalne nezavisnosti, Guanajuato je duboko povezan sa meksičkom kulturom i baštinom. Na petom je mjestu na nacionalnom nivou po broju zasada vinograda. Naime, sa zasađenih 485 hektara i planiranih više od 100 hektara, to predstavlja 4,5% nacionalnog područja za proizvodnju kvalitetnih vina.

Grad Guanajuato takođe je peti najveći meksički proizvođač grožđa i zauzima četvrto mjesto u ukupnoj proizvodnji vina. Guanajuato je vrlo dinamičan sa 46 vinskih projekata, 34 vinarije koje čine Udruženje grožđa i vina Guanajuato, kao i 25 projekata vinskog turizma.

Svake godine Guanajuato proizvodi više od 1.240.000 litara vina od sorti kao što su Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Malbec, Cabernet Franc, Tempranillo, Nebbiolo, Sémillon, Chardonnay i Sauvignon Blanc.

Više od 70 medalja dobijenih na glavnim evropskim takmičenjima dokazuje kvalitet i njegove reference. Zemlja sa dugom tradicijom vinarstva Guanajuato, može da se pohvali bogatom vinskom baštinom koja datira još iz kolonijalnih vremena. Španski “Konkvistadori” i misionari uveli su prve evropske loze, koje su posađene na lokaciji Mexico City-ja prema sjeveru kroz Guanajuato.

Jedinstveni agroklimatski uslovi ovoj regiji, pridonijeli su posebnom karakteru njenih vina, koja se danas uglavnom proizvode u opštinama Dolores Hidalgo, San Miguel de Allende, San Felipe, San Francisco del Rincon, Guanajuato, Leon, Salvatierra, Comonfort i San Diego de la Union.

Dolores Hidalgo, grad smješten u “Valle de la Independencia”, dom je jednog od dva vinska muzeja u zemlji. Muzej vina Guanajuato prikazuje istoriju i proces proizvodnje vina u regiji.

Osim toga, Guanajuato je već bio domaćin nekoliko važnih međunarodnih događaja povezanih sa vinom, kao što su Mexico Seleccion za Concours Mondial de Bruxelles 2017. i 2021. i Festival berbe Guanajuato Tierra de Vinos 2022. To su bili događaji koji su pomogli da ova regija uzme svoju sudbinu u svoje ruke.

Izvor: concoursmondial.com

Podijeli vijest:

Leave a Reply