Skip to main content
search
VijestiSvijet

Recikliranje starih brodova zbog zdravog života na planeti

By 18/05/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Očekuje se da će se do 2032. reciklirati više od 15.000 brodova nosivosti veće od 600 miliona tona, što je više nego dvostruko od količine recikliranja u prethodnih deset godina.

Bimco je prognozirao da bi se do 2032. moglo reciklirati više od 15.000 brodova, što je 100%+ više nego u poslednjih 10 godina, kada je reciklirano ukupno 7.780 brodova nosivosti 285 miliona tona.

Većina recikliranog kapaciteta mrtvog tereta (60%) izgrađena je tokom 1990-ih. U sledećih deset godina brodovi izgrađeni tokom 2000-ih biće glavni izvor recikliranja, u skladu sa analizom Niels Rasmussen-a iz Bimca, dodajući kako se očekuje da će mnogi stariji brodovi biti reciklirani ranije nego inače zbog sve strožih ograničenja emisija štetnih gasova.

Istorijski gledano, oko 50% kapaciteta nosivosti rasutog tereta, tankera i kontejnera reciklirano je do trenutka kada bi brodovi bili stari 25 godina, a 90% do 30-35 godina. Primjenjujući ovaj obrazac recikliranja na brodove koji trenutno trguju, procjenjuju analitičari Bimca, da će se od 2023. do 2032. zaista reciklirati 15.000 brodova i 600 miliona tona mrtvog tereta.

U poređenju sa devedesetim godinama prošlog vijeka, više nego dvostruko je veći kapacitet takozvanog mrtvog tereta i očekuje se povećanje recikliranja. Kapacitet mrtvog tereta izgrađen tokom 2010 i dalje, povećao se za dodatnih 65%, što bi moglo dovesti do još viših nivoa recikliranja za deset do dvadeset godina.

Kako se obim recikliranja povećava, sve je važnije ratifikovati i sprovesti Međunarodnu konvenciju o sigurnom i ekološki prihvatljivom recikliranju brodova. Konvencija je donijeta 2009. sa ciljem smanjenja rizika za čovjekovo zdravlje, bezbjednost i okolinu. Zapravo, recikliranje čelika u električnim pećima emituje znatno manje štenih gasova od proizvodnje sirovog čelika, a kako elektroenergetska mreža postaje dekarbonizovana, emisije će se dodatno smanjivati.

Zato recikliranje brodova može i dalje imati ključnu ulogu u takozvanoj kružnoj ekonomiji.

Srećom, Indija i Turska, koje su dvije najveće zemlje za recikliranje brodova, takođe su veliki proizvođači čelika sa visokom stopom korištenja električnih peći. Tokom proteklih pet godina te su zemlje reciklirale 25% odnosno 34% mrtvog kapaciteta broda i broja brodova. Uz Bangladesh, zemlju koja najviše reciklira brodova na svijetu, ali i Pakistan, ove četiri zemlje reciklirale su 96% nosivosti i 77% brodova u posljednjih pet godina.

kaže se u analizi Nielsa Rasmussen-a iz Bimca.

Izvor: Shipping Telegraph

Podijeli vijest:

Leave a Reply