Izvor fotografije: Rijeka Gateway
Rijeka Gateway, veliki logistički projekat u Hrvatskoj, osigurao je korišćenje električne energije iz obnovljivih izvora za rad kontejnerskog terminala.
Očekuje se da će ova inicijativa značajno smanjiti emisije CO₂ i drugih štetnih gasova. Terminal u Rijeci, koji je zajedničko ulaganje između kompanija APM Terminals i ENNA Grupe, biće najnapredniji u Jadranskom regionu, sa većinom opreme koja će biti elektrifikovana i uglavnom daljinski upravljana. Kada postane potpuno operativan, terminal će otvoriti 300 radnih mjesta.
Ugovor o korišćenju obnovljive električne energije aktivan je od početka izgradnje i nastaviće se tokom operativne faze terminala. Obnovljiva energija dolazi iz solarnih i vjetroelektrana, a kompanija ENNA Next, dobavljač električne energije, izdaje zelene sertifikate kako bi osigurala da cjelokupna isporuka dolazi iz obnovljivih izvora.
“Pokrenuli smo nekoliko inicijativa koje nam mogu pomoći da postanemo jedan od najodrživijih terminala u ovom dijelu svijeta. Jedna od tih inicijativa je korišćenje obnovljivih izvora energije. Kao veliki potrošač električne energije, vjerujemo da je upotreba održivih izvora energije ključni korak ka dugoročnoj održivosti terminala”, izjavio je Peter Corfitsen, generalni direktor Rijeka Gatewaya.
Rijeka Gateway takođe radi na nekoliko drugih projekata za zaštitu životne sredine. Terminal će biti opremljen visoko efikasnim sistemom za upravljanje vodom i odvodom, koji će eliminisati mogućnost zagađenja mora. Svjetlosno zagađenje biće smanjeno, uz upotrebu automatskih sistema za osvjetljenje koji će osigurati da neosvijetljeni dijelovi terminala budu isključeni kada nisu u upotrebi.
Dodatno, biće uvedene mjere za održavanje nivoa buke ispod zakonom dozvoljenih granica. Ove mjere uključuju sistem napajanja brodova električnom energijom sa obale, smanjujući potrebu za radom brodskih motora. Sve dizalice na hrvatskom terminalu koristiće tehnologiju mekog spuštanja kako bi se smanjila buka prilikom utovara kontejnera, dok će novi tipovi zvučnih signala biti korišćeni širom terminala, zamjenjujući tradicionalne zvučne signale manje upadljivim bijelim šumom.
Izvor: Container News