Skip to main content
search
VijestiSvijet

Sedam japanskih „samuraja“ u borbi za očuvanje životne sredine

By 22/06/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Mitsui O.S.K. Lines press

Grupacija od sedam japanskih kompanija najavila je završetak uspješnog ispitivanja tečnog biometana (LBM) dobijenog iz stajskog đubriva kao morsko gorivo, koristeći ga na domaćem brodu Ise Mirai (koji inače koristi prirodni tečni gas) u zalivu Ise.

Inače, LBM se proizvodi od biometana nastalog iz biogasnih postrojenja u vlasništvu mliječne industrije, na oko -160 °C, odvajajući i rafinišući njegovu glavnu komponentu – metan.

Metan se može kompresovati na 1/600 volumena kako bi mu se olakšao transport u velikoj mjeri.

To je i zvanično prva upotreba ugljenično neutralnog LBM, dobijenog iz biomase.

Na projektu su se udružili Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. (MOL), Air Water Inc. Osaka, Techno Chubu Company, Ltd. Nagoya-shi, Kyoudou Kaiun Co., Ltd. Yokkaichi-shi, MOL Coastal Shipping, Ltd. (MOL Coastal Shipping, Tokio, Cenergy Co., Ltd  Nagoya-shi, i IHI Power Systems Co., Ltd. Tokio.

 Istraživanje je sprovedeno na osnovu Memoranduma o razumijevanju (MoU) potpisanog između MOL i Air Water u februaru 2023., uz saradnju drugih uključenih strana, kako slijedi: JERA Co., Inc. Techno Chubu Operator, Techno Chubu, MOL Coastal Shipping, zatim predstavnici kamionskog prevoza Cenergy, Kyoudou Kaiun, IHI Power Systems.

 U ispitivanju je Air Water isporučio LBM proizveden od stajskog đubriva u regiji Tokachi u Hokkaido-u u sklopu projekta razvoja tehnologije i testiranja koji je usvojilo japansko Ministarstvo ekologije.

Sve uključene strane potvrdile su da se prekookeanskim prevozom tereta LBM može transportovati kroz postojeći domaći lanac snabdijevanja tečnim prirodnim gasom.

Transportovanje LBM-a može se izvršiti pomoću postojećih kamiona sa cistjernama za tečni prirodni gas.

Očekuje se da će LNG gorivo smanjiti emisije ugljen dioksida (CO2) za oko 25% u poređenju sa konvencionalnim lož-uljem, ali dalje smanjenje emisija CO2 može se očekivati djelimičnom upotrebom LBM-a, ugljenično neutralnog izvora energije.

Osim toga, budući da je metan glavna komponenta LBM-a i tečnog prirodnog gasa, mogu se koristiti postojeći lanci snabdijevanja tečnim prirodnim gasom, tako da LBM može biti efikasno rješenje za postizanje niskougljeničnih i dekarbonizovanih brodskih operacija.

MOL i Air Water kontinuirano će doprinositi borbi za što niži nivo ugljenika, posebno u okviru prekookeanskog saobraćaja, iskorištavanjem međusobnog znanja i iskustva u korištenju LBM-a kao morskog goriva.

Izvor: Mitsui O.S.K. Lines press

Podijeli vijest:

Leave a Reply