Izvor fotografije: StevanZZ / Shutterstock.com
Italija je vijekovima zaokupljala maštu putnika. Starogrčki i italijanski pomorci divili su se ljepoti regije, mnogo prije nego što su dramatičnu obalu naselili bogati Rimljani u raskošnim vilama. U novije vrijeme, ti gradovi savršeni za razglednice, postali su još poznatiji po kultnim filmovima poput „Skandal u Sorrentu“ (glavna uloga Sophia Loren) iz 1955. i povećali popularnost ovakvih destinacija za odmor jet-seta, dok noviji filmovi za korištenje filmske pozadine uključuju umjetnička ostvarenja poput „Under the Toscan Sun“ i „The Talented Mr Ripley“.
Kako su gradovi pastelnih nijansi vijekovima zacementirali svoje mjesto u umjetnosti, književnosti i kinematografiji, njihova trajna privlačnost nije iznenađenje. Milioni posjetilaca svake godine hrle u Italiju kako bi odsjeli u nekim od najelegantnijih hotela u zemlji, okupali se u čistom moru i večerali na autentičnom ambijentu u pozadini živopisnih gradova koji se kaskadno spuštaju niz litice.
Naime, putnici koji imaju ambiciju da snimaju svoja putovanja ovom dobro utabanom evropskom rutom, mogli bi ovog ljeta naići na male probleme. Štaviše, prema pisanju italijanske novinske kuće Il Post, gradonačelnik Portofina zabranio je turistima zadržavanje na dva najposjećenija mjesta. Od uskršnjeg vikenda gradonačelnik Matteo Viacava uveo je crvene zone kako bi ograničio gužve koje mogu uzrokovati probleme tokom vrhunca sezone. Velik dio prometa uzrokuju turisti koji se zaustavljaju kako bi se fotografisali u jednom od najljepših ambijenata na svijetu.
Međutim, predugo se zadržavaju, a to putovanje života moglo bi doći sa dodatnim troškom – tačnije novčanom kaznom od 275 eura. Trenutno se crvene zone nalaze u središtu Portofina; Il Post to navodi kao područje između Piazza Martiri dell’Olivetta i rive Calata Marconi, na sjeveru, i između trga i javnih toaleta pristaništa Umberto I, na jugu.”
Ta su ograničenja na snazi između 10.30 i 18 sati, što znači da se pravila ukidaju taman na vrijeme za zlatni sat pucanja ispred svjetlucavih voda – naravno nije da promovišemo dangubljenje…
Ovo nije prva turistička destinacija ili poznata atrakcija na svijetu koja je implementirala pravila o fotografijama i posmatračima koji se dugo zadržavaju.
Posjetićete Tower of London’s Jewel House? Mogli biste se suočiti sa strogim sukobom sa osiguranjem ako vas uhvate u fotografisanju. Dok neka odredišta uvode pravila i propise iz „poštovanja mjesta“, poput Mecce u Saudijskoj Arabiji, druga to čine kako bi osigurala bezbjednost turista, poput Pamplone u Španiji, gdje pokušaj fotografisanja sa bikovima koji divljaju uskim ulicama može rezultovati velikom novčanom kaznom i, naravno, ozbiljnim povredama.
Autor: Connor Sturges
Izvor: CN Traveller