Izvor fotografije: Srednja pomorska škola Kotor – foto galerija
Istorijat kakav ima Srednja pomorska škola u Kotoru (Dobrota), ima malo sličnih obrazovnih ustanova na svijetu. Naime, nekadašnja “Nautička škola” u Kotoru osnovana je 1849. godine sa sedam učenika. Od 1852. imala je dva, od 1879. tri, a od 1896. godine pet razreda. Nastavni jezik bio je italijanski. Tek od 1912. usled narodnog oduševljenja pobjedama Srbije i Crne Gore u Balkanskim ratovima, uveden je srpskohrvatski jezik kao nastavni. Broj učenika je tada utrostručen. Školska omladina često je ispoljavala političku borbenost u demonstracijama protiv Austro-Ugarske. Za vrijeme Prvog svjetskog rata škola nije radila.
Škola je reorganizovana 1918. godine. Tada je imala četiri stručna razreda i primala učenike sa položenom takozvanom malom maturom. Od 1921. nosi naziv “Pomorska akademija”, od 1932. “Pomorsko-trgovačka akademija”, od 1947. “Pomorski tehnikum”. A, od 1952. ustanova nosi naziv “Pomorska škola”.
Škola je 1969. godine odlikovana Ordenom zasluga za narod sa zlatnom zvijezdom. Tada je dobila ime poznatog pomorca i učitelja pomorskih vještina Marka Martinovića. Reorganizacijom školstva 1974. godine ponovo je vraćen naziv Pomorska škola – Kotor.
Škola je od osnivanja pet puta mijenjala zgradu u kojima je radila. Iz prostorija franjevačkog samostana u Kotoru, preseljena je u Dobrotu (kuća Kapovića), zatim u Kotor (palata Pima). Od 1913. godine škola nastavlja sa radom u zgradi današnje Škole za Pomorstvo, a od 1952. godine u prostorijama bivše »Zetske plovidbe« (Tabačina), da bi nakon zemljotresa 1979. godine ponovo bila preseljena u Dobrotu. Na početku XXI vijeka, ne promijenivši zgradu od 1979. godine, Srednja pomorska škola školuje kapetane i upravitelje stroja. Oni plove širom svijeta na modernim i savremenim brodovima, ali znanja koja iz škole kao gotovi kadeti ponesu, propusnica su za svaki brod.
Osnovna djelatnost Srednje pomorske škole je obrazovanje učenika i obrazovanje odraslih u oblastima brodomašinstva, nautike, logistike u saobraćaju i od ove 2023. godine automehanike. U tom smislu u Školi se izučavaju tri progama obrazovanja četvrtog stepena: Nautički tehničar, Brodomašinski tehničar i Špeditersko-agencijski i carinski tehničar, za kojeg je u ovoj školskoj godini otpočela primjena novog modularizovanog programa koji sada nosi naziv Tehničar za špediciju, carinu i organizaciju transporta. Od ove školske godine u školi se izvodi i trogodišnji program obrazovanja za Automehaničara. Školi je izdata licenca za izvođenje navedenih obrazovnih programa, rješenjem Ministarstva prosvjete i nauke broj 07-570 od 09.11.2009. godine.
Pored formalnog obrazovanja Škola sprovodi i programe obrazovanja odraslih. Na osnovu licenciranih programa od strane Savjeta za obrazovanje odraslih Škola je provajder za programe Kadet nautičke i Kadet brodomašinske struke. Sertifikat koji dobijaju polaznici navedenih obrazovanja odraslih ekvivalentan je sa diplomom Srednje pomorske škole.
U Školi se u okviru Sektora „Centar za obuku pomoraca“ izvode i obuke pomoraca za najviša zvanja u pomorstvu. Obuke se izvode: za sticanje ovlašćenja o osposobljenosti za upravitelja mašine na brodu sa mašinskim kompleksom pogonske snage od 3000 kW ili jačem i drugog oficira mašine na brodu sa mašinskim kompleksom pogonske snage od 3000 kW ili jačini za sticanje ovlašćenja o osposobljenosti za zapovjednika broda od 3000 BT ili većeg i prvog oficira palube na brodu od 3000 BT ili većem.
Svoju djelatnost Škola obavlja u objektu sagrađenom poslije katastrofalnog zemljotresa. Redovnu nastavu pohađa 562 učenika raspoređenih u 20 odjeljenja, tri područja rada i tri obrazovna profila. Nastavni proces realizuje 52 nastavnika teorijske i praktične nastave, a kolektiv ima ukupno 62 zaposlena radnika.
Od 12.07.2021. direktor škole je mr Ratko Petrović, koji je 23 godine predavao pet stručnih predmeta iz oblasti mašinstva. U svojoj dugogodišnjoj tradiciji, Škola je prepoznata kao značajan subjekat u lokalnoj i široj zajednici. O tome svjedoče brojna priznanja, ali i činjenica da pomorci školovani u ovoj školi uspješno plove na brodovima eminentnih svjetskih kompanija.
Neprestano se ulažu napori za poboljšanje materijalno-tehničkih uslova izvođenja teorijske i praktične nastave. Struka zahtijeva permanentnu modernizaciju nastavnih sredstava, te je za modernizaciju neophodno uključiti i druge lokalne, regionalne i državne subjekte.
Škola je uspostavila saradnju sa više institucija kako bi omogućila što bolju i kvalitetniju Praktičnu nastavu. Neke od ustanova sa kojima škola ima saradnju su: „Porto Montenegro“-učenici i nastavnici koriste marinu za izvođenje dijela praktične obuke, Vojska Crne Gore- napravljen petogodišnji ugovor za korištenje školskog broda „Jadran“, Trening centar „Azalea“, Brodogradilište „ Adriatic 42“ Bijela, Luka Kotor itd.
Inače, škola je zavedena kod Privrednog suda u Podgorici 01.09.2003. godine u skladu sa odredbama Zakona o privrednim društvima (Sl.list RCG br.6/02), kao Ustanova. Rješenje br. 8-0013592/001 izdato u Centralnom registru Privrednog suda u Podgorici, dana 01.09.2003;
pomorstvo.info