Izvor fotografije: IMO Press
Međunarodna konvencija Hong Konga o sigurnom i ekološki prihvatljivom recikliranju brodova stupiće na snagu u roku od 24 mjeseca, nakon što su Bangladeš i Liberija postali države potpisnice Konvencije.
Cilj Konvencije iz Hong Konga je da osigura da brodovi, kada se recikliraju nakon završetka radnog vijeka, ne predstavljaju nepotrebne rizike za ljudsko zdravlje, sigurnost i okolinu.
Konvencija iz Hong Konga stupa na snagu nakon ispunjenih kriterijuma: najmanje 15 država; ne manje od 40% svjetskog trgovačkog brodarstva po bruto tonaži; i kapacitet recikliranja brodova od najmanje 3% bruto tonaže kombinovanog trgovačkog pomorskog saobraćaja navedenih država.
Ti su uslovi sada ispunjeni, te konvencija iz Hong Konga stupa na snagu 26. juna 2025.
Bangladeš je po kapacitetu jedna od najvećih svjetskih zemalja za recikliranje brodova. Dok je Liberija jedna od najvećih država na svijetu po tonaži.
Njena ekselencija gđa Saida Muna Tasneem, visoki komesar, stalna predstavnica Bangladeša pri IMO-u, deponovala je instrument pristupanja kod generalnog sekretara IMO-a Kitack Lim-a 26. juna 2023. u sjedištu IMO-a u Londonu.
Istoga dana, Lenn Eugene Nagbe, povjerenik i izvršni direktor Pomorske uprave Liberije, deponovao je instrument pristupanja kod generalnog sekretara IMO-a g. Lim-a.
Pristupanje Liberije omogućilo je ispunjenje kriterijuma tonaže.
Generalni sekretar Kitack Lim pohvalio je Bangladeš i Liberiju zbog pristupanja Hongkonškoj konvenciji o sigurnom i ekološki prihvatljivom recikliranju brodova:
”Čestitam Bangladešu i Liberiji što su položili svoje isprave o pristupanju, što je u roku od 24 mjeseca pokrenulo stupanje na snagu Hongkonške konvencije i globalnog režima za sigurno i ekološki prihvatljivo recikliranje brodova. Ovo je značajan dan za IMO i zaista je istorijski razvoj za međunarodnu pomorsku industriju, za zdravu morsku sredinu, a posebno za radnike i lokalne zajednice u zemljama recikliranja brodova na globalnom nivou. Bangladeš, kao velika zemlja za recikliranje brodova, posljednjih je godina napravio ogromne korake u poboljšanju propisa i standarda recikliranja brodova kako bi ispunio zahtjeve Konvencije iz Hong Konga. Moja iskrena zahvalnost vladi Bangladeša na ovoj pravovremenoj odluci o pristupanju…Koristim ovu priliku i da zahvalim vladi Norveške na kontinuiranoj pomoći projektu recikliranja sigurnih i ekološki prihvatljivih brodova u Bangladešu (SENSREC) koji sprovodi IMO, a koji je pomogao da se to pridruživanje omogući. Takođe bih želio izraziti svoju najdublju zahvalnost Liberiji. Kao istaknuta država u pomorstvu, njihovo pristupanje Hongkonškoj konvenciji pružiće velik napredak regulatornom okviru Liberije i omogućiti ispunjenje kriterijuna tonaže. Pozivam druge zemlje članice, koje još nisu postale stranke Konvencije iz Hong Konga, da to učine što je prije moguće.
Nakon stupanja na snagu Konvencije iz Hong Konga, brodovi koji će biti poslani na recikliranje moraće na brod da nose i popis opasnih materijala. Postrojenja za recikliranje brodova ovlaštena od nadležnih tijela moraće da dostave i plan recikliranja brodova, specifičan za svako pojedinačno plovilo koje se reciklira. Osim toga, vlade će morati da osiguraju da postrojenja za recikliranje u njihovoj nadležnosti budu u skladu sa Konvencijom.
Konvencija iz Hong Konga sada ima sljedeće ugovorne stranke: Bangladeš, Belgija, Republika Kongo, Hrvatska, Danska, Estonija, Francuska, Njemačka, Gana, Indija, Japan, Liberija, Luksemburg, Malta, Kraljevina Holandija, Norveška, Panama, Portugal, Sao Tomé i Príncipe, Srbija, Španija, Turska.
To su 22 države ugovornice Konvencije, i čine oko 45,81% bruto tonaže svjetskog trgovačkog pomorskog prometa. Kombinovani godišnji obim recikliranja brodova država ugovornica tokom prethodnih 10 godina iznosi 23.848.453 bruto tonaže, što odgovara 3,31% potrebnog obima recikliranja.
Pristupanje Bangladeša dolazi nakon okruglog stola na visokom nivou (23. maja u sjedištu IMO-a) kojim je pokrenuta faza III projekta o recikliranju brodova u Bangladešu (SENSREC) koji sprovodi IMO. Na sastanku se raspravljalo o ratifikaciji Konvencije iz Hong Konga i razmotrila su se postignuća projekta i doprinos ključnih učesnika koji su potvrdili značajnu ulogu koju su projekat i njegovo nasljeđe odigrali u podsticanju vlade Bangladeša da pristupi Konvenciji.
IMO-ov projekat SENSREC poboljšava sigurno i ekološki prihvatljivo recikliranje brodova u Bangladešu uz posebnu potporu pravne politike.
Izvor: IMO Press