Izvor fotografije: Shutterstock.com
Izvještaj o napretku u konkurentnosti tehnologija čiste energije za 2023. otkrio je da, iako EU i dalje prednjači u istraživanju čiste energije, postoji sve veće oslanjanje na uvoz nekih od njenih tehnologija što ugrožava napredak Unije.
Dokument nudi činjeničnu ocjenu konkurentnosti različitih elemenata industrije čiste energije, uključujući cijenu sirovina, probleme sa lancima snabdijevanja, vještine, istraživanje i inovacije i investicije. Konkurentnost različitih strateških net-zero tehnologija – kao što su toplotne pumpe, solarna energija, energija vjetra i okeana – takođe je uzeta u obzir u radu.
Analiza dolazi do zaključka da su tehnologije čiste energije i dalje vrlo isplative u EU, čak i uz rastuće cijene uzrokovane vrhuncem troškova energije i materijala 2022. godine. U odnosu na 2021., stopa korišćenja energije vjetra i sunca porasla je za skoro 50 posto u 2022.
Uz značajna ulaganja zemalja poput Danske, Njemačke, Španije i Ujedinjenog Kraljevstva u vjetroelektrane na kopnu i na moru, Evropa je svjetski lider u energiji vjetra, posebno u energiji vjetra na moru koja je značajno porasla.
U međuvremenu, Evropa takođe ima rastuću sposobnost solarne energije; glavne solarne instalacije mogu se naći u Njemačkoj, Španiji i Italiji, između ostalih zemalja. Dostupnost solarne energije se povećala zbog napretka solarne tehnologije i smanjenja troškova.
Konačno, ambiciozni pokušaji EU da se uhvati u koštac sa klimatskim promjenama uključuju postavljanje visokih ciljeva za obnovljivu energiju. Postizanje ugljenične neutralnosti do 2050. godine i značajno povećanje udjela obnovljive energije u energetskom miksu do 2030. su dva od ovih važnih ciljeva.
Veliko takmičenje
Uprkos ovim ohrabrujućim razvojima, kompanije koje nisu članice EU postaju sve veći konkurenti za sektor proizvodnje obnovljive energije u EU. Novi dokument naglašava da se EU sve više oslanja na uvoz iz trećih zemalja za sve, od sirovina do osnovnih posredničkih komponenti i gotovih tehnologija obnovljivih izvora energije.
Kina je dom za više od 60 posto svjetskog proizvodnog kapaciteta za ključne segmente lanca vrijednosti solarne energije i baterija. Osim toga, tržišni udjeli EU opadaju čak i u industrijama u kojima EU ima značajnu proizvodnu bazu, kao što su toplotne pumpe i energija vjetra.
Istraživanje takođe naglašava potrebu da se garantuje visokokvalitetno zapošljavanje, napredne vještine i sprovođenje inovacija u industrijsku proizvodnju. Najnoviji podaci pokazuju da, uprkos rastućem trendu zaposlenosti, nedostaci vještina koji postoje od 2021. godine mogu spriječiti širenje industrije čiste energije.
U 2023. skoro četiri od pet malih i srednjih preduzeća kažu da imaju problema da pronađu zaposlene sa potrebnim vještinama.
Nadalje, potrebno je više raditi na zatvaranju jaza između istraživanja i prihvatanja tržišta kroz nacionalne i programe EU, kao i eksplicitne ciljeve istraživanja i inovacija za 2030. i 2050. godinu.
Izvor: interestingengineering.com