Izvor fotografije: Shutterstock.com
Da li je magičnih 10 hiljada koraka dnevno stvarno neophodno za poboljšanje zdravlja? Nova istraživanja pokazuju da može i manje.
Na smart satovima i mobilnim telefonima, prije desetak godina, brojanje koraka postalo je prava pomama, jer se smatralo da je neophodno postići brojku od oko 10 hiljada koraka dnevno. Marija iz Zagreba i sama prati korake putem svog mobilnog telefona, no nije previše oduševljena ovim načinom vježbanja.
“Odem tu i tamo prošetati sa svojom djevojčicom. Nisam pretjerano aktivna i ne opterećujem se brojanjem koraka.”
Prema istraživanjima, za prosječnu osobu potrebno je između 80 i 150 minuta kako bi prešla 10 hiljada koraka dnevno. Ana iz Njemačke već je napravila 9217 koraka. “Sestra i ja smo danas već napravile 9217 koraka, i za to nam je trebalo 80 minuta.” rekla je Ana.
Ima i onih koji ne broje korake, ali ne smatraju da je to besmisleno, kao što je Ivor, koji ističe da je svaki podsjetnik na kretanje dobar. Aplikacije za praćenje koraka često služe kao odlična motivacija za fizičku aktivnost, iako je sve, zapravo započelo kao marketinški trik.
Prema riječima Slavena Krlatića, šefa odjeljenja za promociju fizičke aktivnosti pri HZJZ-u, ideja o 10 hiljada koraka potiče od japanskog doktora Hatana, koji je 1964. godine počeo prodavati pedometre i postavio 10 hiljada koraka kao cilj, budući da taj broj izgleda kao čovjek koji hoda u japanskom pismu.
Četiri hiljade koraka dnevno dovoljno je za smanjenje prosječne stope smrtnosti, navodi se u novoj analizi koja obuhvata 17 istraživanja u kojima je učestvovalo 227 hiljada ljudi, dok svega 2400 koraka može smanjiti rizik od smrti uzrokovane kardiovaskularnim bolestima.
“Hodanje je osnovni oblik ljudske fizičke aktivnosti. To je nešto što možemo praktikovati tokom cijelog života bez potrebe za posebnim znanjem ili vještinama.” tvrdi Slaven.
Stručnjaci preporučuju više fizičke aktivnosti za bolje zdravlje. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje odraslim osobama od 18 do 64 godine minimalno 150 do 300 minuta umjerene fizičke aktivnosti nedjeljno, ili 75 do 150 minuta intenzivnih aerobik aktivnosti, uz vježbe za jačanje velikih mišićnih grupa najmanje dva puta nedjeljno. Ovo važi i za starije osobe, kojima se preporučuju i vježbe ravnoteže i koordinacije.
Jurnjava za brojem koraka nije nužna, ali fizička aktivnost jeste.
Izvor: riportal.net.hr