Izvor fotografije:
Morsko dno je prepuno olupina svih vrsta brodova, koje UNESCO procjenjuje na tri miliona trupova. Kulturna i memorijalna vrijednost olupina je dobro prihvaćena, ali naučnici sada napreduju u razumijevanju kako su olupine ujedno i ekološko blago: stvaraju domove za podvodni život.
U novoj studiji objavljenoj u časopisu Bioscience, tim naučnika tvrdi da su olupine plovila bogato podvodno stanište za širok spektar organizama, od sićušnih mikroba do velikih morskih stvorenja, nudeći vrijedne ekološke resurse. U suštini, olupina plovila stvaraju vještačke strukture i materijale koji se izdvajaju od okolnog ekosistema.
Studija pokazuje ono što su ronioci, ribari i zagovornici vještačkih grebena oduvijek znali: mikroorganizmi, alge i beskičmenjaci uspijevaju na potopljenim krhotinama, a male ribe nalaze sklonište u pukotinama potopljenog materijala.
Veće ribe i grabežljivci koriste olupine brodova kao hranilišta i odmorišta tokom svojih putovanja.
Iako olupine broda djeluju kao žarišta biodiverziteta, u njima se mogu nalaziti i invazivne vrste koje mogu negativno uticati na okolni ekosistem.
“Olupine brodova su dirljivi podsjetnici na zamršen odnos između ljudske kulture i prirodnog svijeta. Od mikroorganizama do velikih grabežljivaca i morskih sisara, oni podržavaju napredno stanište koje obogaćuje biodiverzitet na načine koji tek počinjemo shvatati”, rekao je Peter Campbell iz Cranfield forenzičkog instituta na University of Cranfield.
Nadzor olupina bi takođe mogao da pomogne budućim naporima da se zaštite vodene vrste koje su ugrožene od promjena u morskom ekosistemu.
Izvor: The Maritime Executive