Skip to main content
search
VijestiNautika

Sve što posada superjahti treba znati o B1/B2 vizi

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Koja vrsta vize se pokazala kao najbolja opcija za nerezidente koji se žele ukrcati na neku od superjahti koje plove vodama širom Amerike?

Koja to pravila i regulative za izdavanje vize mogu djelovati kompleksno?

Kako se prijaviti i kako je pandemija COVID-19 uticala na vrijeme obrade podataka i izdavanje vize?

Šta je uopšte B1/B2 viza?

Glavne karakteristike B1/B2 vize?

Iako, su tokom godina postojali pokušaji da se stvore posebne vize za posadu superjahti, US State Department, izrazio je svoje mišljenje po ovom pitanju ističući da je trenutno B1/B2 viza najbolja opcija za posadu jahti. Industrija ovih mega plovila smatra se privatnom industrijom, za razliku od njegovog komercijalnog pandana, kruzera. C-1/D viza je takođe tehnička viza namjenjena osoblju avikompanija i kruzera koji privremeno ulaze u SAD zbog opisa svog posla kao i posadi trgovacke mornarice.

“Ranije je privatna posada sa vizom B1 mogla raditi samo na stranim brodovima pod tuđom zastavom. Međutim, u Foreign Affairs priručniku, ta stavka je sada promijenjena. ” –  objasnio je Scott Hershenson, viši advokat u firmi Polatsek, pravni savjetnik u Fort Lauderdale-u.

Kako se u priručniku navodi, posada jahti, koja pruža usluge na plovilu za rekreaciju, koja može dokazati svoje prebivalište u inostranoj zemlji, a bez obzira na nacionalnost vlasnika jahte, kvalifikovana je za dobijanje B-1 vize.

Hershenson naglašava da strana posada i dalje ne može primati platu od strane američkog subjekta, niti se naći na američkom platnom spisku. Jedina razlika je da sada mogu raditi na jahti pod američkom zastavom. S obzirom da je u pitanju novina, Hershenson savjetuje stranu posadu da se već tokom intervjua raspitaju o ovom procesu, kako bi se uskladili sa pravilima koja važe na datom američkom plovilu.”Kod većine se uprava broda nalazi izvan SAD-a ili su tu njihove podružnice. Ili, vlasnik broda ima inostranu kompaniju. Obično je to neka od ovih varijanti.”

Kako se prijaviti za B1/B2 vizu?

Prijava za vizu može se izvršiti preko ambasade ili konzulata, samo je ovom prilikom važno na nedvosmislen način istaći svoje mjesto stalnog prebivališta, dostaviti broj bankovnog računa i priložiti ostale dokaze koji Vas vezuju za vašu zemlju.

Za prijavu za vizu, potrebno je prikupiti svu relevantnu dokumentaciju, kao što su pasoš, sa vremenom isteka, ne dužim od šest mjeseci; Odštampan DS-160 formular za prijavu za vizu; Potvrdu o izvršenom plaćanju takse za prijavu za vizu I fotografiju.

Iako, stroga pravila State Department-a nalažu da se uredno pripremi sva dokumentacija koja dokazuje svrhu putovanja, namjeru napuštanja SAD-a, kao i dokaz da se tokom boravka u zemlji mogu pokriti svi životni troškovi, može se desiti da viza bude odbijena, što stvara dodatne komplikacije prilikom narednih prijava. Previše odbijanja može ostaviti mrlje u dosijeu.

U slučaju odbijanja, najbolje je obratiti se advokatskom stručnjaku za imigraciono pravo. Takođe je važno razumjeti da dobijanje vize ne garantuje automatski ulazak u SAD.

Prema navodima State Department-a, granična kontrola ima ovlašćenjenje da, bez posebnog objašnjenja, bilo kome zabrani ulazak u zemlju.

Odobrena Vam je viza, šta sada ?

U slučaju odobravanja B1/B2 vize, omogućen je ulazak u SAD sa ciljem ukrcavanja na plovilu, pri čemu se preporučuje ulazak u SAD putem Miami-ja i Fort Lauderdale-a. Pozanto je da granična kontrola u ovim lukama, ima iskustva u radu sa posadom iz domena jahting industrije.

Prilikom prelaska granice, još jednom se mora dokazati posjedovanje relevantne dokumentacije. Ukratko, potrebno je dokazati da nemate namjeru da u SAD-u ostanete duže, od navedenog vremena.

Posledice pandemije COVID-19, koja je usporila sistem obrade viza i danas se osjećaju i u ovom segmentu industrije, pri čemu Hershenson podsjeća da se obnova vize obično može prijaviti šest mjeseci prije isteka, ali vrijeme obrade može varirati zavisno o vašem državljanstvu i konzulatu.

Ako se zahtjev za ubrzavanjem odbije, možete pokušati zakazati termin u drugim konzulatima i “nadati se da će taj drugi konzulat biti susretljiv i voljan pomoći.”, nastavlja on.

“Vize se odobravaju, ali ne tako često kako bismo mi to možda željeli.”

Svakako, u slučajevima kada se to desi, treba imati u vidu da je to, obično na period, ne duži od šest mjeseci.

Izvor: Dockwalk

Podijeli vijest:

Leave a Reply