Skip to main content
search
VijestiSvijet

Svjetska zajednica pomoraca na okupu u Manili

By 02/06/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: NickEyes / Shutterstock.com

Pomorci zauzimaju glavno mjesto na predstojećem samitu u Manila-i. Poslodavci (IMEC), brodovlasnici (ICS) i sindikati (ITF) ujedinjuju se kako bi održali sastanak na vrhu pomoraca u Manila-i 26. juna 2023. nakon Dana pomoraca. Cilj sastanka je na samom početku istaknuti elemente potrebne za uspješnu transformaciju uloga pomoraca kako bi se zadovoljile potrebe pomorskog saobraćaja u budućnosti.

Filipini i dalje pokazuju liderstvo u pitanjima koja se odnose na pomorce i kao zemlja domaćin je na jednom od najrelevantnijih sastanaka na vrhu ove godine, posvećena je realizaciji planova za pomorce do 2050. godine.

Takođe, Međunarodna pomorska komora (ICS), Međunarodno vijeće pomorskih poslodavaca Ltd. (IMEC) i Međunarodna federacija prometnih radnika (ITF) udružuju snage kako bi bili domaćini sastanka usmjerenog isključivo na oblikovanju budućnosti industrije koja osigurava da pomorci ostanu prioritet.

Generalni direktor Međunarodne organizacije rada (ILO) Gilbert H. Houngbo otvoriće ovaj samit prikladno nazvan „Oblikovanje budućnosti pomorskog saobraćaja-pomorac 2050.”, čiji je cilj istaknuti elemente potrebne za uspješnu transformaciju uloge pomoraca kako bi se zadovoljile potrebe pomorskog sobraćaj u budućnosti. To će uključivati obrazovanje i osposobljavanje, izgradnju kapaciteta i otpornosti, regrutovanje novih i zadržavanje postojećih pomoraca, te osiguravanje da svaka tranzicija bude sigurna, pravedna i usmjerena na čovjeka.

Zapošljavanje i zadržavanje u ovom su trenutku ključni jer se procjenjuje da će do 2026. pomorska industrija tražiti dodatnih 90.000 pomoraca kako bi se nastavilo sa kretanjem trgovine. Samit će okupiti ministre vlada, regulatore, brodovlasnike, poslodavce, sindikate, čelnike industrije i pružatelje tehnologije i infrastrukture pod jednim krovom, kako bi raspravljali o zahtjevima za pomorce 2050. godine.

Kao jedan od najvećih „izvoznika“ pomoraca širom svijeta, Filipini nude savršeno mjesto za raspravu o budućnosti radne snage pomoraca. Sekretar ministarstva saobraćaja Filipina, Jamie Bautista, komentarisao je:

Nadolazeća konferencija u Manila-i ključni je trenutak u pomorskom saobraćaju, a takođe i za Filipine kao naciju. Poznato je da su Filipini svjetska prijestonica pomoraca, a naši pomorci nisu samo sastavni dio budućnosti pomorske industrije, već i ekonomije naše zemlje. Trenutno se nalazimo na raskršću kako se industrija razvija u zelenije i digitalnije operativno okruženje, sa ambicioznim klimatskim ciljevima koje treba ispuniti do 2050. i novim tehnologijama u nastajanju, ali jedno je ključno, a to je da pomorci moraju biti glavni u raspravama. Ohrabruje me činjenica da se mnogi industrijski čelnici pridružuju konferenciji i pozivam kolege ministre u regiji da se pridruže razgovorima. Radujem se raspravi o budućnosti naših pomoraca u junu.

Generalni sekretar Međunarodne pomorske komore (ICS) Guy Platten kazao je:

Pandemija Covid-19 osvijetlila je koliko je naša radna snaga pomoraca vitalna za savremeni život. Pomorci su nevjerovatno vrijedna zajednica i moramo osigurati da se to prepozna na najvišim nivoima. Sastanak na vrhu pomorca naša je prilika da okupimo pomorsku industriju i odredimo kako možemo nastaviti oblikovati bolju budućnost za pomorce i osigurati da niko ne bude zapostavljen u tranziciji na zelenu energiju.

Belal Ahmed, predsjednik Međunarodnog vijeća poslodavaca u pomorstvu (IMEC) takođe je naglasio i ovo:

Naša se industrija suočava sa dosad nezabilježenim izazovima zbog klimatskih promjena i brzog uvođenja nove tehnologije. Pomorski saobraćaj od vitalnog je značaja za globalnu trgovinu, a naši pomorci su u centru ove industrije. IMEC, ITF i ICS prepoznaju da se samo zajedničkim radom možemo suočiti sa tim izazovima i osigurati da su naši pomorci obučeni, zbrinuti i sposobni za svijet održivog pomorskog saobraćaja. Sastanak na vrhu pomorca biće posvećen ne samo pitanjima oko kojih trebamo sarađivati, već i na globalni koncenzus kako bismo podržali naše pomorce.

Stephen Cotton, generalni sekretar Međunarodne federacije radnika u saobraćaju (ITF) dodao je:

Saradnja koju smo vidjeli tokom krize, promjene posade povezane sa pandemijom, omogućila je poslodavcima i sindikatima pomoraca da prepoznaju naše zajedničke izazove i snagu koju imamo kada govorimo jednim jasnim glasom. Pozdravljamo to globalno partnerstvo koje se podiže na viši nivo uključivanjem vlada vodećih pomorskih zemalja poput Filipina. Ovaj događaj odnosi se na 2050. godinu kako bi se utvrdili praktični planovi potrebni za pravednu tranziciju i radnu snagu otpornu na buduće promjene.

Izvor: International Chamber of Shipping

Podijeli vijest:

Leave a Reply