Izvor fotografije: Telenor Maritime press
Norveški Telenor Maritime prednjači kada je riječ o globalnim pomorskim komunikacijama i uspješno je razvio novi način pružanja digitalizacije kao usluge na plovilima.
Glavni izvršni direktor Lars Erik Lunøe i glavni direktor za tehnološke inovacije Knut Fjellheim otkrivaju više o ovom uzbudljivom razvoju događaja uoči posebne demonstracije na Nor-Shipping-u 2023.
„Ovo je potpuno novi način razmišljanja o svemu što ste već vidjeli ili čuli.“, kaže Fjellheim, misleći na ideje koje su ostvarile usluge Unified Hosting Service-a, implementirajući ovaj sistem na floti trajekata Color Line-a u sjevernoj Evropi.
„Brodarskoj industriji danas je rečeno da moraju da prikupljaju podatke i prenose te podatke u „cloud“.
Ali to nije održivo u skladu sa „zelenim“ pomakom i dugoročno nije održivo. Samo prikupljanje sirovih podataka ne daje vrijednost vlasniku broda.” kaže Fjellheim.
„Stvaramo digitalni ekosistem, ugrađujemo cloud na svaki pojedini brod u sklopu nove digitalizacije kao servisne platforme. Prvo se morate pobrinuti za podatke prikupljene oko broda na samom brodu“, objašnjava Fjellheim.
Dobavljači trećih strana, sve više povećavaju zahtjeve prema brodovlasnicima jer se na brodu prikuplja sve više sirovih podataka. Ti se podaci uglavnom prikupljaju kao silosi informacija koji se moraju posebno poslati na obalu radi obrade, analize i skladištenja.
Ova trenutna metoda opterećuje neodrživu potražnju za brodovlasnicima jer neće biti dovoljno prostora za svakog dobavljača da stavi na uslugu svoj brod, plus postoje zahtjevi za sve većom propusnošću.
Postoje i ozbiljni bezbjednosni problemi sa toliko podataka koji kruže preko više linija daljinskog pristupa koje uključuju potencijalno nekoliko različitih dobavljača trećih strana. Lunøe ukazuje na činjenicu da su mnogi vlasnici brodova trenutno zabrinuti da nemaju kontrolu nad time šta se na njihovim plovilima radi kada je riječ o digitalizaciji. „Brodovlasnici su jednostavno prisiljeni da instaliraju sistemsko rješenje, nemaju kontrolu, pa su zabrinuti zbog sajber bezbjednosti. Daljinski pristup danas je top-tema, a pitanja vlasnika brodova uključuju i ono: ko se trenutno povezuje sa mojim plovilom? Brodovlasnici i kapetani imaju veliku brigu. Svi znaju da moramo ići u smjeru digitalizacije, ali kako to učiniti?
Učinili smo suprotno od tradicionalnih mobilnih mreža u Telenor Maritime, tako da brod postaje stanica, a zatim luka zaluta u brodsku privatnu mrežu umjesto obrnuto.
Dakle, obrada i analiza podataka može se obaviti na brodu, a ne na obali”, objašnjava Lunøe.
Unified Hosting Service Telenor Maritime osmišljena je kako bi omogućila rad na daljinu i olakšava usklađenost sa propisima o zaštiti okoline. Njegov sistem za obradu, gdje standardizuje i usklađuje podatke na novom zajedničkom jeziku, štedi energiju smanjenjem količine podataka koje je potrebno prenijeti i arhivirati.
Takođe je neutralan prema dobavljačima, što znači da može djelovati kao lako dostupna platforma na bilo kojem plovilu – ekvivalent iPhone-u koji može da ugosti aplikacije trećih strana – i može da razgovara sa bilo kojim drugim sistemom na jednom zajedničkom jeziku. „Podstičemo treće strane da se prilagode i usvoje digitalizaciju, ali ovaj sistem takođe znatno olakšava kompanijama pronalaženje digitalnog puta“, kaže Lunøe.
Platforma za hostovanje podataka omogućava posadi i osoblju na obali da pristupe sistemu preko jednog interfejsa, uklanjajući trenutne sisteme u kojima svaka aplikacija treće strane radi u svom sopstvenom silosu.
Platforma Unified Hosting Service može da ujedini sve aplikacije, signale, podatke senzora i sisteme, pružajući bolju svijest o situaciji u stvarnom vremenu na brodu.
“Neke podatke treba prenijeti na obalu, ali naša je ideja da se što više analiza obavlja na brodu. Ova vrsta arhitekture takođe će biti u skladu sa nadolazećim propisima za autonomna plovila“, kaže Fjellheim.
Norveška preuzima vodeću ulogu kada je riječ o razvoju i poslovanju autonomnih plovila, kao što je Yara Birkeland, a Telenor Maritime već je usko uključen u nekoliko projekata u ovom sektoru.
„Koristimo istu platformu kako bismo omogućili privatnu 5G mrežu, koja će revolucionirati sigurnost, jer možemo da uključimo lokalnu 5G mrežu na svako pojedinačno plovilo koristeći našu platformu, potpuno izolovanu od kopnenih sistema. Takođe možemo pokrenuti aplikaciju pod nazivom push-to-talk, koja može da omogući pozive na isti način na koji mnoge kompanije danas koriste Microsoft Teams. Tu je i push-to-video. Korištenje našeg sistema znači da se sve to može učiniti lokalno, a mora biti lokalno, jer je ovo morski ambijent. To omogućava daleko viši nivo bezbjednosti, što je velika razlika, jer možemo upravljati privatnom 5G mrežom kao aplikacijom na istom ekosistemu Jedinstvene usluge hostinga“, rekao je Fjellheim.
Jednostavnost kojom platforma omogućava sisteme na vrhu znači da je lako kombinovati 4G mrežu uz 5G.
IoT i bežični senzori još nisu u skladu sa 5G mrežom, tako da još uvijek postoji potreba za implementacijom 4G mreže unutar usluge.
Lunøe dodaje: „Možemo imati lokalnu privatnu 5G mrežu zbog frekvencijskog režima, a ovaj novi sistem znači da je moguće podnijeti zahtjev u ime vlasnika broda za instalaciju i pokretanje male privatne 5G mreže. Vjerovatno smo prvi operater na svijetu koji je to postigao, jer su nam norveška komunikacijska tijela odobrila dozvolu za 5G mrežu za pokretni objekt, poput trajekta.”
Kompanija je takođe glavni partner u seriji Nor-Shipping Blue Talks, gdje su ključne teme zelenog pomaka i održivog okeanskog poslovanja.
Izvor: Norwegian Maritime Exporters