Skip to main content
search
VijestiCrna Gora

Trajektna linija Kamenari-Lepetane u problemu

AAA

Izvor fotografije: Tatiana Diuvbanova / Shutterstock.com

Iako je od preuzimanja trajektne linije Kamenari-Lepetane JP Morsko dobro inkasiralo više miliona eura prihoda, u kompaniji trenutno ne mogu početi sa remontima plovila i pripremom za ljetnju sezonu jer nije imenovan novi direktor, nakon što je Mladenu Mikijelju 8. marta istekao ugovor.

Kako za RTHN priča rukovodilac trajektne linije Morskog dobra, kapetan Aleksandar Crvenko, bez potpisa direktora kompanije nije moguće raspisati tendere niti namiriti prispjele obaveze.

“Jednostavno zbog neažurnosti ili nezainteresovanosti Vlade Crne Gore za situaciju u kojoj se trenutno nalazimo. Pričali smo i objavljivali u pisanim medijima, druge stranice su se interesovale, svugdje smo saopštili, ali i dan danas nemamo rješenje što se tiče direktora”, navodi on.

Uprkos problemima sa finansijama, kako informiše Crvenko, privremeno je riješen problem nedostatak goriva zahvaljujući dobroj saradnji sa Jugopetrolom.

“Jugopetrol nam je izašao u susret sa isporukom goriva, koje nam je itekako potrebno, tako da smo barem to riješili. Nadam se da će se i ova situacija sa direktorom riješiti uskoro, da možemo i te račune koje dugujemo, da izmirimo. Pored toga, imamo problem sa tenderima za remont brodova. U parilu im ističu papiri, znači sposobnosti brodova za plovidbu. Jedostavno, došao je period kada moraju da idu na dokovanje”, navodi on.

Remont plovila mora biti organizovan putem javnog poziva, ali bez direktora, čitavu proceduru nije moguće izvesti, pri tome za jedan postupak, u najboljem slučaju potrebno je minimum 60 dana, što je, kako ističe Crvenko, gubljenje vremena.

Naredne sedmice trebalo bi da počne obračun zarada za 126 radnika Morskog dobra koji rade na trajektnoj liniji, ali ako do tada ne bude izabran direktor, isplata će kasniti.

“Ne znamo šta da radimo. Ne bi voljeli da štrajkujemo, jer ne bi voljeli da primoravamo korisnike da putuju dužim putem. Ljudi uvijek negdje žure, a svuda su radovi po Crnoj Gori, dugo se putuje, još da ih mi ovdje sputavamo. Da nam nije Jugopetrol isporučio gorivo, morali bi vezivati plovila. Jedno je već bilo bez goriva, danas bi bila još dva, tako da štrajk ne bi ni morao da dođe”, kazao je Crvenko.

Predsjednik novog Sindikata u sektoru pomorskog saobraćaja u JP Morsko dobro, zapovjednik na trajektima Blagoje Ilić priča da su zaposleni na trajektima generalno zadovoljni, ali zabrinuti zbog novonastale situacije.

“Zadovoljni smo platama, uslovima rada, ali smo malo zabrinuti, jer nam nije jasno zašto u jednoj firmi, koja je konačno stala na noge, gdje se svakoga dana vide sve bolji rezultati, dolazimo u situaciju da nemamo direktora. Sa dosadašnjim direktorom imali smo dobru saradnju. Da li će on ostati, ne znamo, ali bismo voljeli. Međutim, nama je potrebno da imamo direktora, da ne bi dolazili u druge probleme, kao što su gorivo i remont trajekata”, ističe on.

Ilić podsjeća da je tranzicija iz privatnog sektora u državno preduzeće prošla uz određene probleme, jer su trajekti bili loše održavani, ali danas se redovno remontuju, a i korisnici su sve zadovoljniji.

“U početku smo imali kritike, sada su konačno počele i pohvale. Želimo samo da nastavimo dalje, a ovaj korak sada, čini se da nas vuče unazad. Sad smo konačno stali na noge, idemo naprijed, ali je došlo do zastoja. Što prije se taj zastoj riješi, mislim da će ti biti u interesu radnika, firme, ali i cijele države.”, kazao je Ilić.

Od trajektne linije Kamenari-Lepetane država ubira višemilionske profite, zbog čega, kako smatra Ilić, taj posao ne smije biti izgubljen.

Podsjećamo, JP Morsko dobro preuzelo je trajektnu liniju od kompanije Pomorski saobraćaj u februaru 2023. godine, a prvih dana saobraćao je samo trajekt „Vasilije“ iznamjljen od kompanije Briv, kasnije su kupljeni „30. avgust“ i „Ruka pravde“, nakon čega su floti priključena i plovila koja su pripadala Pomorskom saobraćaju.

Izvor: RTHN

Podijeli vijest:

Leave a Reply