Skip to main content
search
VijestiCrna Gora

Tri sedmice bez terapije jer ih sistem nije prepoznao

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Kontaminacija 63 radnika lučkotransportnog preduzeća Port of Adria (PoA) ogolila je svu neefikasnost sistema zaštite i zdravlja na radu na koju Unija slobodnih sindikata godinama ukazuje u zvaničnim obraćanjima državnim adresama uz zahtjeve da se formira referentna ustanova za medicinu rada koja bi dijagnostikovala profesionalna oboljenja i doprinijela prevenciji u ovoj oblasti.

To je juče saopšteno na zajedničkoj konferenciji zamjenice generalnog sekretara Unije slobodnih sindikata Ivane Mihajlović i predsjednika Sindikalne organizacije radnika PoA Zorana Martinovića.

Prema riječima Mihajlović, do sada sa državnih adresa nije bilo sluha za zahtjeve Unije, niti je ijedna inicijativa uključena u strateška dokumenta rađena u prethodnom periodu što je za posljedicu imalo i nesnalaženje i lutanje u odgovoru na izloženost radnika teškim metalima.

Kako je kazala, konferencija za medije je pokušaj da se pomogne svim zaposlenima u Crnoj Gori tako što će se uputiti apel nadležnima da pod hitno krenu u formiranju referentne ustanove za medicinu rada.

“Zaštita i zdravlje na radu nijesu ono što bi po Ustavu i zakonima trebalo da budu, a to je djelatnost od javnog interesa, već su u drugom planu i ne daje im se prioritet koji bi trebalo da imaju.

Smatramo da nemamo luksuz da izgubimo još koju godinu dok shvatimo da nam je ovo prijeko potrebno i nužno”, kazala je ona.

Predsjednik Sindikata zaposlenih u PoA Zoran Martinović kazao je da je zdravstveno stanje kolega koji su upućeni u Beograd na Institut ,,Dragomir Karajović“ stabilno.

“Razgovarao sam sa jednim od kolega. U dobrom su stanju, nije da su imali nekakvih tegoba, stabilno su i nadamo se da će sve biti u redu”, naveo je on.

Ukazao je na činjenicu da su radnici kojima je dijagnostikovana povišena vrijednost olova u krvi izgubili tri sedmice od momenta testiranja do upućivanja na dodatne pretrage i liječenje u inostranstvu zbog činjenice da u Crnoj Gori ne postoji adekvatan sistemski odgovor.

“Tek kada se minulog ponedjeljka informacija pojavila u medijima, uslijedila je i reakcija zdravstvenog sistema i političara.

Ne želim sistem u kojem pravo na zaštitu zdravlja i efikasne procedure zavise od toga što će i kako će reagovati neki političari ili institucije”, kazao je Martinović navodeći da su kao sindikalna organizacija preuzeli sve da se omogući adekvatan tretman i liječenje.

“U ponedjeljak sam dobio poziv od inspektora za privredni kriminal. Pošto nismo locirali uzrok koji je doveo do ovoga, odnosno ne znamo kako je došlo do toga, nisam mogao da uputim na onoga ko je krivac.

Pitali su da li mogu da donesem medicinski nalaz od kolega, ali sam im rekao da ja to ne mogu sam da donesem”, rekao je Martinović.

Potvrdio da je poslodavac imao razumijevanja za nastalu situaciju i nakon što je utvrđeno prisustvo povišenih vrijednosti olova, a kod nekih i cinka u krvi, nikoga nije pritiskao da radi i obećao je podršku u liječenju.

Dodao je da je, s obzirom na činjenicu da se olovo prvo razlaže u krvi, pa u mišićima, pa u kostima, urađeno uporedo i novo testiranje kod prve grupe pregledanih radnika, a uzorci urina preko privatne laboratorije iz Bara poslati u inostranstvo, a rezultati se očekuju iz Berlina.

Njemu je za brigu činjenica da nakon prvog talasa testiranja, pojedini zaposleni koji nemaju dodira sa zonom pretovara olovnog koncentrata su individualnim testiranjem utvrdili da imaju iznadprosječne vrijednosti olova u krvi.

“Postavlja se pitanja odakle i kako, odnosno na koji način su oni kontaminirani.

Ni ja ne radim direktno na pretovaru, i nisam se još testirao, ali nakon ovoga mogu očekivati i da ja imam problem”, naveo je Martinović koji je na konferenciji pojasnio put koji su morali da prođu radnici da bi uopšte doprli do adekvatne ustanove koja bi ozbiljno razmotrila njihov problem.

Kazao je da na testiranje čeka još oko 100 radnika ovog preduzeća.

“Prinuđeni smo da čekamo i tražimo pomoć i podršku od specijalizovanih ustanova u drugim zemljama.

Da su donosioci odluka imali sluha, već bismo uživali benefite te takve institucije”, kazala je Mihajlović.

Navela je da država godinama nastoji da dokaže metode i načine zloupotrebe prava na bolovanje, a sa druge strane ljudi koji su stekli neka profesionalna oboljenja nemaju načina da to dokažu i zaštite svoje zdravlje već su prinuđeni da rade u punom kapacitetu, jer ih sistem ne prepoznaje, odnosno ne postoji referentna zdravstvena ustanova za medicinu rada koja bi njihove probleme potvrdila i dijagnostikovala.

Ukazuje da nepostojanje zvanične statistike ili evidencije o ovim oboljenjima donosioci odluka koriste da prikažu da stanje ipak nije alarmantno.

“To što od 2015. nemamo registrovanih profesionalnih oboljenja govori samo da nemamo postojanje referentne ustanove niti procedure o slanju naših radnika u neke druge zemlje na uspostavljanje dijagnoze.

Čak iako odu i dobiju dijagnozu, ona se ne može primijeniti i prihvatiti u našem sistemu”, upozorila je Mihajlović, ističući da sve okolnosti upućuju na potrebu da se ovo pitanje konačno riješi na pravi, dugoročan način i na dobrobit radnika.

Na pitanje kako komentariše situaciju da su od prošle godine, prema zvaničnim izvještajima CETI, u krugu Luke bile povišene vrijednosti olova i arsena, Martinović je kazao da je to pitanje za odgovorne institucije koje nisu učinile ništa do prije nekoliko dana da o tome izvijeste javnost ili preporuče postupanja i ponašanje u skladu sa tim.

Izvor: Feral BAR

Podijeli vijest:

Leave a Reply