Skip to main content
search
VijestiSvijet

Univerzitet Oxford pridružuje se najvećem istraživanju okeana

By 28/04/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Prirodnjački muzej Univerziteta Oxford igraće vodeću ulogu u najvećem programu u istoriji za otkrivanje života u okeanu. Taj poduhvat, poznat kao Ocean Census, postavio je ambiciozan cilj pronalaska najmanje 100.000 novih morskih vrsta u prvoj deceniji. Naučnici vjeruju da je pronađeno nešto više od 10 posto vrsta koje žive u našim morima i da oko dva miliona vrsta ostaje neotkriveno.

No, do sada je proces pronalaženja i naučnog opisivanja vrsta (taksonomija) bio spor i metodičan, sa prosječnom stopom otkrivanja novih vrsta koja se malo promijenila od 1800 godine. Takvim pristupom očigledno se ne može odgovoriti na prijetnje koje predstavljaju klimatske krize i krize biodiverziteta koje bi mogle dovesti do gubitka većine vrsta na Zemlji. Ocean Census imaće koristi u savremenim pristupima taksonomiji na Univerzitetu u Oxfordu, uključujući upotrebu trodimenzionalnog digitalnog snimanja i upotrebu sekvenciranja DNK kako bi se pomoglo u klasifikovanju vrsta.

Projekat će se takođe oslanjati na širu stručnost unutar Univerziteta, uključujući biološku okeanografiju, biodiverzitet, istraživanje očuvanja i u području politike povezane sa održivim upravljanjem okeanom.

Profesor Alex Rogers, direktor nauke, kaže da Ocean Census ima za cilj da to učini revolucionarnim, korišćenjem tehnologija kao što su digitalno snimanje, sekvenciranje i mašinsko učenje kako bi se otkrio život okeana odgovarajućom brzinom i razmjerom.

Koristeći pristupe bazirane na Cloud-u i na razmjeni znanja, projekat ima za cilj da okupi globalne napore za očuvanje naših okeana, osim što želi da značajno unaprijedi naše razumijevanje nauke u osnovi. Takva područja uključuju proizvodnju kiseonika, ugljenika, održivu proizvodnju hrane, razvoj života na Zemlji, a potencijalno čak i otkrića nove medicine i biotehnologije. Projekat je globalna saradnička inicijativa, otvorena mreža nauke, poslovanja, medija i organizacija civilnog društva koje udružuju snage. Osnovala ga je The Nippon Foundation, najveća neprofitna fondacija u Japanu koja se fokusira na filantropiju kroz društvene inovacije i Nekton, Institut za morske nauke i očuvanje sa sjedištem u Velikoj Britaniji.

Sjedište projekta nalazi se u Nekton-ovoj bazi u Oxfordu, a prvi Centar za biodiverzitet okeanskog popisa biće u Prirodnjačkom muzeju Univerziteta Oxford. Tokom sljedećih godina, naučnici iz cijelog svijeta pokrenuće na desetine ekspedicija u žarišta biodiverziteta okeana kako bi pronašli novi život od površine do najnižih dubina. Kombinujući brodove iz filantropske, vladine i komercijalne flote, implementiraće kombinaciju naprednih podmorskih tehnologija sa roniocima, podmornicama i dubokomorskim robotima.

Vrste otkrivene na ekspedicijama biće poslane na snimanje visoke rezolucije i sekvenciranje DNK u mrežu centara za biodiverzitet popisa okeana koji će se uspostaviti u zemljama sa visokim, srednjim i niskim prihodima širom svijeta.

Prvi od njih biće u Prirodnjačkom muzeju Univerziteta Oxford. Ključni cilj projekta je rast i diversifikacija globalne mreže taksonomista, koja je do danas bila koncentrisana u mrežama sa visokim prihodima. Kako bi to potkrijepili, mreže taksonomista povezaće se virtuelno kako bi označile “Digitalne oblike života” i kako bi završile opise vrsta.

Sabrani podaci otvorenog koda biće dodati mreži centara na globalnom nivou i biće slobodno dostupni naučnicima, donosiocima odluka i javnosti.

Profesor Paul Smith, direktor Prirodnjačkog muzeja Univerziteta Oxford, rekao je:

Prirodnjački muzej Univerziteta Oxford ima dugu evidenciju dokumentovanja biodiverziteta okeana, uključujući zbirke Charles Darwin-a na HMS Beagle-u i HMS Challenger-a 1870-ih. Ocean Census otvara uzbudljivo novo poglavlje u muzejskom istraživanju biodiverziteta.

Partnerstvo se oslanja na dugu vezu između Univerziteta u Oxfordu i Nektonu. Istraživači sa odjeljenja za biologiju pratili su nekoliko prethodnih Nekton-ovih morskih ekspedicija kako bi pomogli otkrivanju fascinantne nove slike morskog biodiverziteta.

Cilj nam je otkrivanje najmanje 100.000 vrsta. Svaki od njih predstavlja vitalni dio kodeksa života na Zemlji - što više otkrivamo, to više razumijemo kako život postoji i kako održati i ojačati život u okeanu, a time i na Zemlji.

Oliver Steeds, direktor Ocean Census-a i glavni izvršni direktor Nekton-a Dr. Paris Stefanoudis, istraživačica u Prirodnjačkom muzeju Univerziteta Oxford i Fondaciji Nekton, koji će sarađivati sa projektnim timom na raznolikosti vrsta i biogeografiji, kažu:

Iskorištavanje stručnosti svjetske klase koja živi u istraživačkoj zajednici Oxford donijeće veliku vrijednost Ocean Census-a, prateći korake sličnih uspješnih saradnji Oxforda i Nektona kao što je First Descent, niz ekspedicija i projekata sa ciljem istraživanja Indijskog okeana. Uključivanje u Ocean Census takođe će doprinijeti našim aktivnim područjima istraživanja u Muzeju, uključujući biodiverzitet, ekologiju i očuvanje koralnih grebena dubokih voda.

Imamo kratak prozor mogućnosti, možda sljedećih deset godina, kada će odluke koje svi donosimo vjerovatno uticati na sledećih hiljadu ili čak deset hiljada godina. Neki ljudi govore da je vrijeme da postaneš veliki ili odeš kući. Izabrali smo da postanemo veliki, i hoćemo.

objasnio je Oliver Steeds, direktor Ocean Census-a i glavni izvršni direktor Nekton-a.

Izvor: University of Oxford

Podijeli vijest:

Leave a Reply