Izvor fotografije: Shutterstock.com
Projekat Aeolus dug 131 metar predstavlja put prema Oceancovoj viziji neutralne budućnosti kad je u pitanju CO2. Motorna jahta koju je dizajnirao Giles Taylor, elegantan je i hrabar, a dizajn ističe savremeni enterijer, sa renderima koji pokazuju sve kvalitete koji se očekuju od jednog od istaknutih svjetskih brodograditelja ove veličine.
Platforma za energetsku tranziciju (ETP), koju su razvili Oceanco i Lateral Naval Architects u partnerstvu sa tehničkim partnerima ABB i MTU, “nudi put do nulte mreže otporne na budućnost”.
Dok se industrija superjahti i širi morski sektor nastoje dekarbonizovati, oni istovremeno ulaze i u znatno složenije energetsko tržište i povezane tehnologije. Prilagodljiva arhitektura Aeolusa osmišljena je kako bi joj omogućila predviđanje budućih promjena u vrstama goriva i povezanim tehnologijama, omogućavajući nadogradnje koje će integrisati te tehnologije i alternativna goriva na najmanje invazivan način.
Kao takav, Aeolusov ETP biće konfigurisan u tri faze: početna faza, sa 100 posto dizel-električnim sistemom (sa baterijama); nadogradnju sredinom životnog vijeka u drugoj fazi, koja se može nadograditi u skladu sa dostupnim razvojem tehnologije gorivih ćelija, što je čini sposobnom za dvojno gorivo sa smanjenom emisijom ugljen-dioksida i ostalih komponenti baziranih na ugljeniku i posljednja faza tri, koja neće imati dizel na brodu i puni domet i mogućnosti brzine održavane putem gorivih ćelija i proizvodnje energije s unutrašnjim sagorijevanjem.
Platforma za energetsku tranziciju (ETP), koju su razvili Oceanco i pomoćni pomorski arhitekti sa ABB-om i MTU-om. Propisi EU-a i IMO-a na predvidljiv način sužavaju pomorski sektor, a time i sektor velikih jahti.
Potreba za fleksibilnošću goriva mnogima se nije dopala. Arhitekta Adrien Thoumazeau nudi neprocjenjiv uvid u ovaj fascinantan projekat i kako ETP može funkcionisati u praksi:
”Svaka jahta izgrađena danas, moraće da obuhvata i energetsku tranziciju i razdoblje značajnih promjena u dostupnim vrstama goriva i povezanim tehnologijama.
Ali, to zahtijeva prilagodljivu tehničku arhitekturu koja može da prihvati promjene izgleda, a takođe i konfiguracije i specifikacije potrebne za integraciju budućih tehnologija i alternativnih goriva na najmanje invazivan način.
Izvor: Oceanco