Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Uvođenje ECA zone u Sredozemlju donosi promjene u trgovini tankerima

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Prema izvještaju kompanije Gibson, pomorska industrija se priprema za značajne promjene u trgovini tankerima, jer će cijelo Sredozemno more od 1. maja 2025. postati zona kontrole emisija (ECA).

Ova nova regulativa će zahtijevati smanjenje maksimalnog dozvoljenog sadržaja sumpora u gorivu sa 0,5% na 0,1%, osim ako brodovi nisu opremljeni scrubber-ima koji mogu efikasno smanjiti emisije.

Nova ECA zona u Sredozemlju imaće implikacije na cijene goriva i tokove roba u regionu.

Prema Gibson-u, trenutna potražnja za gorivom u Sredozemlju iznosi oko 21,5 miliona tona, sa preko 50% koja otpada na gorivo sa veoma niskim sadržajem sumpora (VLSFO). Međutim, očekuje se da će potražnja za VLSFO značajno pasti, jer će brodovi vjerovatno preći na usklađena goriva od 0,1% kao što su MGO ili ULSFO dok prolaze kroz ECA zonu.

Gibson-ovi projekti pokazuju da bi potražnja za VLSFO mogla pasti na oko 6 miliona tona godišnje. Takođe, Gibson ističe da bi potražnja za gorivom sa visokim sadržajem sumpora (HSFO) mogla ostati stabilna zbog brodova opremljenih scrubber-ima. Međutim, efikasnost nekih scrubber-a u ispunjavanju novih standarda mogla bi zahtijevati prelazak na alternativne vrste goriva. Kao rezultat toga, brodovi koji operišu u Sredozemlju suočiće se sa većim troškovima, osim ako koriste scrubber-e. Na primjer, prema Gibsonu, prosječna cijena MGO goriva od 0,1% u Gibraltaru ove godine iznosila je 798 dolara po toni, što je 35% više u odnosu na cijenu VLSFO goriva, koja iznosi 590 dolara po toni. Ova razlika u cijeni vjerovatno će dovesti do viših vozarina, naročito za tankere.

Gibson takođe izvještava da će ECA zona promijeniti tokove rafinisanih proizvoda, jer bi pad potražnje za VLSFO mogao olakšati izvozne mogućnosti, naročito prema istoku Sueca, dok se Sredozemlje suočava sa sve većim deficitom u snabdijevanju dizelom, što će dovesti do povećanog uvoza iz SAD-a i Bliskog Istoka.

Sve u svemu, ove promjene, prema Gibsonu, ukazuju na postepeni prelaz sa „dirty“ na „clean“ tankere u regionalnim operacijama, iako bi veći tankeri mogli profitirati izvozeći višak teškog goriva ka Aziji.

Pored toga, Gibson ističe da će nadolazeći FuelEU zakon zahtijevati smanjenje intenziteta emisije gasova sa efektom staklene bašte za 2% od 1. januara 2025. godine, što će dodatno podstaći prelazak na ekološki prihvatljivija goriva.

Izvor: Safety4Sea

Podijeli vijest:

Leave a Reply